banner87
16 Eylül 2019 Pazartesi

SUYA SABUNA DOKUNMADAN VE KASKİ!..

15 Mayıs 2019, 03:55
Bu makale 252 kez okundu
SUYA SABUNA DOKUNMADAN VE KASKİ!..
KADİR DAYIOĞLU
CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’na linç girişiminde bulunuluyor, herkesin gözü önünde… Ama linççiler, “serbest” bırakılıyor; ellerini kollarını sallayarak geziyor… Bakalım, sırada hangi lider var?
***
Yeniçağ Gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ evine girerken saldırıya uğruyor. Eli yüzü kan çanağına dönüyor, burnu kırılıyor ama saldırganlar mahkemeye bile çıkmadan serbest bırakılıyor. Gerekçe de “orta da hayati!” tehlike yokmuş.
 
Gazetecinin yayınlanan fotoğrafları fotomontaj ya da makyaj değilse, “dayak yeme” nasıl olur, anlayamadım doğrusu… Bakalım sırada hangi gazeteci var?
***
Kanserli bir bayan, Ekrem İmamoğlu’na, yasal, parasal destek verdi, diye evinin önünde bacaklarından bıçaklanıyor. Failler ortada yok. Anlaşılan, yakalansalar bile serbest kalacaklar.  Bakalım sırada kim var?
***
Kusura kalmayın… Anlayamadım doğrusu!.. Herhalde, “ileri demokrasi!” böyle bir şey?
***
Yine kusura kalmayın, bana da kalın gelmeye başladı, özgürlükler…  O nedenle, havadan sudan şeylerden söz edelim; suya sabuna dokunmayalım… On yıl önceki, “Fener-Gassaray” maçını da anlatabilirsiniz.
***
Suya sabuna dokunmayalım derken geçenlerde sorduğum bir su konusu aklıma geldi… KASKİ’nin su tarifesinde bazı yerler için 20, bazıları için 60 metreküp su kullanım limiti var. Şayet bu rakamların üstünde su kullanırsanız, altındakilerin iki katına yakın bir bedel ödüyorsunuz.
 
Tabii, aynı nitelikteki yerler için, bu kadar farkı tespit edilirken kriter ne? “Hak ölçüsü!” denirse, hiç de öyle değil. Öyle ya; nerede olursa olsun, her canlı benzer gereksinim duyar, “Allah’ın suyun!”
***
Tam sırası… “65+” yaş grubunun ulaşım araçlarında bedava kullanımı ayda “100”e indirilir, ne kadar doğru bir karar verildiyse; umarım ve temenni ederim Memduh Başkan, KASKİ yetkililerine de “arkadaş, gelin bakalım, 20 ve 60 metreküp asgari rakamlarını neye göre tespit ettiniz?” der ve düzeltmeye gider
***
Ha. Bir hatırlatma daha yapmıştım… O da aklıma geldi, su deyince… Bakalım; “metreküp/TL” ile “TL/metreküp” arasındaki farkın ne zaman farkına varacaklar ve düzeltecekler? Bekliyorum. Tarife de birim fiyatı “metreküp/TL” olarak vermişler. Kaç kez uyardım, tınmadı, KASKİ
 
İnanın, iki birim arsındaki farkı belirtirken, üzülüyorum. Bunu bilmek için de mühendis olmaya falan da gerek yok. Orta okul matematiğini bilmek kafi!.. Kaldı ki, mühendis mektebinde bize “boyut analizi” diye bir ders okutmuşlardı.
 
Yok, bu farkı bilmeyecek durumdalar ise, doğrusu bir şey diyemiyorum. Ya da ben mi mühendislik bilgimi bir gözden geçirsem, acaba? Yok, siyasal gücü arkalarına alıp, sırça köşkte yaşayıp, beni “zurnanın son deliği!” olarak görüyorlarsa, onu da bilemem… Kusura kalmasınlar, yazmaya devam ederim.
***
Bir diğer konu da şu: 20 ve 60 metreküp limitleri aylık mı, yıllık mı, yoksa bir “fatura dönemi” için mi? Aylığı ve yıllığı anlarız abi… Ama biraz anlama özürlü olduğumdan “fatura dönemini” anlayamam. Zira bu dönemin kapsadığı “ay/gün” sayısının belirtilmesi gerekir, diye düşünürüm.
 
Tabii, bu soruyu, yanıt alana kadar, internet sitelerindeki tarifelerde belirtene kadar soracağım. Yok, sitelerinde var da ben bilmiyorsam ya da göremiyorsam, “cehaletime” versinler.
***
Değerli Başkanım; haklı olarak “65+” yaş grubunun sınırsız “bedava” binişlerini haksızlık olarak görüyorsunuz da aynı şekilde bölgeler arasındaki “birim fiyat” ve “limit” uçurumunun da haksız bir uygulama olduğuna neden ses çıkartmıyorsunuz?
***
Yani, demem o ki; ben Hisarcık’ta ya da Kıranardı’nda suyu pahalı kullanırken, üstelik “limiti” de çok düşükken; falan ilçenin falan kırsalında (mahallesinde) ki kullanıcının bedelini bana ödetmeniz hangi hak ölçüsüne sığar?
 
Yani, Melikgazi İlçesi’nin Hisarcık ya da Kıranardı vd. kırsalında yaşayan insanlar, ağaçlar, çiçekler, hayvanlar söz gelimi Pınarbaşı ilçesinin falan kırsalında (mahallesinde) yaşayanlardan farklı su mu kullanır ya da ihtiyaç duyuyor ki?
***
Şayet, devir nedeniyle, öngörülen yasal süre dolduysa, her kullanıcı grubu için “limit” ve “birim fiyatları” eşitleyin.  Biliyorsunuz; Büyükşehre devir sonrası, bir süre bazı ayrıcalıkların uygulanması yasanın emriydi. Su tüketimi de bu cümleden…
***
Buradan teklif ediyorum; yasal süreç dolduysa, onları da bizim seviyemize getirin; ağzımı açarsam nâmerdim…
***
Nasıl elektrik ve doğal gaz tüketim fiyatları, tarife gruplarına göre her yerde aynıysa, suyu da o hale getirmek zorundasınız… Birilerinin sırtından, diğerlerini geçindirmeyin.
***
Değerli Başkanım, bu haksızlığa da tıpkı “65+” yaş grubuna verdiğiniz tepkiyi verin. Ya da bu denli farklı uygulamanın “yasal dayanağını” KASKİ, açıklasın!.. Öyle, sütre gerisine çekilmesinler.
Bekliyoruz…

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV