banner158

09 Nisan 2020 Perşembe

ULAŞIM AŞ’NİN UYGULAMASI NE ANLAMA GELİYOR…

25 Mart 2020, 10:00
Bu makale 308 kez okundu
ULAŞIM AŞ’NİN UYGULAMASI NE ANLAMA GELİYOR…
MEHMET NİLKALI

Şehrimizde ilginç ve anlamsız kararlar alınıyor. Ki bu kararların nasıl ve neye göre alındığını bilmiyoruz. Yada konu uzmanı sağlıkçılardan görüş alınarak mı bu yönde değerlendirme yapıldı. Bilmiyoruz.

Koronavirüs salgını ile ilgili durum patlak verdiği andan itibaren gerek ülkemizde gerekse salgına karşı önlem olarak toplu taşıma hizmetinin tamamen kaldırılması önerilmiş. Hatta bu konuda adımlar atılması da gündeme taşınmıştır. Bazı ülkelerde sokağa çıkma yasağı ile birlikte bu hizmette durmuştur.

Toplu taşıma, gün içinde birçok insanın birlikte yolculuk yaptığı otobüslerden, raylı sistemden yararlandığı hizmettir. Şehrimizdi.

Şimdi siz toplu taşıma hizmetinde insanların bu salgına maruz kalacağını dile getirirken diğer yandan farklı bir önlem alarak bu işi başka boyutlara taşıyarak, insanların balık istifi toplu taşıma hizmeti almasını nazıl izah edebilirsiniz.

Düşünün şehrimizde şuan ulaşım hizmetleri ile ilgili alınan bir karar vardır. Bu karar kapsamında bakıyorsunuz tramvay seferlerinin çoğu tekli araçla, mahallelere yapılan otobüs seferlerinin teke indirilmesi, saatlerinin azaltılması gibi durum iddia ediliyor.

Bu kısımda tramvay araçlarının tekli araçla yapılmasını görüyoruz. Diğer yandan bazı mahallelerde otobüs saatleri ile ilgili hizmet ve seferlerin teke düşürülmesini de görüyoruz. Yani iddiadan öteye geçen bir durum. Şimdi insanların sıkışarak toplu taşıma araçlarında ulaşım hizmeti almasının sağlık açısından yada koronavirüse karşı tedbir açısından he getireceği yada ne götüreceği konusunda sağlık uzmanlarından görüş alındı mı?

Bu kararı alan belediye başkanı, yöneticiler acaba sağlıkla ilgili kişilerden bilgi aldı mı? Eğer sağlık konusunda uzman kişiler yada doktorlar bu ulaşımın sıkıntı oluşturmayacağını söylediyse sorun yok. Ama bunu diyen bir uzman çıktı mı? Böyle bir konuda risk alarak açıklama yapar mı?

Kesinli yapmayacağını düşünüyoruz. O zaman böylesi bir salgın varken, salgınında bu hafta en üst seviyeye çıkacağını ilgili bakanlık duyururken, Ulaşım A.Ş. neden insanları balık istifi taşıma kararı aldı. Bu kararı alırken amaç, yolcu sayısı azaldığı için tasarruf yapma noktasındaki ince bir fikirle mi ortaya çıktı? Böylesi sıkıntılı bir günde bir haftalık süreçte zarar eden işletmenin 5 gün daha zarar etmesi ne kaybettirir.

Belediye harcamalarında başka noktalarda yada başka konularda tasarruflar yapılabilme imkanı varken, salgını körükleyebilecek böyle bir uygulama nasıl alınır.

İnsanın aklını çok çeşitli sorular geliyor ve bu konuda sağlık açısından uzman kişilerden görüş alınmadığı düşünülüyor. Çünkü hiçbir sağlıkçı, uzman, bu konuda insanların kalabalık ortamda yolculuk etmesini istemeyecektir.

Allah rızası için. Böylesi zamanda insanlar bir hafta bile birbirlerine tahammül edemiyor, birbirine destek çıkamıyor yada maddi manevi anlamda soruna birlikte el atamıyorsak ne zaman bunları yapacağız.

Bir bakıyorsunuz işletmeler için alınan karar var ve işletme sahipleri hemen devletten bazı beklentilerini aktarıyor. Bir haftalık zaman dilimi bilemediniz 10 günlük zaman diliminde bu yönlü gelen talep ve eleştiriler konusunda mantıklı ve iyimser olmak istiyoruz. Ama mümkün değil. Evet devlet böylesi uluslar arası anlamda büyük sıkıntıya konu olan virüs salgını noktasında gerekeni yapmalı. Ama bu zaman diliminde hemen üstümüzden bazı konularda sorumluluk atmaya çalışıyor yada her şeyi devletten bekleyerek parasal meseleye getiriyoruz. Sonuçta yıllar içerisinde yaşanan bir durum bu ve bu ülkenin imkanları nispetinde sizler işletme sahibi olduğunuzu unutmamak gerekir. Evet devlet destek olmalı ama hemen her şeyi devlete fatura etmekte çok doğru değil ve katkı sunabilmemiz gerekir.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV