banner87
banner151
21 Ocak 2019 Pazartesi

TOPRAĞIN DİLİ:RECEP DÜNDAR

16 Mayıs 2018, 10:06
Bu makale 224 kez okundu
TOPRAĞIN DİLİ:RECEP DÜNDAR
KADİR ÖZDAMARLAR
Bir rahatsızlığım vesilesi ile Kırşehir Ramada Oteli’ndeyiz. Eh, otel deyince akla hemen dinlenme akla gelir. Doğrudur da! Zaten, Biz de bu sebeple buradayız. Şu kadarını söyleyeyim, otel Kırşehir gibi gelişmekte olan bir şehir için mükemmel bir fırsat. Hem farklı, iri, ufaklı sıcak ve soğuk havuzlar, hem balıklı havuz, hem de değişik amaçlı salonlar ve müzikholler… İşte böyle çok amaçlı mekanlar içerisinde değerli bir de sergiyi gezme imkanı bulduk!
Serginin sahibi Kırşehirli bir sanatçı: Recep Dündar. İmzasının yerine “Toprağın dili”ni kullanmış.Belli ki sanatçı eline geçen her eşyanın bir değeri var.Onu değerlendirme var!Yeter ki emek verilsin,sabırla çalışılsın ve üretkenlikte ısrarlı olunsun. Bu konuda, yani tembellik konusunda bahane üretilmesin! Bir bakıyorsunuz bir tahtadan insan, bir çubuktan kuş, bir çamurdan farklı bir obje. Her bir çalışma güzel bir sunumla yerlerini almış. Bu da hemen dikkatleri çekiyor.
Peki, kim bu sanatçı? Kendisini şöyle anlatıyor:”1954 yılında Kırşehir’de. Direkbağı Mahallesi’nde doğdum. İlk ve ortaokulu Kırşehir’de, Makine Teknisyen Okulu’nu Kayseri’de tamamladım. Evli ve iki çocuk babasıyım.
Çocukluk yıllarımda oyuncaklarımı çamurdan hep kendim yapardım. Derin bir hayvan sevgisini,yaşadığım sürece ruhumda taşıdım.”
Konuya ilgisini ise şöyle izah etmektedir:”Çocukluğumda gittiğim bir Ürgüp gezisinde Kapadokya Meslek Yüksek Okulu’nun seramik bölümünü gezme imkanını buldum. Orada öğrencilerin çamurdan yaptıkları çalışmaları izledim. Aldığım bir parça çamurla çocukluğumda yaptığım oyuncaklarımdan bir figür yaptım. İşte o figür beni ateşledi ve böyle bir sanat etkinliği içine girdim.
Bu gün bu görmüş olduğunuz heykelcikleri sizlere sunma imkanım oluştu. Eserlerimde bir şeyler anlatma imkanı buldum.” Diyor.
Sanatçı bu çalışmalarını birkaç yerde sergilemiş. Bir kaç esnaf kuruluşu ve Kırşehir Kültür ve Turizm Müdürlüğü desteğini görmüş. Şüphesiz bu destekler kendisini yüreklendirmiş olmalı ki değişik vesilelerle bu duygularını da yazıya dökmüş.
Sergide dikkat çeken bir konu sanatçının ürettiği her bir eserin altına edebi bir üslupla küçük metal ve tahta üzerine değerli sözler yazılması. Belli ki sanatçının edebi zevki de ayrı bir zenginlik. Hepsi estetik değerlerin, sanat eserlerinin, güzelliklerin ve bu uğurda verilen uğraşların önemi vurgulanmakta ve izleyenleri bu konuda yönlendirmektedir.
İşin gerçeği bu sergiden çok faydalandım. Evvela ana mesleği ne olursa olsun eline geçen, çoğu kişilerin dikkatini çekmeyen ve çoğu kişinin lüzumsuz eşya dediği malzemeleri usta bir üreticilik ve ısrarlı çalışmalarıyla bir esere dönüştürmenin güzelliğini görmek kişiye ayrı bir heyecan vermektedir.
Meşhur bir sözdür: Define viranelerde bulunur. Kırşehir gibi dar bir bölgede bir teknisyenin güzel sanatların böyle anlamlı bir dalıyla uğraşması, dikkat çekici figürler üretmesi ve bu ürettiklerini insanların dikkatine sunması herhalde önemli bir emeğin ürünüdür.
Sanatçıyı kutluyorum. Nice yeni ürünlerini ve sergilerini de görmeyi diliyorum. Sanatçı Recep Dündar’ı kutluyorum.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV