banner153
banner156
23 Şubat 2020 Pazar

TRAFİK

07 Ekim 2019, 06:47
Bu makale 715 kez okundu
TRAFİK
KEMALETTİN TEKİNSOY
Aslında yıllarca emek verdiğim, mesai verdiğim, çok derin arkadaşlıklarımın, dostluklarımın, anılarımın olduğu Büyükşehir Belediyesi ve uygulamaları hakkında mecbur kalmadıkça yazı yazmamak gibi bir düşüncem vardı ama kamuoyu baskısı beni iki hususta uyarıda bulunmaya mecbur etti. İnşallah arkadaşlarımız, dostlarımız alınıp, kırılmazlar.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) aldığı karara göre Kayseri'de toplam 17 ana güzergahta hız sınırı 70 km olarak belirlenmiş. Büyükşehir Belediyesi bu konuda gelen tepkiler üzerine yaptığı yazılı açıklamada; “Ukome kurulunun sadece Büyükşehir Belediyesinin inisiyatifinde olmadığını, Kamu kurum ve kuruluşlarından müteşekkil 19 üyenin katılımı ile karar aldığını, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Memduh Büyükkılıç’ın kanun gereği Ukome'nin başkanı olduğunu ve kurulun gündemindeki maddelerle yakından ilgilendiğini, yol konforu, yaya alt ve üst geçitleri gibi konularda araç sürücüleri ile birlikte yayaların da can güvenliğini esas alan uygulamaların hayata geçirilmesi yönünde çalışmalar yürüten Başkan Büyükkılıç’ın şehir içi ulaşım hız limitlerine yönelik çalışma yapılmasını istediğini, İl Emniyet Müdürlüğü ile yapılan müzakereler sonucu Karayolları Trafik yönetmeliğindeki maddeler de dikkate alınarak şehir içi hız limitlerine ilişkin yeni bir karar alındığını” ifade etmişler.
Büyükşehir Belediyesi ve Ukome'nin işleyişini bilen, acizane uzun yıllar Ukome'nin başkanlığını yapmış bir kişi olarak gerek alınan kararın mahiyeti ile ilgili, gerekse bu kararın sonuçları ile ilgili görüşlerimizi açıklamak zaruretini hissettim. Zira her yönü ile Büyükşehir Belediyemizin Sayın Başkanına, kent içi trafiğine ve kentin sosyal barışına zarar verecek bir karar olduğunu düşünüyorum.
*****
Öncelikli olarak "Ukome" Büyükşehir Belediye başkanının hiç bir zaman toplantılarına katılmadığı, yerine görevlendirdiği bir Genel Sekreter Yardımcısı tarafından yönetilen, diğer kurum ve kuruluşların yetkililerinin katılması ile birlikte Büyükşehir ve İl Emniyet Müdürlüğü temsilcilerinin inisiyatifinde kararların alındığı, Büyükşehir Belediye kanunu ile düzenlenmiş bir üst kuruldur. Büyükşehir Belediye başkanı işlerinin yoğunluğundan alınan kararların büyük çoğunluğunu takip edemez. Ancak çok önemli bir husus olduğunda kendisine bilgi verilir. Sayın başkanımız bu konu ile özel olarak ilgilendi ise onu da bilemiyorum.
*****
Karardaki en önemli problemlerden birisi 17 güzergahta 70 km olan şehir içi azami hız limitinin şehrin diğer cadde ve bulvarlarında ne kadar olduğunun belirtilmemesi. 50 km. mi, 55 km. mi bir emare yok. Bu kararın sürücüler tarafından nasıl uygulanacağı ise başlı başına bir problem. Sürücüler bu 17 güzergahı akıllarında tutamazlar, liste haline getirip arabalarında mı bulunduracaklar, yoksa cadde ve bulvarlarda trafik işaretleri ile sürücüler uyarılacaklar mı?
Bu 17 güzergahın herhangi birisinde seyrederken güzergah dışına çıktıklarında hızlarını 50 veya 55 km'ye mi düşürecekler? Bu durum trafik güvenliği açısından ne ifade edecek? Ayrıca şehir içerisinde 50 km üst hız limiti ile seyredilmesi mümkün mü ve bu durum trafik sirkülasyonu açısından cadde ve sokaklarda yığılmalara sebebiyet vermeyecek mi? Uygulanması son derece zor ve trafik akışı açısından büyük sakıncalar doğurmaya gebe bir karar olarak görüyorum. Bir şehirde, şehir içi yollarda tek bir hız limiti olur ve bu, tüm trafik levhalarında halka duyurulur. Halk da buna uyar. Uymayan cezasına katlanır. Mesela Ankara'da bu limit 82 km dir ve tüm baş üstü levhalarında bunu görürsünüz.
*****
Şehirler arası yollarda mesela yolunuz Kayseri'den Ankara istikametine düşerse, yerleşim merkezlerine giriş ve çıkışlarda çok sayıda “Hız Sınırı Bölgesi 50 km” levhaları görürsünüz. Bu uygulama 15 Temmuz darbe girişimden önce Fetö iltisaklı şirketlerin anayolların üzerindeki belediyelere getirdikleri tekliflerle ve Emniyetteki yandaşları ile birlikte halkı haraca bağlama ve hükümeti yıpratma planlarından birisiydi. Hız limiti normalde 110-120 km olan şehirlerarası yollarda aniden hız limiti 50 km'ye düşürülüyor, mobese kameraları ve radar sistemleri ile taşıtlar takibe alınarak nerdeyse her taşıtın kaçınılmaz olarak hız limitini ihlali neticesinde yüklü cezalar verilmesi yoluna gidiliyordu. 15 Temmuzdan hemen sonra İçişleri Bakanı olan Sayın Süleyman Soylu oyunu fark ederek uygulamayı tamamen iptal etti. Dolayısı ile de Fetö’nün oyunlarından birisini boşa çıkardı. Ama bu levhalar halen şehirlerarası yollarda mevcudiyetini koruyor.
Kayseri'de ki uygulamanın Fetö ile falan alakası yok ama sonuç itibarı ile hem trafikte büyük bir kargaşaya hem de halk ile devletin arasını açmaya son derece elverişli bir yaklaşım gibi görünüyor. Ben ne uzun yıllar çalıştığım Büyükşehir Belediyesine ne de Başkanımız Sayın Memduh Büyükkılıç’a kıyamam. Siyasi olarak zarar görmelerini veya halk ile aralarının açılmasını da asla arzu etmem. Çünkü sebepsiz yere trafik cezası yiyen bir insanın yetkililere ne kadar içerlediğini ve buğz ettiğini de bilirim. Benden hatırlatması.
*****
Şehir içi trafik düzenlemeleri ile ilgili bir diğer yanlışlık da bir kaç yıldan beri gerçekleştirilen büyük dönel kavşak uygulamaları. Şehirde "konulan her taşın" bir felsefesi, fikri temeli vardır/olmalıdır. "Başka şehirlerde de büyük dönel kavşak yapıyorlar biz de yapalım" diyerek trafik düzenlemesi yapılamaz. KCETAŞ’ın önündeki kavşakta denenip, yanlış olduğu anlaşılıp küçültülmesine rağmen bir çok kavşakta büyük dönel kavşak uygulaması yapılmaya devam ediliyor.
Büyük dönel kavşak, trafik yoğunluğu çok fazla olmayan dolayısı ile de sinyalizasyon yapılmaya gerek duyulmayan kavşaklarda trafiğin kendi kendini yönetmesi için yapılan bir uygulamadır. Kendine mahsus da bir felsefesi vardır. Bir yandan çok fazla yoğunluk olmadığından araçların sinyalizasyonda boş yere beklemesini önlerken, diğer yandan dönel kavşak içerisindeki araçlara geçiş üstünlüğü verir. Kavşağa giriş yapacak araçların beklemesini sağlayarak zaten çok yoğun olmayan trafiği kendi kendine ve sinyalizasyon sistemine gerek olmaksızın yönetir.
Şimdi Büyükşehir Belediyesi yöneticilerine buradan sormak istiyorum. Bir kavşağı hem sinyalize edip hem de kendi kendini yöneten büyük dönel kavşak yapmak hangi aklın ürünüdür? Kavşakları aşırı derecede daraltıp kullanılamaz hale getirmekten başka ne gibi bir fayda(!) sağlamaktadır? Kavşağa giren araçların hızlarını düşürmek maksadı ile yapılıyor ise bu tamamen gereksizdir çünkü zaten sinyalize edilmiş kavşakta kırmızı ışıklar trafiği yavaşlatmakta hatta gerektiğinde durdurmaktadır.
Trafik uzmanlık gerektiren bir konudur ve tüm uygulamalar uzmanlarca planlanmalıdır.
Haftaya birlikte olmak dileğiyle sağlık ve mutluluklar diliyorum.
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV