banner153
09 Temmuz 2020 Perşembe

ŞUNUN ŞURASINDA

31 Ocak 2019, 10:06
Bu makale 372 kez okundu
ŞUNUN ŞURASINDA
ŞABAN GÜNER
Bu gün Ocak ayının son günü, yarın şubata gireceğiz. Zaman hızla akıp gidiyor. Akan sadece zaman olsa konuşmaya bile değmez. Geçen zaman ömrümüzü de tüketiyor. Umutlarımızı da yok ediyor.
Umut dedikte aklıma geldi. Garip gurabasının umutları istismar edilen ülkelerin başında geliyoruz. Dünü bize, duymak istediğimiz gibi anlatıyorlar. Günü bize diledikleri gibi yaşatıyorlar. Yarınlarımızı ise istismar ediyorlar.
Şu merkez medyanın haber sitelerine bir göz atın ne demek istediğimizi anlarsınız. Allah rahmet eylesin. Bünyan da Hüsnü emmimiz vardı. Üç aylık maaşını aldığı gün, maaş almama seksen dokuz gün kaldı derdi. Garibim bu günleri, o günden görürmüş te biz güler geçermişiz.
Hani Hoca Nasrettin “ölme eşeğim, ölmede yaz gelince arpa vereceğim “dermiş. Samanı dahi bulamayan hayvan yazı nasıl görecek!
Adam, manşetten veriyor;”emekliye müjde, zam oranı ne olacak?” haberi okuyorsun, Temmuz zamlarından bahsediyor. Daha beş ay var. Bayram ikramiyesi diyor, dört ay var.
Başkanları seçmemize iki ay, ramazana üç ay kaldı. Ramazan bayramına dört, kurban ikramiyesi ve bayramına altı ay kaldı. Şunun şurasında yılın çıkmasına on bir ay kaldı. 2019 bitti, 2020 yılına merhaba dedik gitti.
Çarşı pazarı, etiketleri takmayın şunun şurasında yaza ne kaldı. On üç gün sonra gücüğe gireceğiz. Bir iki derken üçüncü cemre düşer. Havalar ısınır seralar açılır. Tarla mahsulü çıktımı tamam. Artık bize karada ölüm yok.
Keşke herkes Hüsnü Emmimiz gibi iyimser olabilse, ama olamıyoruz. Hayat giderek çekilmez hal alıyor. Sadece umut ederek, şükrederek bir yere varamıyoruz.
İnanın birçok insanın yerel seçimler umurunda bile değil. Giderek bu sıkıntıların faturasını iktidar muhalefet ayırmadan siyaset kurumuna kesiyor. Bu demokrasinin yaşatılması ve güçlendirilmesi adına hiç arzu edilecek bir ruh hali değil.
İnsanlar evlerine bir ekmeği nasıl götürürüm çabasında iken,benim dediğim isim aday yapılmadı veya ben niye yokum ruh hali ile siyaset yapanlar halkın nefretini kazanmaktan öte hiçbir şey yapamazlar.
Bu seçimlerde doksan beş yıldır nasıl yapıldı ise öyle yapılır. Kimi kazanır, kimi kaybeder. Kimi ağız üstü yatar, kimi oynar. Siz siz olun seçim için kimseyi kırmayın. Seçilen de seçilemeyen de seni ikinci bir seçime kadar arayıp sormayacaktır. Bari oyunu kullanırken, aklını da kullan. Hiç olmazsa kötünün iyisini seç.
Ama mutlaka sandığa git. Git ki, çorbada tuzun, söyleyecek sözün olsun. Her şeye rağmen demokrasi ve sandık içtiğimiz su, soluduğumuz hava kadar önemlidir. Ne kadar çok katılım olursa o kadar sıhhatli sonuç ortaya çıkar.
Siyaset din değildir.  Bu bir yerel seçim, ilçemizi, şehrimizi yönetecekleri seçeceğiz. Adayları, kadrolarını ve projelerini karşılaştır. Tercihlerini değiştirmekten hiç korkma. Geçmişe takılıp kalma. Kızdığın, suçlu bulduğun parti ve adayların yanlışları için aklınca hafifletici sebepler aramaya çalışma. Kararını ver oyunu kullan. Burada ile kazanandan olman gerekmiyor. Doğru bildiğinden ol yeter. Bak çocukların büyüdü. Torunların istikbalini görmene şunun şurasında ne kaldı.
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV