banner153
22 Eylül 2020 Salı

ULAŞIM AŞ; TASARRUF MU COVİD Mİ?

07 Ağustos 2020, 11:45
Bu makale 299 kez okundu
ULAŞIM AŞ; TASARRUF MU COVİD Mİ?
MEHMET NİLKALI
Ulaşım AŞ’nin covid 19 salgınını gerekçe göstererek ulaşım ile ilgili aldığı kararların halen uygulamada. Bugün uygulamanın devam ettiği görmek ise, Ulaşım AŞ’nin yani Büyükşehir Belediyesi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın uygulamayı covid 19 salgını nedeniyle değil zarar eden şirkti kurtarma, tasarruf etme adına bu kararı aldığı ortaya çıktı. Ben değil bunu vatandaş söylüyor.
Bugüne kadar gerek yazılan çizilenler, gerekse muhtarlar aracılıyla belediye başkanı başta olmak üzere ilgili ve yetkili kişilere iletilen bu mağduriyet (ulaşımdaki uygulama) karşısında Ulaşım AŞ’den ses gelmediği gibi halen bu uygulamaya inatla devam etmesi, halkın mağduriyeti yada sıkıntısını dile almadığını göstermektedir.
Peki ulaşımda pandemi gerekçe gösterilerek yapılan yeni hizmet anlayışı tamamen insanları birkaç kez şehir merkezine ulaşma adına otobüse in bin, tramvaya in bin uygulamasıdır.
Önce şunu sormak isteriz. Melikgazi gibi 700 bin nüfusu aşmış ilçede insanların yaşam alanları, kent merkezine yada ilçe merkezine olan uzaklığı, bu merkeze gelebilmek için yararlanacağı ulaşım vasıtalarını dikkate alın.
Çünkü 700 bin nüfuslu ilçe Anadolu’da başka şehirde yoktur. Ki bu şehrin 700 bin nüfuslu ilçeden çıkacak birkaç ilçe hakkı gasp edildiği gibi insanları tek kaymakamlıktan, tek belediyeden hizmet almaya zorlamak, insanların kent merkezine gelmeleri noktasında mecburi tutmaktır.
Peki siz insanların bu şekilde hizmet almasını reva görürken covid bahanesiyle neden ulaşımı zorlaştırıyorsunuz anlamak mümkün değil. Çıkartın Melikgazi’den Kocasinan’dan birkaç ilçe daha kent merkezine bu insanlar gelmeyiversin iş olsun bitsin. Mantık bu ise.
Veya siz covid nedeniyle bu uygulamaya geçtik diyorsanız, bunun için bir gerekçeniz yok. Neden mi? Şimdi siz kenar mahalleden insanları getitirken eğer otobüsle şehir merkezine ulaştırsanız, vatandaş o bölgede yaşayan insanla muhatap olacak. Ama siz tramvaya aktarma yapınca, tramvay hattında bütün mahalle sakinleriyle muhatap etmiş oluyorsunuz ve sanki pandemi salgınına davetiye çıkartıyorsunuz. Yani pandemi salgınını önlemenin yolu çok sayıda seferle tamamen dolu olarak otobüs yada tramvayın ulaşım hizmetini yerine insanları daha seyrek bir yolculuk yapmasını sağlamaktır. Bunu da yapmadığınıza göre o zaman buradaki amaç vatandaşın söylediği gibi zarar eden Ulaşım AŞ’yi kurtarma çalışmasıdır.
Esasında ulaşımla ilgili konuyu genel değerlendirecek olursak, 2004 ve 2009 yılları ile birlikte belde belediyelerin kapatılması, hinterland, yerel yönetimler yasası gibi gerekçelerin ardından kentte ulaşım hizmeti tek elden toplandı.
Daha önce az yolcu ve az semtte sefer düzenleyen belediye sorun yaşamıyordu. Ancak bu değişimle birlikte uzak mahallelere kadar otobüs seferi düzenlenmesi sonuç olarak belediyenin altından kalkamadığı, çalışan sayısının çok fazla olduğu bir yer haline geldi.
Olayın özü ulaşımla ilgili sorun ciddi anlamda büyüyor ve altından kalkılamayacak hal aldı. Sonu nereye kadar gider bilmiyoruz ama yaşadığımız şuan ki sorunu belediye en kısa zamanda çözmelidir. Normal zamanda bile amacı kar gütmeyen şirket olan Ulaşım AŞ, şuan zarar ediyor olsa bile pandemi salgını için çok sayıda sefer yaparak insanlarımızı rahatlatmalıdır. Destek çıkmalıdır.
Bu konuda halen vatandaşın muhtarlar aracılıyla gönderdiği talepleri dikkate almayan yetkililer, bu mağduriyetle ilgili vatandaşın kendilerine yansıtacağı sonucu galiba sandıkta görecekler gibi.
Vatandaş mağdur olduğu zaman bunu unutmaz ve yeri zaman geldiğinde mutlaka ilk fırsatta başkanı karşısında gördüğünde söyleyecektir. Belki başkan bir açıklama yaparak bunu atlatabilir ama vatandaşın bu sıkıntısının devamı noktasında kararların sürdüğünü görmeye devam ederse, yerel yönetimlerde ilk seçimde başkan değiştirmeye kadar giden net ve kesin karar alacaktır.
 
 
    

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV