banner153
09 Temmuz 2020 Perşembe

VEFA

17 Şubat 2020, 09:30
Bu makale 1228 kez okundu
VEFA
KEMALETTİN TEKİNSOY
Geçtiğimiz pazar günü akşam üzeri, önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Özhaseki Bey’in Antalya'da eşi Neşe Hanımla birlikte trafik kazası geçirdikleri haber bültenlerine düştü. İnsan uzun süre birlikte çalıştığı, sevdiği, saydığı kişilerle ilgili bu tür haberler alınca haliyle derin bir kaygı ve teessür duygusuna kapılıyor. Ben de Bakan Bey'i önce kendi telefonundan aradım ama telefon kapalıydı. Hemen bakanlıkta da birlikte çalıştığı hiç yanından ayrılmayan danışmanı beyefendiyi arayarak sağlık durumu ile ilgili bilgi aldım. Allah korumuştu ve büyük bir kaza atlatmıştı.
 
Bu tür durumlarda ister istemez insan beyni geriye doğru sarıyor ve bir çok yaşanmışlıklar beyninize hücum ediyor. Haseki Bey'le 17 sene Büyükşehir Belediyesinde 2 yıl da Çevre ve Şehircilik Bakanlığında olmak üzere toplam 19 yıl birlikte çalıştık. Büyükşehir Belediyesindeki 17 yıllık süreçte Haseki Başkan’ın en yakınındaki 2-3 kişiden birisi olarak çalışmış olmak bana her zaman gurur vermiştir.
 
*****
Haseki Başkan bu şehrin yetiştirdiği sıra dışı insanlardan birisidir. Şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim ki, bu şehirdeki gelmiş geçmiş belediye başkanları arasında da en zeki olanlarından birisidir. Ama bana göre en mümeyyiz vasfı zeki olmasından daha çok çalışkan olmasıdır. Daha bir çok üstün vasfı şahsında toplamış bir insan olması onu, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Bakanlık ve Genel Başkan Yardımcılığı makamlarına kadar taşımıştır. Başta Büyükşehir Belediye başkanlığı olmak üzere geldiği her makama, bileğinin, yüreğinin ve zekasının gücü ile hak ederek gelmiştir.
 
Melikgazi Belediye başkanlığı döneminde kendisi ile birlikte çalışmadım. 1998 yılında Büyükşehir Belediyesine geldiğinden itibaren de Kayseri için büyük projeler dönemi başladı. Tanıdığım bir çok üst düzey insandan sonra şu husus bende artık bir kanaat haline gelmiştir ki; bir ülkenin olduğu gibi bir şehrin ufku da o şehrin yöneticilerinin ufku ile doğru orantılıdır.
 
*****
Yöneticilik yaptığım sürecin ilk yıllarında bir çok büyük projenin takibi veya geliştirilmesi için her yurt dışına gidişimizde, dönüşte içimize bir karanlık çöker, Avrupa şehirlerindeki kentsel donatıların niçin bizim şehirlerimizde olmadığı/gerçekleştirilemediği hususu bizi hüzünlendirirdi.
 
Mesela bu şehre raylı sistem yapılması 1970'li yıllardan beri artık bir yılan hikayesine dönmüştü ve her gelen belediye başkanı başkanlık dönemine raylı sistem vaatleri ile başlamış ve aynı söylemlerle dönemini sonlandırmıştı. 1973-1980 ve 1989-1994 yılları arasında 12 yıl belediye başkanlığı yapan Niyazi Bahçecioğlu dönemi, Raylı Sistem ve Keykubat tepesi yakınlarına kurulacak merkezi ısıtma sistemi söylemleri ile geçmiş, aradan geçen uzun yıllar boyunca her iki projede hiç bir gelişme sağlanamamıştı. 1994 mahalli seçimlerine gelindiğinde raylı sistemle ilgili bütün yapılan Sivas caddesinin başına bir tabela dikilmesinden ibaretti. 2000'li yılların başında ise Kayseri'ye Raylı Sistem yapılacağına artık kimsenin inancı kalmamıştı.
 
*****
Bir şehrin yöneticilerinin o şehirde yaşayan halka saygısı varsa, yaşadıkları şehrin insanlarının hayatlarını kolaylaştırmak, şehri donanımlı bir hale getirmek birinci vazifeleridir. Ulaşım da bir kentte çözülmesi gereken en önemli sorunlardan birisidir. Ya şehirde yaşayan insanların minibüslerle sandviç şeklinde gayri insani koşullarda seyahat etmesini umursamazsınız, ya da klimalı ortamlarda konforlu, güvenli, hızlı ve dakik bir kent içi ulaşım için çaba sarf edersiniz. Bir şehre raylı sistem yapılması sadece şehirdeki nüfus hareketliliği ve rantabilite ile ilgili değildir. İnsanınıza ne kadar değer verdiğinizle de ilgilidir. Bugün bu şehirde günde ortalama 120 bin kişi, ayda 3.5 milyon kişi kent içi ulaşımda raylı sistemin konforu ile seyahat ediyor.
 
Kayseri'ye raylı sisteminin yapılması aşamasında gerek projeyi Ankara siyaset ve bürokrasisine kabul ettirebilmek için, gerek finansmanını temin edebilmek için gerekse ihale ve yapım aşamasında Sayın Mehmet Özhaseki Başkan çok büyük bir mücadele vermiştir. İnsanlar bu gün yapılan güzergahlar boyunca kent içi ulaşımlarını keyifli ortamlarda sürdürüyorlarsa bu bir emeğin ürünüdür. Bundan sonra Büyükşehir Belediyesinin yapacağı en önemli iş bu hatları şehrin her bölgesine yaygınlaştırmaktır. Ama 2015 yılı şubatında Haseki Bey’in Büyükşehirden ayrılmasından sonra aradan geçen 5 yıla rağmen maalesef raylı sistem hatlarına bir kilometre dahi ilave yapılamamıştır.
 
*****
Raylı sistem, Haseki Başkanın zamanında gerçekleştirilen şehrin büyük projelerinden sadece bir tanesidir. O’nun başkanlığı döneminde Arıtma Tesisinden, Bilim Merkezine, Yamula Barajından, Serbest Bölgeye, Katlı otoparklar, Bölge otoparklarından, Alt ve Üst Geçitlere, Cumhuriyet Meydanı Düzenlemelerinden, Çevre Düzenlemelerine, 3.500 tanesi yeni açılmak üzere 7.000 adet cadde ve sokağın yenilenmesine, Hobi Bahçelerinden Kaymek Eğitim Merkezlerine, Dünya Ticaret Merkezinden, Kent Müzesine, Şehir Terminalinden, Yeni Hal Kompleksine, Katı Atık Depolama Tesislerinden Dolmuşların Kaldırılmasına, Beştepeler, Fuar, Kıranardı Kent Ormanı başta olmak üzere 1.000 den fazla park ve 10 milyon metre kare yeşil alan yapımından, Doğalgaz'a, Şehrin %99’una Kanalizasyon döşenmesinden, Kültür Yolu Projesine, Stadyum ve 10 adet spor tesisi yapımından, şehrin 16 ilçesine Kadın ve Gençlik Merkezi yapımına, 3.5 milyon metre temiz su hattı tesisinden onlarca tarihi eserin restorasyonuna, Erciyes Turizm Merkezinden Harikalar Diyarına varıncaya kadar saymakla bitmeyecek hizmetler yapıldı.
 
Şehir baştan aşağı yenilenirken modern bir şehirde olması gereken tüm donanımlara sahip hale getirildi. 1990'lı yılların ortalarında açıktan akan kanallarına çocukların düşüp boğulduğu bir şehirden Avrupa başkentlerinden hiç bir eksiği olmayan bir şehre dönüştü.
 
Bu hizmetlerin her birinin yapımında büyük emek ve alın teri vardır. Bu işleri yapmak aynı zamanda yürek işidir. Gerçekleştirdiğiniz her projede, attığınız her imzada özgürlüğünüz ve itibarınız risk altındadır. Yapacağınız bir yanlışın bedeli size çok pahalıya malolabilir. Şakaya gelmez. Bundan dolayı kamu çalışanları kolay kolay bu riskleri almak istemezler.
 
*****
Toplam 21 yıllık Belediye Başkanlığı süresince asla ismi bir yolsuzluğa karışmamış, belediyede partizanlık ve işçi kıyımı yapmamış, hiç kimseye haksız kazanç sağlamamış, kendisine güvenen insanları hayal kırıklığına uğratmamıştır. Kamunun malını haksız yere kimseye yedirmemiş, Kayseri halkı da bunu görmüş, O'na ve ekibine güvenmiş, hiç bir büyükşehirde bir daha kırılamayacak yüzde yetmişlerin üzerinde oy oranları ile O’na sahip çıkmıştır.
 
Diyeceğim odur ki; bu ülkede Haseki Başkan gibi değerler kolay yetişmez. Eğer insanlar ideolojik saplantılı ve kalbinde hasetlik hastalığı olanların tezviratlarına inanarak, şehrine hizmet eden kişilere sahip çıkmaz, onun bunun dolduruşları ve iftiraları ile onları mesnetsiz eleştirilerin hedefi haline getirirse, bu şehre hizmet edecek iyi niyetli, dürüst ve çalışkan insanlar bir daha bu görevlere talip olmazlar.
 
Geçirmiş olduğu kazadan dolayı Sayın Mehmet Özhaseki Başkan’a ve eşi Hanımefendiye bir kez daha geçmiş olsun diyor, acil şifalar diliyorum.
 
Haftaya birlikte olmak dileğiyle sağlık ve mutluluklar sizlerle olsun.
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV