banner153
25 Eylül 2020 Cuma

SOĞANLI SAKLI ELMA BAHÇESİ RESTORAN

18 Ağustos 2020, 07:08
Bu makale 5826 kez okundu
SOĞANLI SAKLI ELMA BAHÇESİ RESTORAN
KADİR ÖZDAMARLAR
Geçtiğimiz hafta Pazar günü. Bağdayız Eşim, gelim ve sevgili iki torunlarımla beraber sabah kahvaltısı yaparken, bir telefon… Kızımdan:
-Baba! Biliyorum kahvaltıdasın. İnsilün iğneni vur. Az bir kahvaltı yap. Kayın pederim ile sizi bir kahvaltıya götürmek istiyoruz. İşin kısası siz bugün misafirimsiniz. Hemen hazırlan, sizi almaya geliyoruz, dedi.
Önce bocaladım, fakat sonra doğrusu hoşuma gitti.
Kısa bir süre sonra bir korna sesi… Demek yakınlarda iken telefon etmişlerdi. Koştuk ki, tahminim doğru çıktı. Arabaları bağın kapısının önünde idi. Arabanın içerisinde kızım, damadım, torunlar ve değerli dünürüm, tarih araştırmacısı, ellinin üzerinde tarihî eseri olan Muammer Yılmaz arabadalar. Hepsi maskeli. Biz de bindik. Araba doldu. Nereye gideceğimizi bilmiyorum. Lâf lâfı açarken Soğanlı’ya gideceğimizi öğrendik.
Soğanlı Yeşilhisar mahallesinin küçük bir yerleşim yeri. Kapadokya vadisinin önemli bir mesire alanı. Tarihî Ihlara vadisinin giriş yeri. Tarihî bir yer. Peribacaları ve oyma kiliseleri ile son zamanlarda yapma bebekleri ile tanınmış, yeşilliği bol bir mekan. Kayseri’ye 75 km uzaklıkta bir yer.
Daha önce epeyce buraları gezmişliğim vardır. Fakat bakımsızdı. Bu gittiğimizde gördük ki vadiyi, daha yeşillenmiş gördüm. Doğrusu çok hoşuma gitti. Aldığımız bilgilere göre bugün Soğanlı’da üç restoran, iki pansiyon mevcuttur.
Biz yazımızın başlığından da anlaşılacağı üzere Saklı Elma Bahçesi Restoran’a vardık. Yol ile vadi arasında  üç seki mevcut. Güzel dizayn edilmiş. Bol Elma, kaysı, girebolu, ceviz vs. ağaçları her tarafı süslüyor. Yan tarafta restoranın yanında sebze bostanı. Domates, biber, nane, salatalık, maydanoz, reyhan, nane vs. çok bol.
Sabah yerel serpme kahvaltı. Servis çok güzel. İkram güler yüzle. Toplam yüz elli sandalye. Öğleyin alabalık, kiremitte et, ızgara-tavuk şiş vs. Ekstra şeyler var. Turistik bir yer olduğu için özellikle Ürgüp’te üretilmiş alkoller mevcut. Geceliği 20 TL olan çadır sistemi de var. Biz restorana vardığımız zaman iki Rus aile, çadırlarıyla gelmişler ve burada konaklıyorlardı.
Restoran akşam 21.00’e kadar açık, bunun da bilinmesinde fayda vardır.
Sonuç olarak şunu söylemek mümkün. Bünyan’da Havuz Çevresi ve Balık Üretim Merkezi Develi’de özellikle Elbiz, Köşkpınar, Sultansazlığı ve Homurlu Şelalesi; Felahiye’de Şelale, İncesu’da gölet çevresi, Pınarbaşı’nda Balık Üretim Merkezi, Bünyan’da Havuz, Tomarza’da Zamantı Irmağı Kıyısı vs. şehir havasından bunalan daha huzurlu yerler arayanlar için ciddi mekanlardır.
İşte Soğanlı’da Saklı Elma Bahçesi Restorantıda aşağı yukarı otuz yıla yakın işletme tecrübesiyle bu konuda ciddi bir mesafe almışlardır. Güler bir yüz, temiz bir masa ve lezzetli damak tatları! Geliniz ve görünüz o zaman bu satırların boş bir lakırdı olmadığını göreceksiniz.
Bu arada yol kenarında İncesu’nun verimli toprakları ürünlerinden kavun, karpuz, domates, salatalık, patlıcan, dirmit üzüm vs. almak isteyenler için bulunmaz bir nimet. Ha! Fiyatlar üreticinin insafına kalmış. Kilosu iki liraya aldığınız karpuz, şehirde bir buçuk lira… Onu da unutmamak lazım!
Hasılı biz bu ziyaretten çok memnun ayrıldık. Hem beldelerimizin güzelliğini ve hem de tesis kazanmış yerlerin çokluğunu gördüğümüz için.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV