banner87
21 Şubat 2019 Perşembe

TÜRKİYE’DE SİYASİ İKTİDARIN DEĞİŞİKLİĞİNE DAİR SİNYALLER

11 Haziran 2018, 03:56
Bu makale 220 kez okundu
TÜRKİYE’DE SİYASİ İKTİDARIN DEĞİŞİKLİĞİNE DAİR SİNYALLER
ABDULKADİR YUVALI
Türkiye’yi yaklaşık olarak 16 yıldan beri tek başına yönetmekte olan siyasi iktidarın değişeceğine dair o kadar çok sinyal var ki, bunları anlatmaya sayfamız kâfi gelmeyeceği düşüncesiyle sadece sinyallerden bazılarını sıralamakla yetineceğiz. Söz konusu sinyalleri önem sırasından ziyade zamanlama yönüyle siz değerli okuyucularımın gündemine taşıyacak olursak;
 
1) AKP’NİN, iktidar olma yolunda ısrarlı olarak kullanmış olduğu tezlerinden birisi “ülkemizin sorunlarının çözümü konusundaki engellerin başında koalisyon hükümetleri” olduğunu ileri sürmüş ve halkımızdan tek başına iktidar talebinde bulunmuştu. Nitekim 7 Haziran 2015 tarihinde yapılmış olan seçimlerde halkımız hiçbir partiye tek başına iktidar şansı vermemişti. AKP, hükümet olma yolunda koalisyon çalışmalarını milletvekili sayısını dikkate almak suretiyle önce CHP ile koalisyon görüşmelerini başlatmıştı. Ancak Anayasamızın hükümetlerin kurulmasıyla ilgili hükmü açık ve belirli bir süre ile sınırlı olduğunun bilinmesine rağmen AKP-CHP koalisyon görüşmeleri adeta iki pehlivanın meydanda zaman zaman yapmış olduğu peşrevleri misali uzatılmıştı. Sonunda bunun mümkün olmayacağı kamuoyu ile paylaşılmış ve sıradaki ikinci parti MHP ile görüşmeler başlatılmıştı. Ne has ise bu süreç de şöyle veya böyle geçiştirilmiş ve Türkiye erken bir seçime sürüklenmiş ve yapılan erken seçimde de AKP tek başına iktidar olmuştu.
AKP’NİN 2015 yılı Kasım ayanda yapılmış olan erken seçimde tek başına iktidara gelmesiyle birlikte yaşanmış olan hadiseler ülkemizi 16 Nisan referandumuna taşımış ve Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi merkezli Başkanlık sistemini MHP’NİN desteğiyle yani görünmeyen bir ittifak ile ülke yönetimini tek başına üstlenmiştir.
 
2) AKP’NİN referandum ile almış olduğu yetkileri başta dış ve ic politikalar olmak üzere hukuk, eğitim, üretim, bilim-teknoloji konuları olmak üzere hemen hiçbir konuda halkımızın beklentilerine cevap verememiş olmalı ki, halkımızdan almış olduğu tek başına iktidarı sürdürebilme yerine 18 ay öncesinde MHP’NİN, erken seçim önerisini çıkış yolu görmüş olacak ki, baskın bir seçimle yani mübarek Ramazan ayı içinde halkımızı yeniden sandık başına götürmektedir.
 
3) AKP, iktidara gelebilmek için sürekli olarak kötülediği ittifak sistemini, bu defa adeta kurtuluş yolu görmüş olmalı ki, söz konusu baskın seçim öncesinde CUMHUR İTTİFAKI (AKP, MHP ve BBP) ile seçime girmektedir. Ancak 16 yıl boyunca hemen bütün seçimlerde öncelikli olarak muhalefeti dizayn etme konusunda başarılı olan AKP, bu defa bu kozunu kullanamamıştır. Çünkü muhalefet partileri de MİLLET İTTİFAKI  ( İYİ PARTİ, CHP, SP VE DP) adıyla AKP’NİN hiç de memnun olmadığı bir ittifak oluşturmuşlardır. Bugün gelinen noktada MİLLET İTTİFAKI siyasi iktidarın uykusunu kaçırmakta olduğu için hiç şüphesiz bizzat AKP yöneticileri 16 Nisan referandumu ile getirilmiş olan 50+1 sisteminden dolayı pişmanlıklarını zaman zaman medyaya da yansıtmaktadırlar.
 
4) AKP, 24 Haziran seçimleri dolayısıyla hazırlamış olduğu SEÇİM BİLDİRGESİ dikkatle incelendiğinde AKP, sanki ülkeyi 16 yıldan beri tek başına yönetmiş bir siyasi parti olmanın ötesinde iktidara talip bir muhalefet partisi misali CAKLI, CUKLU yeni vaatlerle dolu bir seçim bildirgesiyle halkımızın karşısına çıkmakta olduğu görülmektedir. Halkımız sesli olmasa da ülkeyi bu duruma getirmiş olan siyasi iktidara sessizce olsa da, “VAAT ETTİKLERİNİZİ ÖNÜNZDEKİ 18 AY İÇİNDE NİÇİN YAPMAYI DÜŞÜNMEDİNİZ? YOKSA 2018 YILI İÇİNDE ÜLKEMİZİN ÖDEMESİ GEREKEN 220 MİLYAR DIŞ BORÇ MU SİZİ KORKUTTU?  VB. sualleri sormaktadır. Bunun en açık göstergesi; iktidar olmanın imkânlarını pervasızca kullanmakta olan siyasi iktidarın düzenlemiş olduğu seçim mitinglerine halkımız daha önce olduğu gibi ellerinde bayraklarıyla ve heyecanla gitmemekte, çoğunlukla halkımızın tabiriyle bindirme kıtalar olarak tanımlanan yani iradesi dışında gitmeye mecbur olan veya bırakılanlar gidiyorlar. Bunların da çoğunlukla miting başlar başlamaz alanı sessiz sedasız terk etmekte oldukları aşikâr değil mi?
 
5) MİLLET İTTİFAKINI oluşturan siyasi partilerinin, özellikle de CUMHURBAŞKANI ADAYLARININ, halkımızla paylaştıkları projelerinin birkaç gün sonra siyasi iktidarın hükümet kararıyla uygulamaya konulmasını nasıl izah edilebilir?  Zira bir yanda içi boş bir seçim bildirgesi ve diğer yandan muhalefet partileri ve Cumhurbaşkanı adaylarının halkımızla paylaşmış olduğu ağırlıklı olarak sosyal veya ekonomik vaatlerin siyasi iktidarca seçim yatırımlarına dönüştürülme çabaları nasıl izah edilebilir? Bunun en bariz örneklerinden birisi de,  İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI VE CUMHURBAŞKANI ADAYI Sayın Meral AKŞENER’İN basın toplantısı, TV programları ve miting meydanlarında ısrarla üzerinde durduğu  “ POLİS, ASKER, ÖĞRETMEN ve diğer bazı mesleklerle ilgili emeklilik kat sayısının 3600 olması yönündeki yorumları ve vaatlerinin siyasi iktidarca seçimler öncesi uygulamaya konması hususu gözlerden kaçmamaktadır.
 
6) Seçimler öncesi, sandık güvenliği ve seçimlerin güvenlik içinde yapılabilmesi için seçime katılmakta olan siyasi partilerle birlikte alınması gereken söz konusu bazı kararların sadece ve sadece CUMHUR İTTİFAKINI oluşturan siyasi partilerce alınmış olması halkımızı haklı olarak endişelendirmektedir. Zira 16 Nisan referandumu sırasında tıpkı futbol maçında hakemin maçın bitmesine 5-10 dakika kala kural değiştirmesi misali YSK, seçimler öncesinde ısrarla üzerinde durmuş olduğu kuralı yapay bir bahane ile hatta ayak divanı toplantısıyla değiştirmişti. Bu yüzden olmalı ki, seçim ve sandık güvenliği konusunda alınmış olan bazı kararlar da haklı olarak, muhalefet partileri ve halkımızı seçim ve sandık güvenliği konusunda endişelendirmekte ve haklı olarak bazı önlemler almaya mecbur bıraktığı söylenebilir. Yaratılması nasıl izah edilebilir?
 
7) Baskın seçim kararının alınmasından beri muhalefetin ve hatta dış dünyanın OHAL içinde seçim yapılmasının sakıncaları konusunda ısrarlı olmaları karşısında bizzat CUMHUR İTTİFAKININ üyesi partilerin almış olduğu erken seçim kararını OHAL kalktıktan sonra yapılması mümkün olduğu halde çağrılara kulak asılmamıştır. MİLLET İTTİFAKI üyesi partiler ve özellikle de CUMHURBAŞKANI ADAYLARININ hemen tamamının ısrarla halkımızla paylaşmış olduğu”24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDEN İKTİDAR OLDUKLARINDA İLK İŞLERİNİN OHAL’İ KALDIRMA “ yönündeki projeleri de bugün siyasi iktidarın gündemine düşmüştür. Nitekim siyasi iktidar vakit geçirmeden 7 Haziran tarihli açıklamasında “SEÇİMLERDEN SONRA OHAL” kaldırılabilir mealindeki açıklaması da söz konusu sinyallerden birisi olmalıdır diye düşünüyoruz.
 
AKP iktidarı,16 yıl boyunca gündemine almadığı daha birçok konuları 24 Haziran seçimleriyle ilgili hazırlamış oldukları kendi tabirlerince manifestolarında olmasa bile seçim vaatleri görüntüsünde de olsa  “BEDELLİ ASKERLİK meselesini degündeme taşımakta olduğu hususu da medyaya düşmüştür. Aslında AKP iktidarı daha yoldun başında, “İKTİDARIMIZDA ANALARIN GÖZYAŞI DURACAK diyordu. Bugün gelinen noktayı nasıl izah edebiliyoruz. Aynı şekilde halkımızı ciddi manada rahatsız etmekte olan ana sorunları ifade için kullanmış olduğu 3 Y meselesi yani YOLSUZLUK, YOKSULLUK VE YASAKLAR konusunda ülkemizin bugün içine sürüklenmekte olduğu tehlikeli üç konu bırakınız çözümünü kangren halinde bütün vücudumuzu sarmış olduğu çıplak gözle bile görülmektedir. Ülkemizde yaşanmış olan yolsuzluklardan bir tanesi bile uzak-yakın birçok ülkelerde hükümetleri anında iktidardan düşürdüğü aşikâr değil mi? Son 16 yıl içinde sosyal yardımla geçinmekte olan insanlarımızın sayıları kat be kat artış göstermektedir. Aynı şekilde OHAL sürecinde bir referandum ve 24 Haziran’da bir baskın seçim yapacağız.
16 Nisan referandumu öncesinde siyasi iktidarın halkımıza yönelik vaatleri arasında en dikkati çeken hususlardan birisi de “ REFERANDUMDA EVET ÇIKMASI HALİNDE TERÖR BİTECEK, EKONOMİ ZIPLAYACAKTI”  terör ve ekonomimizin durumu…
Saygıdeğer okuyucularımın, halkımızın mübarek Ramazan Bayramlarını kutluyor, bayramın ülkemiz, ortak dünyamız ve insanlık âlemi için hayırlara vesile olması dileğiyle Saygılar sunuyorum. Ayuvali48@gmail.com   

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV