banner203
25 Mart 2023 Cumartesi

SUKUT ALTINDIR

01 Nisan 2021, 08:14
Bu makale 7405 kez okundu
SUKUT ALTINDIR
ŞABAN GÜNER
     Atasözleri binlerce yıl tarihin imbiğinden süzülerek günümüze gelmiştir. Doğruluklar binlerce kere test edilmiştir. Her birinden ibret almak gerekir.
     Bu ibret alınası atasözlerinden biride “söz gümüşse sukut altındır.” Kanaatindeyim.
      Her şeye maydanoz olunmaz ki. Hiçbir şey bilmiyorsan susacaksın. Susacaksın ki seni biliyor zannedecekler.  Ama ne yaparsınız ki insanlar, bilip bilmeden, yetkili yetkisiz her konuda konuşuyorlar. Konuşmakla kalmıyor, üstüne ahkâm kesiyorlar! Bunu yaparken de kendilerine unvanlar alıyorlar.
     Adam bilanço okumayı bilmeden ekonomist oluyor. Besmelenin be si hakkında üç kelime edemiyor ama din âlimi geçiniyor. Topu görse karpuz zannedenler futbol yorumcusu oluyor!
     Üstelik haddini bilmeyen bu tipler kendilerini dokunulmaz zannediyor. Memur, amirinden izinsiz tek laf edemez. Ama cami imamı, il Müftüsü, Diyanet İşleri Başkanı dinlemeden ha bire sallıyor.
      Yaptığı açıklamalar, siyaset kurumunu, icra makamını zora sokarmış, hiç umurunda değil. Nasıl olsa her delinin üç beş tasdik çisi her daim hazır oluyor.
       Üstüne elzem olmayan açıklamalardan fırsat bulsa belki cemaate bir akşam namazı kıldıracak. Nasıl olsa üç farz iki nafile, beş dakikada şipşak halleder. Ama unvanı Baş İmam olunca onu da yapacağını zannetmiyorum.
      Siyaset kurumu içinde de aynı yanlışı yapanları çok sık görüyoruz. Milletvekili çalışıyor desinler diye olur olmaz konuşulmaz. Nasıl olsa ön saflarda tecrübeli vekiller var. Az çok meyve veriyorlar. Nasıl olsa onları taşlayan çok kişi var. Tekrar seçilmek için çalışmaya da gerek yok. Çekil bir köşeye hiç konuşma. Zaten seni arayıp soran yok. Seçim yaklaşınca çık ortaya. Bir iki tebessüm, genel merkezinle de de aranı sıcak tut, yeter de artar.
      Mayınlı arazilerde, yol ararsan, mutlaka bir mayına basarsın. Otur oturduğun yerde. Münafıklarla uğraşma. Zaten her şeyden olmadık manalar çıkartıyorlar!
      Ya torbadan tavşan çıkartma sevdalılarına ne demeli? Her şey yolunda giderken fantezi peşine düşüyorlar. Sen, iki güçlü ülkenin Milli Takımını yenmişsin. Caner aşkı nerden çıktı?  Hatasını inşallah anlar derken Caner le, birde gol bulmaya çalışıyorsun! Etrafınıza bir bakın. Her saniye benzer gariplikleri görürsünüz. Benlikten kurtulamadık gitti.
      Ha birde tecrübeye, ilme, bilgiye hürmet etmeyi hiç bilmiyoruz. Israrla bakırla altını kıyaslıyoruz. Bakırın, altından kıymetli olduğuna insanları inandırmaya çalışıyoruz. Hiçbir dalda kertiği olmayanı, tüm dünyanın onayladığı değerlerimizin önüne geçirmeye çalışıyoruz.  
     Aynaya bakmayı tümden unuttuk. Herkes kendini her göreve layık görüyor. Cumhurbaşkanlığı için sınav açın, yok ben o işi yapamam diyen çıkmaz! Hayatta bir baltaya sap olamamış, dünyada tek dikili ağacı olmayanlar, yol verseniz en büyük holdinglerin başına çöreklenecekler.
      Haddini bilmek ve o haddi aşmamak gerekir. Haddini bilenlerse çok dinler, az konuşurlar.  Bu davranış biçimi, erdemlerin en büyüğüdür.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV