banner87
18 Aralık 2018 Salı

UNUTULAN EMEKLİLER

07 Aralık 2017, 07:36
Bu makale 328 kez okundu
UNUTULAN EMEKLİLER
ŞABAN GÜNER
2017 yılı sene başı itibari ile ülkemizde 8.300.000 emekli yaşıyor.  Bu rakamı ülke nüfusu ve şehrimizin nüfusuna oranlarsak yaklaşık 140.000 emeklinin Kayseri de yaşadığı sonucuna ulaşırız.
Emekli nüfusunun %82,1 i erkek ama biz hadi yarısı diyelim. Demek ki yaklaşık 70.000 erkek emeklimiz var. Hem de en az 150.000 oya hükmedebilecek, hatırı sayılır, ağzı laf yapan ama birlik olup haklarını arayamayan,  büyük bir kitle.
Gelecekte,  bugün muktedir olanlarında mutlaka aralarına katılacağı, başka bir deyişle, bu gün genç olanların, yarın yerlerini alacakları insanlardan bahsediyorum.
Fiili çalışmayı bırakalı bir yıl oldu. Her gelene olduğu gibi bana da masalarını ve gönüllerini açtılar. Çoğunluğu namaz vakitlerinden artan zamanlarını geçirmek için bulabildikleri mekânlarda, çok tatlı sohbetler ediyorlar. Tek kaygıları memleketlerinin birliği ve dirliği oluyor. Dualarının çoğu bu minvalde Allaha ulaşıyor.
Benim bir yılda gördüğüm, bu yaşlılarımızın hak ettikleri alakayı ve hizmeti alamıyor olmaları hakikati oldu. Hatta yük olarak algılanıyorlar.   Şehir merkezinde yaşayanların çoğunluğu öğretmenevi ve Emirgan Parkı gibi mekânlarda toplanıp sohbet etme ihtiyaçlarını gideriyorlar.  Öğretmenevi, mekân olarak küçük kalıyor. 
Emirgan Parkında ise garip bir uygulama var. Emeklilere, parkın arka tarafında, dar uzun masa sandalye olmayan, bir salon ve iki metre karelik bir mescit layık görülmüş. Önündeki küçük bahçe, ön taraftaki bahçeden ayrılmış. Aynı çay ocağından, çayı ön tarafta içerseniz 125 kuruş, emekli bölümünde ise, önceden aldığınız,  fiş ile 60 kuruş ödersiniz. Yani onlara kibarca, göz önünde olmayın deniliyor.
Böyle olacağına ortalama bir fiyat tespit edilse, kapalı mekânlara ilaveler yapılsa, tuvalet ve abdesthaneler yeniden düzenlense, kitap, gazete ve sair etkinlikler için bölümler olsa, hata psikolog, hemşire hizmetleri bile verilebilir. Çeşitli etkinlikler yapılabilir. Sosyal devlet veya belediye olmak,  bu tip hizmetleri yapmayı gerektirmez mi?
Emeklilerin çoğu daha heyecanlarını yitirmemiş. Enerjileri yerinde duruyor. En azından, mahallelerinde gördükleri, eksiklikler ve çözüm önerileri ile bu şehri yönetenlerin gözü kulağı olabilirler.
Sanırım buralardan, Mustafa Çelik Başkanın haberi yoktur. Şayet haberi olsa; EMİRGAN PARKINI emeklilerin günlerini doya, doya yaşayacakları mekân haline getirir. Benzeri merkezlerin şehrin her tarafında yaygınlaşması için gayret sarf ederdi. En azında yeni yapılan semt pazarlarında yer tahsis ettirirdi. Yeni bir öğretmenevi yapar, mevcut olanla takas ederdi. Hatta taşra ilçelerde de emekli merkezleri kurardı.
Hem bunları yaparken oy kaygısını kapılmaz, o yaşlı başlı insanların dualarına talip olurdu.
Çocuklarımız geleceğimiz, yaşlılarımız geçmişimizdir. İlkini düşünüp, sevmek, ikincisini ise düşünüp, saymak zorundayız. Unutmaya hiç hakkımız yok.
 
                                                                                    
 
                                           

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV