banner153
banner156
23 Şubat 2020 Pazar

ÜRETMEK İBADETTİR

03 Ekim 2019, 09:43
Bu makale 247 kez okundu
ÜRETMEK İBADETTİR
ŞABAN GÜNER
Âdem ile Havva’nın ilk işi, giyinmek için bir şeyler üretmek oldu. Sonrasında karınlarını doyurmanın çabasına düştüler. Oğulları Habil ile Kabil, buğday, koyun, kuzu yetiştirerek üretici oldular. Ürettiler, tükettiler, şükrettiler var oldular.
İşte bu nedenle; taam, selam, kelam derler. Karnın doyacak. Allaha niyaz edeceksin. Sonrasında söyleyecek sözün olacak. Söz söylemekse var olmaktır, eserler bırakmaktır. Bu sayede, varlığının başkaları tarafından fark edilmesidir.
Geçen hafta, tüm hafta boyunca Kayseri Şeker tarafından tertip edilen bir düzüne etkinliğe katıldım. Tarla günleri, pancar söküm ve alım törenleri, kireç ocaklarının ateşlenmesi ve şeker üretiminin başlatılması etkinliklerine şahit oldum. Haftanın son günü Turhal Şeker Fabrikasının 86.açılış töreni yapıldı.
Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatif Başkanı Hüseyin Akay başta olmak üzere, Şeker Fabrikası Yönetim kurulu Başkanı Turhan Özer, Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, fabrika çalışanları, pancar ekicileri, nakliyeciler, sendikacılar, bürokratlar ve siyasiler, akademisyenler, Kayseri, Sivas ve Tokattan, Turhal Şeker Fabrikasına koşmuşlardı.
Bütün yüzler gülüyordu. Bütün gözler geleceğe umutla bakıyordu. Bütün dudaklardan besmele, Fatiha ve hayırlı olsun cümleleri dökülüyordu.
Başkan Hüseyin Akay, her sınıftan insanı, çalışmanın, üretmenin, şükretmenin, sonrasında Biz varız demenin hazzında birleştirmiş, kutluyorum.
Kırk yıllık sanayi hayatımda, üretim yapmanın, yeni bir ürün ortaya koymanın hazzını çok yaşadım. Bunu yaşarken insanların ekmek sahibi olmalarına vesile olmanın ne derece önemli olduğunu biliyorum. Onların dualarının Allah katında makbul olduğuna, duaları alanların nasıl kazadan, beladan korunduğuna şahit oldum.
Yeni tecrübem, toprak ananın en önemli dostları ile olan bağını, sevgisini görmek oldu. Kara toprak, gece gündüz, kendisi ile meşgul olan dostlarına cömert davranıyor. Madem beni seviyor, güveniyorsun diyerek bire karşılık çok veriyor.
Kendini işleyip, tohum eken, sulayan, ilaç atan tüm dostlarına oldukça cömert davranıyor.  Küsmüyor, darılmıyor, kızmıyor, kaçmıyor.
“Karnını yardım, kazmayınan belinen
Yüzünü yırttım tırnağınan elinen
Yine beni karşıladı gülinen
Benim sadık yârim kara topraktır”
Deliler gibi sevdiğimiz, ömrümüzü adadığımız güzellerin, vefasız çıktığı, bırakıp gittiği bir dünyada, bunca yapılan kötü muameleye rağmen sadakatten ayrılmayan toprağı, bu kadar güzel ifade etmek ancak koca ozan Âşık Veysel’e yakışır.
Zaten o da yakışanı yazıp söylemiş. Nur içinde yatsın. Mekânı cennet olsun.
Şeker üretimi tarım ile sanayinin hemhal olduğu bir sektör. Bir tarafta pancar ekicileri ve üst birlikleri olan kooperatif yani tarım, diğer yandan pancardan şeker üreten sanayi tesisleri, kalkınma modelimiz nasıl olmalının, en somut cevabı sanırım budur. Buna tarımla sanayinin sentezi demeliyiz.
Turhal Şeker Fabrikasında, 1934 de bir yıl gibi kısa bir sürede, üretime alınarak, ortaya konulan bir büyük eseri gördüm. Başta Atatürk olmak üzere, bunu başaranlara dua etmenin mutluluğunu da yaşadım. Hurdaya dönmüş bir tesisi özelleştirmeden alıp, iki buçuk ayda ayağa kaldıran, Başkan AKAY ve çalışma arkadaşlarının iradesine, emeğine gıpta ettim.
Bu millet, tıpkı kazandığı savaşlar gibi ekonomik kalkınma savaşını da kazanacak kabiliyettedir. Yeterki ona yol gösterip ayağa kalk denilsin. Çalışır üretirse hakkını alacağına inansın. Tabiri caizse kalkınmanın ezanı okunsun. Tüm millet, çalışmayı ibadet bilir ve çalışır, üretir. Boş durana selam vermeyen bir peygamberin ümmeti, elbette çalışmaya ibadet sayar.
Kayseri Şeker,  Kayseri, Boğazlayan ve Turhal da, çok çalışıp üreterek, üreticiye güç vererek, ibadetin hasını yapıyor. Darısı, tüm ülkenin başına olsun.
 
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV