banner87
23 Mayıs 2019 Perşembe

TRAFİK ÜZERİNE

06 Aralık 2018, 10:21
Bu makale 298 kez okundu
TRAFİK ÜZERİNE
KADİR DAYIOĞLU
Trafik sorununun önemli bir parçası yaya ve sürücü yani sonuçta “insan” davranışları… Hukuksuzluk; hukuka riayet etmemek. Etkisi ne mi, diye soracak olursanız, en az yüzde 25 derim… O kadar önemli, yaya ve sürücü davranışı. Sürücü ve yaya davranışları rasyonel olmayınca, alınan önlemlerin bedeli elbette başkanların kesesinden değil, bizlerin kesesinden çıkıyor.
 
Adam gibi araba sürsek, adam gibi yaya kaldırımlarını kullansak yani “kentli” olsak yani “hukuka riayet” etsek, “yasaklara” uysak inanın alınan önlemlerin büyük bir kısmına gerek kalmaz. Yapılan her gereksiz harcama da cebimizde kalır.
 
O nedenle gerek sürücüler ve gerekse yayalar hakka ve hukuka riayet etme; birbirinin hukukuna saygı duymak zorunda… İşte o zaman “vatandaş” oluruz; işte o zaman “hemşeri” oluruz. Yoksa, “kasabalı” olmaktan kurtulamayız…
 
İşte, “kasabalı” olduğumuz için bordür taşları yüksek yapılıyor… Oysa, yaya yolu ile araç yolu hemzemin olur sadece kesintisiz beyaz çizgi ile ayrılır…  Yine işte “kasabalı” olduğumuz için, ilaveten uyarı “dubaları” konuyor… Burada, “yol geometrisinin” uygunsuzluğu nedeniyle, projelerde ön görülen uyarı elemanlarından söz etmiyorum. Sonradan konanlardan söz ediyorum… Bu, ayrı bir konu.
 
Mesela “sağa/sola dönülmez” uyarısı var… Bu ihlal edile edile sorun olmaya devam ediyor… Bu sefer de “dubalar” konuyor… Bazen hızdan bazen de hınçtan olsa gerek bunlara zarar verdiğimiz de oluyor… Yine mesela, gideceğimiz yöne ait şeride daha önce girebilsek sağımızdan gelen ve devam eden araçları da tehlikeye atmayacağız…
 
Tabi, diyeceksiniz ki hep kabahat yaya ve sürücüde mi? Belediyelerin hiç mi yok? Elbette var. Hem de nasıl!..  Bir kere; bilgi, uyarı ve yön işaret ve levhaları, yoldaki hız uygun büyüklükte ve uygun mesafede olmalı… Mesela, bir virajın sözgelimi beş metre gerisine hem yön levhası ve hem de hız limiti uyarısı konmaz… Mesela aynı yerde hem sağa dönüş ve hem de yaya geçişi olur mu? Elbette olmaz ama bizde okur!..
 
Mesela; Fuar ile Kartal; Karayolları ile Tuna Caddesi arasında hız arttı mı? İşin doğası gereği arttı… O zaman, tepe üstü uyarı, bilgi, yön levhaları ve varsa ışıklar konmalı… O nedenle yeni açılan Hulusi Akar Bulvarı da dahil Talas, Hisarcık, Hacılar, OSB-Boğazköprü, Erkilet, Minarsinan Kavşağı, Havaalanı-Merkez yönlerinde artık tepe üstü düzeneklerin yapılması zaruret haline gelmiştir.
 
Hatta bazı levhalardaki bilgiler mahalle bazına kadar indirgenmeli… Mesela mı; Sivas Bulvarına giren birisi Kılıçaslan,  Alpaslan ve Melikgazi mahallelerini görebilmeli. Yine mesela Kocasinan Bulvarı’ndan geçen birisi Barbaros, Yeşilmahalle, Fevziçakmak, Mimarsinan mahallelerini de…
 
İddiamı tekrarlıyorum: Kayseri’yi bilen birisi bile, hem yaya ve hem de sürücü olarak aradığı bir adresi bulamaz. ”Bulabilir!” diyen birisi, ya hiçbir şey bilmiyor ya da yalan söylüyordur. Acı ama gerçek olan bu. Yok isteyen varsa ya araçla ya da sürücü olarak, hem de kendisinin seçeceği bir adrese gidelim.
***
Daha dün, bisikletçi dostum Mustafa Teke anlattı… “On yıldır gitmediğim, 5 milyonluk Ankara’da aradığım adresi rahat buldum ama dönüşte altmış yıldır yaşadığım Kayseri’ye girince yolumu şaşırdım!” dedi… “Güler misin yoksa ağlar mısın?”, demeyi de ihmal etmedi.
 ***
Ankara’da adresi neden kolay buldu? Biliyor musunuz? Levhalar uygun yerde, uygun büyüklükte, uygun mesafede de ondan… Bir de, bilgiler, “mahalle” bazına inmiş.
 
Tabii, geçitler, battı-çıktılar daha karmaşık hale getirdi, adres bulmayı… Buna göre, acilen bir planlama yapmak gerekir. Bunu da çok yazdım çizdim ama maalesef “tınan!” olmadı. Mesela; “hız yollarına konan”, oldukça alçakta bulunan, bazen araçlardan hiç gözükmeyen levhalar standartlara uygun mu? Çok merak ediyorum.
 
Maşallah, “ceza” için tepe üstü EDS’leri koyuyoruz ama şehrin ihtiyacı olan tepe üstü bilgi, uyarı düzenlemelerine, “kirlilik” nedeniyle geçmiyoruz. Ceza söz konusu olunca “kirlilik” önemli değil ama “hayatı kolaylaştıracak” olunca “önemli”.
 
Ülkenin her yerinde olan ama Kayseri’de olmayan, sokak başlarına dikilen boru direklere cadde ve sokak isimlerini belirten levha takılması teklifime, o dönemin ünlü Genel Sekreter Yardımcısı, göz kirliliği yaratır gerekçesiyle karşı çıkmıştı. Bazılarında “sokak” ile ilgili bilgilerde var. Mesela; “Mustafa Çelik Sokağı” denmiş ama yanında da “Mustafa Çelik’in” kim olduğu da kısaca anlatılmış.
 
Bunlar olursa ne mi olur? Şu olur… Sürücüler, gidecekleri yön için daha önceden pozisyon alır; geçip gitmez… Haliyle trafik akışı süreklilik arz eder… Gireceği kavşağı kaçırıp, sonra fark edip, tek yönde geri geri gelen çok araç gördük… Kısaca adres kolay bulunur.
 
Tabii, bunun için de kısmı uygulamalar yerine Kayseri oturumunu masaya yatırıp, tamamını adım adım planlamak lazım… 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV