banner87
19 Aralık 2018 Çarşamba

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI VE ÇOCUKLAR

11 Mart 2018, 16:51
Bu makale 298 kez okundu
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI VE ÇOCUKLAR
ERKAM DURMAZ
Teknolojik cihazlar toplumumuzun hatta dünyanın yapı taşı haline gelmiş, günümüz dünyasında, vücudumuzun bir parçası haline gelmiştir. Çağımıza yön veren düşüncelerimizi değiştiren ve hatta davranış değişikliklerine sebep olan bir araç olmaktan çıkıp bizim için bir amaç halini almıştır.7’den 70’e her bireyin elinde veya cebinde gezdirdiği bu cihazlar nasıl kullanılmalı ve bizlerde bırakmış olduğu etkileri hep beraber inceleyelim: Teknolojik cihazlar bireylerde fiziksel, sosyal, mental, patolojik olmak üzere birçok soruna sebep olmaktadır. Amacımız bu sorunları en aza indirip bilgi çöplüğünden kurtulup hayatımıza yansıtabileceği sağlıklı bilgilere ulaşıp hayatımıza asimile etmeye hayatımızın kimyasına katmaya gayret göstermekle görevli ve yükümlüyüz. Çocuklarımızda bırakmış olduğu etkilere parmak basacak olursak, çocuklarımızın kendilerini ifade edebilme becerilerini zayıflatmakta, eğitim performanslarını zedelemekte, arkadaş edinebilme becerilerini sosyal anlamda geriletmekte içine kapanık asosyal bireyler haline gelmelerine sebep olmaktadır. Çocuğun gelişim çağında fiziksel harekete ihtiyaç duyduğu dönemde teknolojiye olan bağımlılığı yüzünden enerjisini tam anlamıyla boşaltamamakta uzun süre bakılan teknolojik aletler çocuklarda görme bozukluklarına sebep olmaktadır. Çocuklarda hareket kısıtlılığına sebep olan teknoloji bağımlılığı eklem ve kas problemleri doğurmakta uzun süre teknolojik cihazlarla vakit geçirmek obeziteye sebep olmaktadır. Teknoloji bağımlılığının çocuklarımıza vermiş olduğu zararları engellemek ve en aza indirmek için neler yapmalıyız?
Her şeyden önce aile içinde anne, baba veya abla ve ağabeylerin çocuklar üzerinde doğru rol model olmaları gerekmektedir. Soyut düşünemeyen ve çoğu kez dürtüsel hareket eden çozuklarımızı sağlıklı bir kontrol yöntemi ile izlemeyi ve gereken durumlarda baskı yöntemini kullanmadan çocuğumuzun kişisel özelliklerine uygun bir şekilde tedavi yöntemi uygulanmalıdır.
Bu tedavi yöntemleri nelerdir?
Çocuklarımızı kişisel, ruhsal, bedensel özelliklerine uygun ilgi ve ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal aktivitelere katılımını sağlamak,enerjilerini atabilecekleri spor dallarına yönlendirmek, kendi akran ve arkadaş grupları ile sosyalleşmlerini sağlayıcı ortamlar oluşturmak gerekmektedir. Çocuklarınızla birlikte vakit geçirip oyun oynamak ev içerisinde görevler vermek kişisel gelişimini, kendini ifade edebilme becerilerini geliştirmek, özgüvenine katkı sağlayacaktır. Çocukların kontrolsüz internet ve teknolojik cihazlar kullanmasına izin vermemek, çocuğunuzu görmezden gelip susturmak için tablet veya akıllı telefonla susturmaya çalışmamak ve en önemlisi her zaman güvenli internet kullanımı için takipte kalmak gerekmektedir.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV