banner153
09 Temmuz 2020 Perşembe

SÖZ'ÜN DEĞERİ

10 Şubat 2020, 06:31
Bu makale 2121 kez okundu
SÖZ'ÜN DEĞERİ
KEMALETTİN TEKİNSOY
Bu gün işini iyi yapan bir insanın ne kadar güzel şeyler yapabileceği ile ilgili bir konudan bahsedeceğim sizlere değerli okurlar. Sözünü edeceğim konu Nevşehir Esentepe mahallesinde bulunan Taşlıbel Çiçekli Camii. Burası rengarenk çiçekleri ve yemyeşil meyve ağaçları ile adeta bir bahçeyi andırıyor. Ben de bu olağan dışı camiye bir radyo programı vesilesi ile vakıf oldum.
 
Caminin imam Hatibi Ahmet Aydemir 1992 yılından beri bu camide görev yapıyormuş. Kendisi hobi olarak bakıp, yetiştirdiği çiçekler evine sığmaz olunca çiçekleri görev yaptığı camiye taşımış. Cemaat de bu durumdan memnun kalmış ve onlar da evlerinde yetiştirdikleri çiçeklerden takviye yapınca aradan geçen yılların ardından camideki şu andaki 50 değişik türden çiçek ve meyve sayısı 350’ye ulaşmış. Ve cami adeta bir botanik bahçesine dönüşmüş.
 
Cami imamı Ahmet Aydemir daha sonra çocuklara camiyi nasıl sevdiririm diye düşünmüş ve “mahalledeki çiçekler” diye tabir ettiği çocuklarla camideki çiçekleri buluşturmanın yollarını aramış. Çocuklara camiyi sevdirmek için çiçek saksılarının her birinin üzerine çocukların ismini yazmış ve her bir çiçeği bir çocuğa zimmetlemiş. “Çocuklar gelirler çiçeklerini sularlar onlarla ilgilenirler, eğer biz çocuklara çiçekleri sevdirebilirsek o çocuk merhametli olur, bu sevgiyi, bu merhameti alan çocuk bir daha hiç bir canlıya zarar veremez” diyor.
 
*****
Nevşehir’in soğuk bir iklime sahip olduğunu ve caminin ise sürekli belli bir sıcaklığı muhafaza ettiğini belirten İmam Ahmet Aydemir, “Caminin sıcaklığından da istifade ederek limon’dan mandalin’e, çok çeşitli meyve ve çiçeklerin camide çocuklarla el ele büyüdüğünü söylüyor. Aydemir, görenlerin camiye hayran kaldıklarını ifade ederek, “Camiye gelenler ilk defa böyle bir cami gördüklerini ifade ediyorlar ve şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Kimisi çiçeklerin canlı olduğuna inanamıyor ve dokunarak merakını gidermeye çalışıyor. Bir iş zevkle, aşkla yapılırsa asla insana zor gelmez, sabah namazından sonra çiçeklerle hem konuşurum hem de uğraşırım” diyor.
 
Yaptıkları bunlarla sınırlı değil İmam Aydemir’in. Caminin yanına inşa ettirdiği kültür merkezinde her gün üniversite öğrencilerinden iş adamlarına, ev hanımlarından ilk okul öğrencilerine varıncaya kadar eğitim seminerleri düzenlediklerini “Hayatın içerisinde bir cami” sloganını hayata geçirmeye çalıştıklarını ifade ediyor. Ayrıca kendi cemaatindeki iş adamlarından temin ettikleri bağışlarla ramazanda her akşam ihtiyaç sahibi 300 kişiye iftar verdiklerini sözlerine ekliyor. Adeta “Ben bu şartlar altında ne yapabilirim ki” sözünü dilinden düşürmeyen kamu görevlilerine nazire yaparcasına.
 
*****
Yaptığı işte Allahın rızasını kazanmaya çalışmak, yaptığı işi adam gibi yapmaya çalışmak. Son zamanlarda ne kadar özlemini çektiğimiz bir şey.
 
Ülkemiz ve dünya, çok olumsuz şartlara rağmen büyük başarılar kazanmış insanların öyküleri ile dolu. Azim ve kararlılık önemli olan, sıradanlığa teslim olmamak önemli olan.
 
İçinde yaşadığı topluma yararlı bir iş başarmalı insan. Koskoca bir ömrü boşa harcamamalı. Bir farkındalık yaratmalı. İyi yapmalı yaptığı iş her ne ise.
 
*****
Kanaat önderi diye bir kavram gelişti son yıllarda ülkemizde. Bunun içerisinde gazetecisinden sivil toplum temsilcisine, siyasetçisinden akademisyenine her kesimden insan var. Her gün gazetelerden televizyonlara, konferanslardan açık oturumlara hayatımızın her safhasındalar. Sürekli olarak kamuoyu oluşturma, kendilerine toplumda yer edinme çabasındalar. Gönül gözü ile bakın bunlara. Hayatlarında bu toplum için yaptıkları bir şey var mı yok mu diye kontrol edin. Bir başarı hikayesine imza atmamışlarsa kirletmeyin hafızalarınızı anlattıkları ile. Kaldırın atın çöp kutusuna söylediklerini.
 
"Bir insanın eseri lafını gölgede bırakacak güzellikte ise o mükemmel bir adamdır. Eğer lafı eserini gölgede bırakacak derecede ise o bir gevezedir" diyor Salvador Dali.
 
Haftaya birlikte olmak dileğiyle sağlık ve mutluluklar diliyorum.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV