banner87
16 Haziran 2019 Pazar

TERMİNALE ULAŞIM

11 Ekim 2018, 10:41
Bu makale 570 kez okundu
TERMİNALE ULAŞIM
KADİR DAYIOĞLU
Şehir Hastanesi’ne ulaşabilmek için çektiğimiz sıkıntı yetmiyormuş gibi, şimdi de şehir terminaline ulaşım sıkıntısı başlayacak… Umarız, kısa zamanda hallolur. Tabii, Şehir Hastanesi’ne ulaşabilmek kadar hastanenin hizmet birimleri arasında gidip-gelmek de fermana mahsus…

***

Demek ki, hastanelerde yaygın yerleşim yerine dikey yerleşim daha önemli diyenler haklı çıktı… “İtin öldüğü yere kamu hastanesi mi yapılır?”, diye sürekli soran biz de…

***

Öyle ya, özel kesim çok aptal olduğu için, sırf arsasına birkaç trilyon vererek şehir içine hastane yaptırtıyor. Çok merak ediyorum; “İtin öldüğü yere!” beş yıldızlı kamu hastanesi yapılınca, şehrin göbeğindeki özel hastanelerin hasta sayısı ne kadar azaldı? Hiç merak etmediniz mi?

***

Maliyetlerden dolayı zarar ettiklerini belirten şehirlerarası otobüs işletmeleri, dün geceden itibaren servis araçlarını kaldırıyor. Yolcular için yeni bir ulaşım çilesi başlıyor. Bu da doğal olarak gelen ve giden yolcuların durumunu gündeme getirdi. “Ne olacak bu yolcuların hali?”, denmeye başladı.  


Kayseri Otobüs Terminali İşletmecileri Derneği Süleyman Demir, maliyetler başa çıkamadıkları için servis uygulamasını kaldırdıklarını ifade etti. Büyükşehir Belediyesi mini terminalleri ne zaman hizmete sokacağı da merakla bekleniyor.

Tabii, haklılar… Taşımak gibi bir zorunlulukları yok. Amma lakin, Büyükşehrin önlem alabilmesi için bir geçiş süreci tanımaları gerekmez miydi? Yok, daha önce Büyükşehre bildirdilerse diyecek bir şeyim yok. Umarım, gerekli önlemleri alınmıştır.

***

Yine tabii, “cep terminallerin” açılışına kısa bir süre kala bu kararı almaları da dikkat çekici… Peki, bunlar açıldıktan, Belediye otobüs işletmesi, insan taşımaya başladıktan sonra hizmet durdurulabilirdi… Nedense bu yola gitmediler.

***

Konu “cep terminallerinden” açılmışken, bir değerlendirme yapacağım. Bir kaçını gördüm, gerçekten güzel olmuş. Güzel bir proje, güzel bir düşünce kutlamak gerekir. İnanın, günlük hayatımız kolaylaştıran, güzelleştiren, “mega” değil, “mini mini projelerden” mutluluk duyuyorum.

 

Farkında mısınız; Balıkçıların önünde basit bir önlem alındı, Meydan-Müftülük arasındaki trafik rahatladı. Mesela, balıkçıların rahat edebilmeleri için, güne taraflarına, TELEKOM karşısından da, “park yapılmamak” koşuluyla, “engelli giriş” düzenlenir; daha rahat tahmili-tahliye yapılabilir.

***

Buradan yolcular nasıl taşınacak, kim taşıyacak bilemiyorum? Taşıyan kim olursa olsun, araçlara bir standart getirilmeli. Mutlaka bagajlı olmalı.  Yolcu başına da normal belediye otobüs tarifesinin, mesela iki katı ücret alınmalı. Unutmayın her hizmetin bir “bedeli” olur. Terminaller ve yine mesela “tramvay” durakları dışında “indirme ve bindirme” yapılmamalı. Servisler de yirmi dört saat hizmet vermeli.

Bir anlamda seçilmiş bazı tramvay durakları, “aktarma istasyonu” görevi yapmalı. Ben, falan tramvay durağında terminal yolcusunun, “beklemeksizin”,  “indirme-bindirme” yapacağını bilmeliyim. Bu ulaşımda hem rasyonelliği sağlar ve hem de toplu taşımı teşvik eder.

***

Öyle ya da böyle… Konunun muhatabı Büyükşehir… Büyükşehir, Kayseri’nin her yerinden Terminale, Havaalanına, oto gara aktarmalı ya da aktarmasız erişimi sağlamak zorunda…

Ha. Giden ya da gelen belediye otobüslerine mi biner, özel otomobille mi gider yoksa taksi mi tutar, o kendi bileceği iş… Bir de Terminale gidecek Belediye otobüslerinin mutlaka bagajlı olması gerekir… İnsanlar bagajlarını rahat rahat koyabilmeli…

Bu vesile ile Büyükşehre bir başka uyarıda bulunmak istiyorum… Kayseri Havaalanına giden otobüsler mutlaka “iç/dış hat girişlerine” kadar ulaşmalı… Otobüsle gidip/gelecek olanlar gerçekten, özellikle kışta kıyamette, terminal dışında bekleyen otobüsler ulaşabilmekte çok zorlanıyor…

Tabii, Büyüklerimiz makam arabaları ile gelip, VIP’ten giriş yapınca, elinde valizi, çantası olan insanların Belediye otobüslerine ulaşabilmeleri için çektikleri sıkıntıyı hiç mi hiç göremezler.

noktalara ulaşmış görünüyor.”

Ha, diyeceksiniz ki; bu ahali çok çilekeştir… Daha çok çile çeker… Galiba, haklısınız!..

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV