banner153
banner159
05 Temmuz 2020 Pazar

SPORTMENCE

14 Mart 2019, 10:11
Bu makale 291 kez okundu
SPORTMENCE
ŞABAN GÜNER
Yerel seçimlere on yedi gün kaldı. Artık seçim haberleri dinlemeyi veya izlemeyi yüreğim kaldırmıyor. İzlerken sinirlerim bozuluyor. Bu artık yerel seçim olmaktan çıkartıldı. Sanki savaşa gidiyoruz havası yaratıldı. Çoğu insan benim gibi düşünüyor. Bu ikilik yaratan dil insanları karamsarlığa itiyor. Yapmayın etmeyin aynı gemideyiz uyarıları, etkisiz kalıyor.
Ne zaman bunalıp sıkılsam, imdadıma spor yetişir. Televizyonda maç izlerim. Açar spor haberlerine bakarım. Yalan ve şişirme transfer haberlerine dahi razı olurum. Bu günlerde yine öyle yapıyorum.
Yanlış VAR kararları bile beni eğlendiriyor. Demirören’ in federasyon başkanlığından istifa etmesi, hakem kurulunun değişmesi beni mutlu ediyor. Ankaragücü taraftarlarından iki genç kardeşimizin, trafik kazasında ölümüne çok üzülüyorum. Onlara rahmet diliyorum. Ama o çocukların cenazesinde tüm takımlarımızın taraftar guruplarının gösterdiği dayanışma beni yeniden umutlandırıyor. Daha her şey bitmemiş, insanlık ölmemiş diye seviniyorum. Ah diyorum ah, keşke ölüm olmadan dostluk ve birlik olmayı becerebilsek diye iç geçiriyorum.
Sonra puan cetvelini inceliyorum. Kayserispor 9. Sırada diye seviniyorum. Dikkatli bakınca duraksıyorum. Oda ne, aşağılar tam bir ateş hattı. Ligin bitmesine dokuz hafta var. Geride yirmi yedi puan duruyor. Her şey olabilir. Hemen kalan maçlarımıza bakıyorum. İçeride, Başakşehir, Ankaragücü, Alanya, Kasımpaşa, Erzurum maçları var. Dışarıda,  Sivas, Galatasaray, Trabzon, Akhisar maçları var. Hepsi zor, hepsi tehlike saçıyor.
Bu kalan dokuz  maçtan en az on puan almamız gerekir diye düşünüyorum. Maçlara tek tek bakıp puanlar tahmin ediyorum. İçime daral geliyor. Yağmurdan kaçarken doluya tutulduk diye hayıflanıyorum. Ama takımımıza ve Hikmet Karaman’a güveniyorum. Değil on puan, daha fazlasını alırız diye rahatlıyorum.
Ama olsun, bu nihayetinde spor diye kendimi teselli ediyorum. Yenmekte var, yenilmekte var. Küme düşmekte, şampiyon olmakta sporun içinde var. Her takım buna hazırlıklı. Taraftarlar söz konusu olan vatan olunca bir araya geliyorlar. Milli marşımız söylenirken herkes ayakta, gırtlağını patlatırcasına söylüyorlar.”Şehitler ölmez, vatan bölünmez” diye slogan atıyorlar. Dünyanın her noktasında yaşanan acılar için saygı duruşunda bulunuyorlar.
Sakatlanan her oyuncu için üzülüyorlar. Acıları ve sevinçleri yaşarken tüm spor bileşenlerinin duygularının içten olduğu çok aşikâr görülüyor. Bazen beceriksiz yönetici ve teknik direktörlerinin kabahati rakibe yıkma oyununa geliyorlar. Bazen de televizyon yorumcularının tahrikine kapılıyorlar. Ama olsun bu kadar kusur herkeste olur. Bunu hoş görmekte bize düşer.
Sporun böylesine güzel ve insanı rahatlatan yönleri var. Yarışma, rekabet, kazanıp kaybetme burada da var. Aşırılıklar hep gelip geçiyor. Çoğu sahada kalıyor. Hep önümüzdeki maçlara bakalım deniliyor.
Spor böylede siyaset niye farklı oluyor? Sportmence, barış dili ile yapılacak seçim kampanyalarını özledik. Hem de çok özledik. Bu özlemle yanıp tutuşan seçmen sayısı inanın iktidar olma çoğunluğunu elde edecek sayıdan çok fazla. Politikacılarımız inşallah bu gerçeği görür ve öyle davranırlar. Sporun ruhu, bu dönemde siyasete çok lazım. Acaba ödünç alınamaz mı? Belki o zaman sportmence bir seçim dönemi geçiririz.
Demokrasinin devamı için iktidarın muhalefete, muhalefetin iktidara muhtaç olduğunu ne zaman öğreneceğiz. Dün birbirlerine olmadık hakaretleri yapanlar nasıl bugün canciğer kuzu sarması olduysa yarınların ne getireceğini kimse bilemez. Yarınların hatırına ne olur biraz frene basın.
Vatandaş yalvarıyor lütfen biraz sükûnet, biraz hoşgörü ve demokrasi diyor. Çocukların yanında televizyonları açamaz olduk.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV