banner153
08 Aralık 2019 Pazar

UÇLARDA YAŞIYORUZ

13 Haziran 2019, 10:03
Bu makale 243 kez okundu
UÇLARDA YAŞIYORUZ
ŞABAN GÜNER
Sizi bilmem ama ben bunaldım. İstanbul seçimleri ile yatıp kalkıyoruz. Sanki bu seçimler sonucu ülkeme nur yağacak. Her şey değişecek. Tüm ülke mutlu olacak. Tersinden okuyanlar için ülkenin geleceği kararacak, hatta ülkenin sonu gelecek. Ortası hiç yok.
Alın şuraya yazıyorum, bu seçimlerde gelir geçer. Kimi atı alır, Üsküdar’ı geçer. Geçemeyen ise yaşa yatar. Bu hep böyle oldu. Böyle olmaya da devam eder. Hep yaptığımız gibi bize de konuşmaya devam etmek kalır.
Zaten yaptığımız bu, hata konuşmanın ötesinde laf dalaşı yapmak. İki adayın birlikte televizyona çıkmaları bile milli mesele haline getirildi. Tartışmayı yönetecek, isim bile çözülecek milli mesele haline getiriliyor. Hep uçlarda yaşıyoruz. Öküz altında buzağı aramayı marifet bilen topluma dönüştük.
Normalleşmek gerekiyor. Bırakın adaylar çıkıp, yapacaklarını anlatsınlar. Millette iyiyi ve daha iyiyi görüp kararını versin. Ama normalleşmek kimsenin işine gelmiyor!
Ama herkes çok iyi biliyor. Bu tartışma programı bile kimsenin fikrini ve kararını değiştirmez. Çünkü hiç kimse, peşin hükümleri ile kötü bildiği adayı dinlemez. Netice olarak, dinlemeyen zaten anlamaz. Böyle olunca hiçbir şey değişmez.
Kazasız belasız yirmi üçünü bir atlatalım. Hep birlikte nefes alırız. Tabi yeni bir gaile çıkmazsa!
Türk Milli Futbol takımı, Fransa yı yenince, birlikte teneffüse çıkıp nefes almıştık. Zafer çığlıkları atmıştık. Sevincimiz kısa sürdü. Üç yüz elli bin nüfuslu İzlanda ya yenildik. Şimdi hüzünlenip yas tutma zamanı!  Galibiyete methiyeler dizenler, şimdi mağlubiyete neden olan suçluları avlamaya çıkacaklar. Bir pardon deyip özür dilemeyi dahi bilmezler.
Böyle yapacaklarına, televizyonlarda sözde uzmanların kesecekleri ahkâmları dinleyeceğiz. Milli takım hocası Şenol Güneş akıllı adam, Fransa maçı sonrası temkinli konuşmalar yaptı. Sadece Fransa yı yendik dedi. Bunun bir süreç olduğunu söyledi.
Keşke her konunun bir süreç olduğunu öğrenebilsek. Sebep sonuç ilişkilerini irdeleyebilsek. Belki o zaman planlı çalışmayı öğreniriz. Yapacağımız her iş için bir hedef koruz. Hedefe ulaşmak için hani yoldan gideceğimizi, yol arkadaşlarımızı, yol gereçlerimizi önceden biliriz. İlim ve fenni rehber edinerek hazırlanan planlar doğrultusunda yürürüz.
İşte o zaman, hayal kırıklıkları yaşama ihtimalimiz en aza iner. Hayal kırıklığının en aza inmesi, mutluklarımızın sayısını ve süresini artırır.
Uçlarda yaşamaktan kurtulup, normalleşmek zorundayız. Uçlarda yaşayanlar gerilirler. Gergin bireylerden oluşan toplumlar mutsuz olur.
Aklıselim düşünüp, öyle davranmalıyız. Nihayetinde seçimler, siyasi bir yarıştır.  Spor karşılaşmaları seyir zevki olan, bir eğlencedir. Yenmek kadar yenilmekte vardır. İşin en zevkli kısmı burada gizlidir.
Ali Rıza Binboğa elli yıl evvel tüm insanlar kardeş olsa diye seslenirdi. Ama kardeşin kardeşe düşman edildiği bir dünyada bayram hiç gelmez. Nitekim gelmiyor.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV