banner153
03 Haziran 2020 Çarşamba

TÜRKLERLER DE KADIN OLMAK

01 Nisan 2020, 09:39
Bu makale 1085 kez okundu
TÜRKLERLER DE KADIN OLMAK
ŞABAN GÜNER
         Bugün beş bin yıllık Türk Tarihini biliyoruz. Bulunan kitabeler, ulaşılan destanlar bize eski Türklerde kadın olmanın faziletlerini, ayrıcalıklarını anlatıyor.
         Yaratılış destanında tanrı KAYRA, dünyayı yaratırken AKANA dan ilham alıyor. Yaratılışın sebebi kadın oluyor. Manas Destanın da, Manas Şahruk Hanı yenince, kendisine otuz kız hediye ediliyor. Manas bunu kabul etmiyor. “Kadından hediye olmaz. Bırakın kızları istedikleri ile evlensinler “ diyor.
         Türklerde kadın erkeğinin eşitidir. Erkeğinin yarısıdır. O nedenle eşim, yârim deriz. Kadın mirasa ortaktır. Kendine has serveti, mülkü vardır. Dilediği gibi harcar. Kadın erkeğini boşayabilir. Kadın hürdür ama iffetlidir. Türk kadınının temizliğini ve iffetini ortaçağın Venedikli gezgini Marko Polo söylüyor. “Dünyanın en temiz ve iffetli kadınları Türk Kadınlarıdır.” Diye seyahatnamesinde anlatıyor.
          Cengiz han beylerine, “ Ben sizin hanınızım, buda benim HANIM” diye sol yanında duran eşi BÖRTE yi gösteriyor. Çünkü Türklerde kadın devlet yönetiminde de vardır. Mete Hanın eşi Çinliler yapılan anlaşmayı imzalıyor. Elçi kabullerinde, savaş meclislerinde kadın yer alıyor. Hakan ın sol yanında KHATUN oturur ve her konuda fikrini söylerdi. Buyruklar han ve Katun böyle istiyor diye başlamazsa bir hükmü olmuyordu.
         Kadın savaşır, ata biner hayatın içinde olurdu. İskitlerin (Saka Türkleri) başında TOMRİS HATUN, dünyayı kana bulayan Persleri yenip KYROS u savaş meydanına gömmüştür. Tomris demir hatun demektir ve Alp Er Tunga nın torunudur.
        Yine ortaçağın gezginlerinden Faslı Arap gezgin İbn-i Batuta 1300 lü yıllarda “ burada tuhaf bir hale şahit oldum. O da Türklerin kadınlarına gösterdiği hürmetti. Burada kadınların kıymeti ve derecesi erkeklerden daha üstündü” diye anlatıyor.
        Bu tarihlerden 200 yıl sonra Roma da kadın her türlü pisliğin kaynağı görülüyordu. İngiltere de alınıp satılıyor, kirli diye İncil’e el dokundurulmuyordu. Ancak 1509 yılından sonra İncil’i ellerine alabildiler. Çin de kadının adı yok numarası vardı. Araplarda kız çocuğu sahibi olmak onursuzluktu ve toprağı gömülmesi gerekiyordu.
       Oysa Türkler de kadına saldırmanın cezası ölümdü. Tecavüzle hamile kalan kadınlar ulu çınar ve kayın ağaçları ile evlendiriliyordu. Böylece kadın aklanıyor, çocuk babasız kalmıyordu. Kayın, kayınbaba gibi kelimelerin alın size kökeni!
      Selçuklu da Alpaslan ın imdadına, ordusu ile Selcen Hatun yetişmiştir. Osmanlı da Mal Hatun la başlayan tarih Nilüfer Hatunla devam edip, Kösem, Hürrem gibi sultanlara uzanmıştır. Her biri devlet yönetimde etkindir. Onlarca eserleri bugün ayaktadır.
     Kurtuluş Savaşının Kara Fatma, Nene Hatun, Halide Edip gibi kahraman kadınlarını rahmetle anmadan geçmek mümkün değil.
     Atatürk Türk kadınlarına seçme seçilme hakkını İngiliz, Fransız, İtalyan kadınlarından on yıl önce vermiştir. Cumhuriyette kadın her makamda ve her yerdedir.
      Yüce dinimiz kadınları gömülmekten, satılmaktan, istismardan kurtarmıştır. Yaratılışta Âdemin yanında Havva vardır. İlk Müslümanların Hz Hatice, Hz Fatma gibi kadınların olması tesadüf değildir.   Bu nedenle peygamberimiz “cennet annelerin ayaklarının altındadır” diye buyurmuştur. Bu nedenle ayetler ey insanlar diye başlar.
        Nerden, nereye geldik. Kadını hatırlamak için Dünya Kadınlar gününe ihtiyaç duyuyoruz. Kadın evde mi otursun yoksa çalışsın mı yı tartışıyoruz. Kadın erkeğin kaç adım gerisinde olması gerektiğini anlatanlar var.
       Ne İslamiyet in ne de Türklüğün kadını yeniden tanımlamaya ihtiyacı yoktur. Tıpkı kadınların pozitif ayrımcılığa ihtiyacı olmadığı gibi. Müslüman Türkler de kadın olmak; bir bütünün yarısı olmaktır.
      Korona günlerinin kasvetli havasından bir an uzaklaşıp nefes alalım istedim. Her türlü tedbir kadar morale de ihtiyacımız var.
 
     
 
      
       

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157