banner153
04 Haziran 2020 Perşembe

TEKRARINDA YARAR VAR HIZLI TREN

16 Haziran 2019, 11:01
Bu makale 233 kez okundu
TEKRARINDA YARAR VAR HIZLI TREN
KADİR DAYIOĞLU
“Müflis bezirgan nasıl eski defterleri karıştırırsa”, bu bayram biz de öyle yaptık. Karıştırırken yedi buçuk yıl önce (26 Ocak 2012)   yazdığım “KAYSERİ HIZLI TREN VS.” başlıklı yazıma rastladım. Unutma illetli Kayseri’nin muhterem ahalisine ve dahi AK Partililere anımsatmak ihtiyacı hissettim.
 
Biliyorsunuz; o yıllarda “geldi-geliyor” korosunun şefi, “yatırım uzmanı” olduğu yandaşlarınca menkul Yaşar Karayel idi… Refikimiz bazı gazeteci dostlarımız da bu koronun elemanıydı.
 
Bakmayın siz bugün, “para kalmadı” yapılmıyor, teviline sığındıklarına. Aslında kendileri de biliyor, AK Parti’nin Kayseri büyüklerinin beceriksizliklerini. Onlara paratoner oluyorlardı. Öyle ya, adamların kendilerini savunacak halleri kalmamıştı.
 
Bakınız; o yıllarda, para vardı ama bu fakir “yapılmayacak!”; “kandırmayın” bu ahaliyi diyordu. “Geldi-geliyor” uzun havaları ile epey seçim atlattılar… Hep de çıktılar, sandıktan Daha çok atlatırlar; daha çok çıkarlar… Yazı şöyleydi:
 
Bu ay başlarında AKP Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel’in, “hızlı tren” ile ilgili verdiği beyanat dikkatimi çekti. Biraz anlama özürlü, biraz da cahil olduğum için pek kavrayamadım açıklamayı, doğrusu, kusura kalınmasın…
 
Kayseri Hızlı Tren projesinin gündeme alınmamasını değerlendiren Karayel, “sorunun kendilerinden değil, ana hat projesinde yapılan değişiklikten kaynaklandığını” söylüyor ve devam ediyor:
 
“Biz Kayseri için olmazsa olmaz proje olarak Hızlı Tren projesini görüyoruz. Bu hattımız 2012 yılında YPK’da yatırım gündemine alınacaktı; Ancak Ankara-Kırıkkale ana hattında Elmadağ geçişlerini sağlayacak Devlet Demir Yolları’nın proje çalışması sürmektedir. Dolayısıyla ana hat yapılmadan Yerköy-Kayseri hattının yapılmasının bir mantığı yok. Burada Hızlı Tren konusu YPK engeline takılmış değildir.” Vs. vs.
 
Siz bundan bir şey anladınız mı? Vallahi ben bir şey anlayamadım… Dedim ya, biraz anlama özürlüyüm, biraz da konunun cahili… Ama ne ilgisi var, Elmadağ ile Yerköy-Kayseri arasının…
 
Elmadağ geçişinde bir sorun çıkmış olabilir, bu normaldir, beklenebilir de… Kısa zamanda aşılır da… Ama Elmadağ da ki bir sorunun, Kayseri-Yerköy hattını etkilemesi mümkün değil? Tabii, Kayseri’ye “hızlı tren” gelecekse… Hiç kimse ipe un sermesin… Proje revizesini bahane etmesin…
 
Karayel’in gerekçesi tutarlı değil… Bir kere coğrafi birliktelik yok… Ayrıca; bina yapmıyoruz ki, temel bitmeden nasıl üçüncü katı yapalım denecek türden de değil… “Cahiliz” dedikse, “zır cahil” değiliz… Karayel bilir mi bilmem? Bu, kümeler aritmetiğindeki “ayrık kümelere” benzer…
 
Kaldı ki, ilk aşamada beklenen, Yaşar beyin ifade ettiği gibi “yapım” değil, “etüt ve proje” işlerinin biran önce bitirilmesi. Kaldı ki, etüt ve proje bitince, “yapım ihalesi” de yapılabilir… Demem o ki; bunlar birbirlerinden “bağımsız” olaylar… Yoksa, “etüt ve proje” aşaması geçildi de haberim mi yok?
 
Mesela, Elmadağ’da çıkan bu sorun nedeniyle, Yerköy-Yozgat, Yozgat-Sivas ve Sivas-Erzincan hızlı tren projelerinde/yapımında bir duraksama, bir aksama söz konusu mu? Yok… Bilakis, son hızla devam ediyor… Zira, onlar da bağımsız projeler… Ne diye, Elmadağ’dan etkilensinler ki? Sormak gerekir, bu taktirde: Elmadağ geçiş projesi realize olmadan ne diye, Yerköy-Yozgat-Sivas-Erzincan hatlarına izin verilir ki?
 
Konu Kayseri olunca, bu kadar duyarlı davranan YPK, diğerlerine karşı duyarsız? Kaldı ki; YPK’nin, Yerköy-Kayseri “hızlı trenine” izin vermesi demek, hemen yapılacağı anlamına da gelmez… Sonuçta bunlar bir süreçtir… Yapılacaksa, “Elmadağ” engel değil, YPK kararına; “tabii oynamaya gelinin gönlü varsa…”
 
Laf nereden açıldı, biliyor musunuz? Konya Selçuklu Belediye Başkanı, Hürriyet yazarı Vahap Munyar’a verdiği beyanatta özetle şöyle demiş; “Selçuklu ilçesine, 50 milyon liraya çıkacak, yirmi salonlu, bir kongre merkezi yaptırıyoruz!” Munyar, bu denli büyük merkezi ne yapacaksınız dediğinde, yanıtı ilginç: “Konya-Ankara arası 1,5 saate düştü, bu nedenle Konya Ankara’nın bir banliyösü oldu…”
 
Bu vesile ile Başkan Özhaseki’ye bir uyarım olacak, tabii kabul buyururlarsa: Sayın Başkan, Ankara-Kayseri hızlı treni ve uluslararası bir hava limanı yapılmadığı taktirde, sakın ola ki, Erciyes’e yüzlerce trilyon harcamayın… Yapılanlarla iktifa edin… Yazık edersiniz bunca emeğe, bunca paraya ve bunca umuda…
 
Son söz de; Kayseri kamuoyuna: Civarımıza yapılan “hızlı tren” ve “otoyollarla” Kayseri, bir “ölü nokta” olma sürecine hızla giriyor, haberiniz olsun, bunu da söylemedi demeyin… 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157