banner153
10 Aralık 2019 Salı

SUUDİLER DE AKILLANMIŞ!

21 Temmuz 2019, 11:20
Bu makale 195 kez okundu
SUUDİLER DE AKILLANMIŞ!
KADİR DAYIOĞLU
Hüseyin Bağcı, ODTÜ’lü… Profesör… Uluslararası siyaset uzmanı. Saygın bir bilimci. Bildiklerini, düşündüklerini çekinmeden, bir bilimci duyarlılığı ile söyler. O nedenle, iktidarlar tarafından da pek sevilmez.
 
Epeydir, televizyonlarda göremiyorum. Belki de bana denk gelmiyor, bilemem!.. Bir programda şunu demişti: “Bir uluslararası panelde, Suudi meslektaşım beni bir yana çekti; ‘Hüseyin, bizler sizin gibi olmak isterken, sizlerin bizim gibi olmasını anlamakta zorlanıyorum!”
 
Evet. İslam dünyası “oligarklar” ve “inanç despotları” yüzünden inim inim inlerken bizlerin onlara benzemeye kalkması “akla ziyan” bir şey… Gerçekten anlamakta zorlanıyorum. Mis gibi, dupduru Anadolu Müslümanlığı dururken o coğrafyayı özenmek çok hazin.
***
Mevlana’nın, Yunus’un, Hacıbektaş’ın, Sarı Saltuk’un vd. dünyası yerine Emevi, Vehabi, Kadızadeli inanç dünyasını dayatmak neyin nesi?
***
Şimdi gelelim habere: Suudi Arabistan’da “…iş yerlerini namaz vakitlerinde de açık tutmak isteyenler öncelikle Belediye ve Köy İşleri Bakanlığı’na müracaat edecek. Belli bir ücret karşılığında iş yerini 24 saat kesintisiz açma yönünde ruhsat verecek. Söz konusu kararla, ülkede ezanın okunmasıyla namaz için belli bir süre iş yerlerini alışverişe kapatma uygulamasına son verilmiş olacak.”
 
Buraya kadar normal, “ne var bunda?”, diyeceksiniz. Haklısınız ama gerekçesi önemli… İktisadi… Demek ki, “para” söz konusu olunca, kural, kutsal kalmıyor, orta yerde.
 
Gerekçe de şu:“Suudi Arabistan Belediye ve Köy İşleri Bakanı Kasabi, ülkedeki iş yerlerini 24 saat kesintisiz alışverişe açma uygulamasının vatandaşları memnun edeceğini ve çalışma hayatında yeni ufuklar açacağını belirtti.
 
Küresel deneyimlerin, ticari çalışmalara 24 saat kesintisiz izin verme sisteminin ülke ekonomisine olumlu yansıyacağını gösterdiğini vurgulayan Kasabi, düzenlemenin tüketim ürünleri ve hizmetlere talepleri artıracağı gibi eğlence, turizm, ulaşım ve iletişim sektörlerine de canlılık getireceğini ifade etti. Suudi Arabistan genelinde tüm iş yerleri ve alışveriş merkezlerinin namaz vakitlerinde ezanın okunmasıyla kapılarını kapatma zorunluluğu vardı.”
 
Tabii, tam bu noktada şunu söyleyebiliriz: Demek ki, bu kadar petrol zenginliğine rağmen, iktisadi akıl, Suudilerin kafasına yerleşmeye başlamış. Ne diyelim; darısı, Kayseri’de, Ramazan’da ticari faaliyetlerini durduran; “eğitim ve temizlik” nedeniyle kapana lokanta işleticilerinin başına…
***
Bir Ramazan boyu Kayseri’de, “turist mi var, yolcu mu var, hasta mı var, çocuk mu var, oruç tutmayan mı var, inanmayan mı var” hiç düşünülmeden, “dürümcüler!” hariç neredeyse tüm lokantalar ve pastaneler kapalı.
 
Yine Kayseri’de; Cuma vakti, “temizlik ve eğitim nedeniyle”, marka lokanta ve marka pastaneler kapalı. Bu kafa ile bu şehre yerli ve yabancı turist bekleniyor.
 
Gelirler, gelirler siz beklemeye devam edin!..
***
Dünkü yazımda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde görevlerinden ayrılmak istemeyen üst düzey bürokratlarla ilgili yazımda geçmişe bir gönderme yapmış, Karatepe Başkan seçildiğinde mevcut genel sekreterin istifa etmesinin doğru olacağını da söylemiştim. Nihayetinde görevden ayrılmak durumunda kaldığını belirtmiştim.
 
Meğerse olay benim bildiğim gibi değilmiş. Hatırımda yanlış kalmış. Sayın Karatepe, genel sekreteri ayırmak istemediğini, çalışmak istediğini ve nitekim “iki yıl” birlikte çalışıp, güzel hizmetler yaptıklarını bana iletti.
 
Ben de, Hocamıza göre, “keyfi” yaptığım bu yanlışlık nedeniyle özür diliyorum hem Başkandan ve hem de Genel Sekreterden… Taktirini de eski genel sekreter arkadaşımıza bırakıyorum. Umarım, yaşadıklarını birinci ağızdan dinleme fırsatı verir bizlere… Belediye tarihin önemli bir sayfasını aralar.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV