banner87
16 Haziran 2019 Pazar

TAŞRADA BİLİMSEL ÇALIŞMALAR.

09 Ekim 2018, 09:51
Bu makale 262 kez okundu
TAŞRADA BİLİMSEL ÇALIŞMALAR.
KADİR ÖZDAMARLAR
Geçtiğimiz hafta kültürel çalışmalardan ve bunların büyük şehirlerde ilgi görmemesini anlatan bir yazımız yayınlandı. Bu arada da Develi’de,4-5-6 Ekim 2018 tarihleri arasında 1. Uluslararası Develi-Âşık Seyrânî ve Türk Kültürü Kongresi yapıldı. Yüzün üzerinde Türkiye’mizin değişik üniversiteleri ile gerek Avrupa ve gerekse Avrasya coğrafyasından bir hayli ilim adamı bu kongreye katıldılar ve tebliğlerini zevkle sundular. İlgiyle de dinlendiler. Şimdi sıra bu tebliğlerin kitaplaşmasında! İşin acı yanı medyada ve sanat aleminde bu son derece başarılı icra edilen kongrenin arzu edilen tanıtımı, bilgi verilmesi ve analizi hakkında gereken ilginin gösterilmemesi dikkatimi çekmiştir.
Demek ki daha uzun süre Taşra Edebiyatı ihmal edilecek, fakat Taşra aydınları da kendi yöreleri hakkında böyle, hem de uluslararası kapsamında kendi değerlerini inatla ve büyük bir sabırla tanıtma, kitaplaştırma yolunda hızla ilerleyecektir. Tıpkı Develi örneğinde olduğu gibi…
İki günde on dört oturma gerçekleştirildi. Konular, Develi sosyal hayatı, Develi tarihi ve Âşık Seyrânî idi. Açış konuşmaları, değerlendirilmeler Develi Aksu Kültür Sitesi’nde sunumlar ise Devali Anadolu Lisesi’nde oldu. Bu arada Aksu Kültür Sitesi’nde gacer ile ilgili ekmek ve yemek örnekleri ile Develi’de lezzet türlerinden olan yiyecekler (yemlik gibi) özenle sergilenmesi ve misafirlere ikram edilmesi de ayrı bir zenginlikti. Ayrıca Kongrenin ikinci günü Devali Anadolu Lisesi’nde sunulan aşure de panelistler için bir sürpriz olmuştu.
İlki 1979’ da yapılan “Develili Âşık Seyrânî Kongresi”nden bugüne kadar geleneksel yapılan 36. kongreye katılmışımdır. O günden bugüne kadar zamanın sosyal ve siyasî şartlarına göre inişli çıkışlı devamını gören bir kişiyimdir. Fakat şunu hemen belirtmeliyim ki her geçen yıl bu kongreler, sempozyumlar durmadan gelişme göstermiştir ki bu sene “uluslararası” yapılmıştır.
Şüphesiz sunulan her tebliğ yıllar içerisinde sunulan bazı tebliğlerin tekrarı olsa da çoğu orijinal konulardı. İlk defa sunuluyordu. Özellikle yabancı ülkelerden gelen panelistler ile Osmanlı arşivi uzmanlarının sunduğu bilgiler çok önemliydi. Nitekim Bu sunulan bilgilerin önemi, bu tebliğler kitaplaştığı zaman kıymeti belli olacaktır.
Panelistlerin çok olması, Devali Anadolu Lisesi’nin 2. katında altı sınıfta tebliğlerin sunulması gerçi, panelistlerin takibi konusunda zorluğu eleştirilse de hoş görüyle karşılandı. Sonuçta Atina’dan gelen Ortodoks Türkler dahil bütün yabancı ülkelerden gelen ve diğer tüm panelistler bu organizeden çok memnun kaldıkları yüzümüze söylenmiştir. Elbette bunlar son derece önemli neticelerdir ki, gelecek yıl yapılan olan organizenin daha iyi olacağının belirtileridir.
Elbette bu geniş organizeler zorlu işlerdir. Erciyes’te konukları ağırlamalar, Elbiz mesire yerinde yemekler, Develi insanının bu kongreye ilgisini toplamak kolay işlerden değildir. Böyle zorlu bir işi Kayseri Valiliği, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Erciyes Üniversitesi desteğiyle gerçekleştiren Develi Belediyesi gerçekleştirmiştir. Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar’a, Doç. Dr. Recep Özkan’a, Kültür Müdürü Ali Orhan Beylere teşekkür etmek boynumuzun borcudur. Borcumuz olmasına borcumuzdur da böyle bir zevkli çalışmada mutlaka olması gereken ve görmek istediğimiz Develi basınını bu organizede görememek gerçekten üzüntü verici!

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV