banner153
06 Haziran 2020 Cumartesi

TAŞRA EDEBİYATI II

17 Nisan 2019, 10:11
Bu makale 333 kez okundu
TAŞRA EDEBİYATI II
KADİR ÖZDAMARLAR
Dünkü yazımda kayseri örneğini vererek; sanat çalışmaları üzerinde durmuştum. Yazar ve sanatçılarımızın çalışmalarından bahsetmiş ve hizmetlerinin öneminden bahsetmiştim. Fakat şair ve yazarlarımız ile eserleri, çalışmalarının önemi hakkında bilgi vermemiştim.
Kayseri’de gün geçmiyor ki bir edebi eser çıkmasın. Elbette bu eserler bir hummalı çalışmanın ürünüdür. Yazarlarımızın bir gayretidir, edebiyat adına sevindirici olaylardır.
Daha dün Türkiye Yazarlar Birliği, Kayseri Şubesi’nde bir konuda bilgi almak üzere bulundum. Elime hemen iki yeni kitap tutuşturuldu. Birincisi Recep Alemdar’ın Kayseri bağcılığı üzerine bir deneme, “Gayserili Olmak”, diğeri ise Canan’ı Nisan’ın bir şiir kitabı: Rengarenk Dünyalar” Hey Nereye!
Bensiz nereye gidiyorsun? Dışarıda kar lapa lapa… Nereye gidiyorsun bensiz? Tutacaksın ellerimden, sarılacaksın sımsıkı. Yürürken ayaklarım kayacak sen koruyacaksın. Gökyüzüne bakacağız, kar tanelerinin nasıl süzüldüğünü izleyeceğiz.
Hey nereye gidiyorsun, sen bensiz ben sensiz”
Canan’ın sıcacık satırları. Geçit, Laçin gibi yayın evleri, Mustafa Yaşar’ın yayınları hep okuyucuyu bekliyor.
Kayseri’de yıllardır hikaye alanında; İmdat Avşar, Emir Kalkan, Ümit Fehmi Kalkan, Ahmet Sıvacı, Fatma Çetin Kabaday, Selim Tunçbilek, Kadir Keçebaş; Romanda; Hayrullah Türkmen, Süleyman Sağlam, M.İ. Şubaşı, Selim Tunçbilek, Emir Kalkan, Vedat Ali Tok, Nurkal Kumsuz vs. Diğer inceleme, hatıra vs. dallarında ise Kadir Özdamarlar, Ziya Şahin, Ahmet Sıvacı, Yaşar Eldem, Rasim Deniz, Resim dalında; Gürpınar kardeşler gibilerin çoğu amatörlüğü aşmış sanatçılarımızdır.
Böyle değerli sanatçılarımız eserlerini bir bir ardına yayınlarken, Kayseri’de musıki çalışmaları da hız kazanmaktadır. Mustafa Uyan yönetiminde Türk Sanat Müziği, Yusuf Hikmet Balak yönetiminde Türk Tasavvuf Müziği, Namık Kemal Bilgin yönetiminde Türk Halk Müziği koroları her zaman seri konserlerini vermekte insanımızın gönül tellerini titretmektedirler.
Bu çalışmalar olurken bireysel olarak ve cemiyetler, resmi kurumlar olarak ta nice değerli değişik çalışmaların ürünleri de gün yüzüne çıkmaktadır.
Bunlar yabana atılır çalışmalar değildir. Bu çalışmaların en büyük isteği ilgidir, destektir. Bunlar sağlandığı zaman ne kıymetli gönül ve hüner güzelliklerimiz insanlarımızda nasıl ufuklar açacaklardır.
Bir büyük insan ne güzel söylemiştir: Sanat ilgi gördüğü yerde gelişir ve büyür.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV