banner87
26 Mart 2019 Salı

GÖKYÜZÜNDE BİR YAŞAM

Türkiye’yi temsil eden Yamaç Paraşütü Deneyimli Pilotu Özlem Bağ ile yaptığımız sıcacık röportaj

08 Ağustos 2018 Çarşamba 07:23
Bu haber 348 kez okundu
GÖKYÜZÜNDE BİR YAŞAM
Haberici -->
Hayat dolu genç bir kadın.hayatının çoğunu kendi ofisinde geçiren ve insanlara unutulmaz deneyimleri en iyi şekilde aşılayan ve kalbinin gökyüzünde sayısız ritimlerle buluşturduğu doruk noktasındaki deneyimler… onun ofisi masmavi gökyüzü. İnsanlara harika deneyimler yaşatan, uçmak isteyenlerin hayallerini gerçekleştiren 26 yaşında bir kadın pilot. 8 yıldır yamaç paraşütü ile uçan ve sayısız deneyimleri ile yarışmalara katılan ve bunun üstüne Türkiye’yi temsil eden Yamaç Paraşütü Deneyimli Pilotu Özlem Bağ ile yaptığımız sıcacık röportajın ayrıntıları:

KENDİNİZİ TANITIR MISINIZ?

Özlem Bağ: 26 yaşındayım. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Çizgi fİlm ve animasyon mezunuyum. 2010 yılında üniversitedeyken yamaç paraşütü ile tanıştım. 8 yıldır aktif olarak yamaç paraşütü yapıyorum.

YAMAÇ PARAŞÜTÜNE BAŞLAMAN NASIL OLDU?

Üniversiteyi kazandığımda ilk defa Kayseri dışına çıktım. Kütahya 13 saat uzaklıkta bir şehir. Orada yalnızsın ve yapabileceğin hiçbir şey yok. Çünkü ilk defa Kayseri dışına çıkmışım. Arkadaşlarımdan biri Fethiye Ölü Deniz’de her sene düzenlenen tüm pilotların katıldığı bir yarışma\festival var. ona gitmiş ve geldi bana anlattı. şöyle uçtular, bunları yaptık derken o kadar güzelse ben de başlamak istiyorum dedim. Kütahya da özel bir kurs düzenledik. Antalya’dan hocalar getirdik. Tamamen bir arkadaşımın anlatması ve ilgimi çekmesi ile yamaç paraşütüne başlangıç yaptım.

Üniversiteye ilk gittiğimde üniversite hayatım boş geçmesin bir kulübe katılayım dedim. Havacılık kulübüne katıldım bir de dağcılık kulübüne katıldım. Dağcılığa baktım adamlar dağa çıkıyor ve sonra aşağıya iniyorlar.havacılık kulübüne baktım adamlar dağa çıkıyor ama uçarak iniyor. Ben de o zaman havacılık kulübüne gideyim dedim. Havacılık kulübüne girdikten sonra arkadaşımın da orada olduğunu öğrendim.

HAVADA YAŞADIĞIN EN GÜZEL, UNUTULMAZ UÇUŞLARIN NELERDİR?

Havada bağlama çalma olayımız vardı. Kayseri’nin ilk bayan mahalle sanatçısı Ayfer ile birlikte havada hep bağlama çalma hayalimiz vardı. Bir gün akşam oturuyoruz yarın gidip bağlama çalalım mı dedik. Sabah 5’te yola çıktık ve gün doğumunda uçarken saz çaldık. Bu zamana kadar en iyi uçuşlarımdan birincisi bu. Diğer unutamadığım bir anım ise; bizler genelde kalabalık olduğumuz için ekip uçuşu yapıyoruz. Bir gün havada uçuyorum kim olduğunu bilmediğim bir pilot havada ben uçarken sürekli etrafımda dönüyor. Özlem dedi, ilk görüşte aşka inanır mısın yoksa birkaç tur daha döneyim mi dedi ve gitti. Ben de dur gidemezsin bir tur daha dönsen yeterdi diyorum ve aşağıya indiğimde çocuğu bulamadım. Ben o çocuğu halen tanımıyorum ve merak ediyorum.

HAVADA YAŞADIĞIN EN TALİHSİZ UÇUŞLARIN NELER?

Fren iplerim koptu. Yeni başladığım yıllardı. Öğrenciydim. Tabi o zamanlar heyecanlısınız, uçuyorsunuz ve biraz daha dinamiksiniz. Neyi nasıl yapacağınızı daha iyi biliyorsunuz. Başladığım ilk iki yılda yapabildiklerimi şuanda yapamıyorum, işi öğrendikçe biraz daha geri adım atıyorsunuz. Bu daha tehlikeli, bunu yapmamalıyım diyorsun.  Ama ilk iki yıl öyle değil. Kanının deli aktığı zamanlar ve her şeyi yaparım ederim modunda oluyorsun. Antalya Adrasan da uçuş yaparken sahile iniş planlaması yaparken dönüş yaptım ve freni çektim. Bir baktım fren elimde kalmış. Kendi kendime sakin ol diğer frenin var dedim. Diğer freni çektim o da elimde kaldı. Telsizi aldım. Hocam dedim benim frenlerim koptu. ‘Ee ne güzel o zaman ne yapman gerektiğini biliyorsun’ dedi.(Bunların zaten eğitimlerini alıyoruz. Frenin koptuğunda bir sonraki ipleri tutarak iniş yaparsın ) zaten altım kumsal en fazla kuma biraz sert iniş yaparım dedim. Ama onda da sert inmedim ama en talihsiz olayım buydu.

Bir başka anım ise Kayseri’de mesafe uçuşuna çıktık. (Mesafe uçuşu Ali Dağı’ndan kalkıyoruz. Havada sıcak hava akımını kullanıyoruz. Yükselip belli bir mesafe gidiyoruz. Aslında yamaç paraşütünün amacı budur. Kalkıyorsun ve mesafe yapıyorsun. Türkiye rekoru 360 km)  Ali Dağı’ndan uçuşa başladık. Başakpınar, oradan Malatya Yolu. Önümde bir ekip gidiyor ben o ekibi yakalamaya çalışıyorum. Tomarza’nın üzerine gelmişim ama yukardan bakılınca haritadaki gibi burası Tomarza yazmıyor. Acun diye bir arkadaşımla beraber uçuyoruz ve havada yan yana geldik. Biz nerdeyiz, bu köy neresi diye soruyorum. Arkadaşımda ‘Büyük ihtimalle Pınarbaşı’na geldik’ dedi. O kadar uçmadık Pınarbaşı daha uzak dedim. Tomarza’da bir yere indik. Oradan geri dönerken oranın Tomarza olduğunu öğrendik. O da benim ilk mesafe uçuşumdu. Tam 45 km.

Eğitimlerin ne kadar sürdü?

P1,P2,P3,P4,P5 deneyimli lisansını alıyoruz. Ben şuanda deneyimli pilot lisansımı aldım. Ticari olarak uçuş yapıyorum. Bunun içinde T1,T2 belgelerini almamız gerekiyor. Kursları takip ediyorum. Başlangıç eğitimi yaklaşık olarak 20-25 gün sürüyor. Tabi hava koşulların bağlı olarak bu süre değişebiliyor. Önce bir hafta teorik ders, sonrasında yer çalışması ve sonrasında 30-40 metrelik alçak tepe uçuşları yapılıyor. Ama bu sporda öğrenmek hiç bitmiyor. Sürekli bir eğitim halindesiniz. Her eğitimde her uçuşta yeni bir şeyler öğreniyorsunuz. Benim şuanda 5-6 bin uçuşum var ve halen uçuşa çıkarken ilk uçuş gibi bir heyecanla çıkıyorum.

Yamaç paraşütü senin hayatında nerede?

Tam olarak merkezinde. Ailemle birlikte yaşıyorum ben ve bir plan yapılacaksa benim uçuşuma göre plan yapılır. Eğer ben uçmayacaksam pikniğe gidebiliriz. Ya da benim bir yarışmam yoksa bir düğüne gidebilirim. Yani benim hayatımda her şeyin önceliğinde uçuş var. iyi bir şey mi derseniz benim için iyi ama çevrem için iyi bir şey değil. Bir arkadaşımın doğum günü olur, ‘ben uçacağım sana havada video çekip gönderebilirim’ diyorum. Çoğu akrabamın, kuzenlerimin düğününe uçuşlar ve yarışmalardan dolayı gidemedim. Bu ister istemez aile içinde bir tepki çekiyor.

KAYSERİ’DE KAÇ TANE BAYAN PİLOT VAR?

Kayseri’de deneyimli olarak uçan tek kadın pilot benim. Bu işi ticari olarak da yapan benim ama alttan yetiştirdiğimiz 7-8 tane bayan öğrencimiz var.

YETİŞTİRDİĞİN ÖĞRENCİLER VAR. ONLAR HAKKINDA NE SÖYLEMEK İSTERSİN?

Bizim yardımcı hoca olarak ilk deneyimimiz. Bir öğrencim benden çok çekti. Bu sene Erzincan’da ben hedef yarışmalarına katılıyorum. 2 yıldır bayanlar ligi birinciliği bende. Bu seneki Erzincan yarışmalarına sağlık problemlerimden dolayı gidemedim. Yarışma sonuçlarına baktığımda birincilik kürsüsünde benim yetiştirdiğim kız vardı. O çok ayrı bir gururdu.  Belki ben o kürsüye çıksam bu kadar mutlu olmayacağım. Orada bizden çıkma biri var, eğitimlerini bizden aldı. İleri eğitimlerini Erzincan’da aldı ama dönüp baktığında’ başlangıç eğitimini kimden aldın’ dediğinde Özlem Hoca’dan diyor. Demek ki yetiştirdiğimiz insanlar artık bize rakip olabiliyor.

Milli takım sürecini anlatabilir misin?

2016 yarışmaları sonucunda (1 yıl içerisinde yaklaşık olarak 5-6 tane Türk Hava Yolları eşliğinde yarışma düzenlenir. Yarışma sonuçlarına göre milli takım belirlenir) ben birinci olduğum için dünya şampiyonasına ben katıldım. Yaklaşık olarak 157 pilot  katıldı. Dünyanın en iyi pilotları.  57 tane de bayan yarışmacı vardı. Ben Türkiye’de 57 tane bayanı bir yarışmada görmedim. En fazla bir yarışmada gördüğüm 20 kadın yarışma

RÖPORTAJ: NİHAL BAYRAKTAR 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV