banner167
banner165
27 Ocak 2021 Çarşamba

Türk Halk Müziği Sevdalısı

05 Ocak 2021, 07:23
Bu makale 3626 kez okundu
Türk Halk Müziği Sevdalısı
KADİR ÖZDAMARLAR
 Türk Halk Müziği Sevdalısı
DR.HALİL ATILDAN
Kadir Özdamarlar
            Türk Halk Müziği üzerinde çalışanlardan iki emekçinin çalışmalarını yakinen takip ederim. Bunlar aslen edebiyat bölümü mezunu Mehmet Özbek diğeri ise yine öğretmen asıllı Dr.Halil Atılgan.
Benim Yüksek Lisans tezim “ Kayseri ve Çevresi Türküleri” idi.1993 yılında tamamlamış ve jüriye sunmuştum. Halil Atılgan da Erciyes Üniversitesi’nde bir tebliğ sunmuştu..” Kayseri Türkülerinin  Müzik Yapısı ve Kayseri Tavrı”. İşte tereddütle benim de tezimde konu aldığım “Kayseri tavrı” hakkında ciddi bir yazıya ulaşmıştım. Bu olaydan sonra TV programlarını ve araştırmalarını yakinen izlemeye başladım ve halen de izlerim. Eserleri yanında türkülerimizin araştırılması, tespitinde yapılan hataları, yayılmasında büyük bir gayretle ele almakta ve kurduğu korolar ile yayınlamaktadır. Aynı konu üzerinde Mehmet Özbek’in de durduğunu Maraş’ta merhum Abdurrahman Kızılay ile birlikte yaptığımız bir sohbette öğrenmiştim!
Bilgisayardan ve elimdeki eserlerden elde ettiğim kısa bilgilere göre Dr.Halil Atılgan biyografisi şöyle özetlenebilir.
             1946 yılında Adana’nın Karaisalı ilçesinin İncirgediği köyünde doğdu.
             İlkokulu köyünde bitirdikten sonra , Düziçi İlk Öğretmen Okulu’na girdi. 1964–1965 öğretim yılında Düziçi İlk öğretmen Okulundan mezun oldu.
            Çeşitli illerde öğretmenlik, Halk Eğitimi Merkezi Müdür, Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1973 -1975 yılında Çukurova Radyosunun açmış olduğu saz sanatçılığı sınavlarını kazandı. 1984 de Çukurova Üniversitesi’ne Müzik Uzmanı olarak atandı. Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümünde Halk Müziği ve Bağlama Dersleri Öğretim Görevlisi, Kültür Sanat Merkezi Müdürlüğü yaptı.      
                1990 yılında Kültür Bakanlığı Şanlı Urfa Devlet Türk Halk Müziği Korosuna Kurucu Şef olarak atandı. 1993 yılında Ankara’ya alınan Dr. Atılgan koro şefliğinin yanında Kültür Bakanlığı Halk Kültürlerini Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğünde (HAGEM) Müzik Danışmanlığı, Repertuvar Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu. Zaman içinde Eğitim Enstitüsünün Müzik Bölümünü, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi.
            1983 yılında yayınladığı Burası Mersin adlı eserini 2017 yılında yayınladığı ve 30.kitabı olan Neler Gördü Bu Gözler adlı hatıraları yayınladı. Yayını beklediği beş eseri de hazırdır. Türkü derlemeciliği, notaya alma, TRT Repertuarına kazandırma, TV ve Radyo Programları yayında konferanslar, Çukurova Üniversitesi’nde müzik dalında okutmanlık; kaset çalışmaları, bildiriler vb. Müzik velut bir araştırmacımız, bağlama ustasıdır. Sanat ilgi gördüğü yerde büyür ve gelişir. Elbette müzik sahasında bu kadar emek sarf eden Atılgan emeğinin karşılığı olarak tam on yedi yerden ödül almıştır. Şüphesiz otuz yakın eserin hemen hepsi aşıklarımız, türkülerimiz ve Çukurova kültürü vs. üzerinde önemli bilgiler aktarmaktadır. Şüphesiz yerel kültürümüz korkunç bir erezyona uğramaktadır. İşte bu çalışmalar hem hal içini hem de yarınlara bırakılan önemli bir yerel kültür hazinesidir.
Çoğu kitabını okudum. Halk kültürümüz ,özellikle Çukurova kültürümüz için sağlam bir kaynak ve değerli bir araştırmacı. Son kitabı Bu Gözler Neler Gördü kitabını bir okuyunuz ,bu bilgilere nasıl ulaşıldı, ne zorluklara göğüs gerildi ,ne fedakarlıklara katlanıldı göreceksiniz. İlk Okul Öğretmen Okulu, Anadolu Üniversitesi Müzik bölümü ve İktisat Fakültesi’nden de mezun oldu.
Kendisine sağlıklı, verimli ve uzun bir ömür diliyorum.
Kayseri e-Haber,3.1.2021
 
 
 
           
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV