banner158

banner156
09 Nisan 2020 Perşembe

YAZA DOĞRU

13 Mart 2020, 09:39
Bu makale 3640 kez okundu
YAZA DOĞRU
MERVE CEBECİ
Sıcaklıklar yavaş yavaş yükselirken yaza sağlıklı ve fit girmek için birkaç öneri sizlerle; Su büyük bir servettir. Sağlıklı beslenmenin en önemli öğesi sudur. Vücut suyunun %10 u kaybedildiğinde hayati tehlike ortaya çıkar. Suyun belli başlı görevleri besin sindirimine yardımcı olmak, emilim ve taşıma, atık maddelerin akciğerden ve böbreklerden atımı, vücut ısısının dengesi vb. bunlardır. Vücut normal çalışabilmek için en az 2 litre suya ihtiyaç duyar. Almamız gereken az miktar budur fakat hava sıcaklığı gibi etmenler bu miktarı artırmamıza sebep olmaktadır. Susuzluk hissetmeden su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Suyun tadını sevmiyorsanız içine taze nane, portakal dilimleri, salatalık dilimleri, limon suyu karıştırarak çeşnilendirip içebilirsiniz. Bir diğer alternatifte su içeriği yüksek olan besinler tüketmektir.
Lifli gıdalar tüketin.Lifler kilo kontrolünde oldukça etkilidir, doygunluk hissi sağlarlar. Aynı zamanda lifler kan şekerini dengeleyip kolesterolü ve vücut yağlarını azaltırlar.
Yağlı besinler ve kızartmadan kaçının. Kızartma ve kavurma gibi yağlı besinler yerine daha çok ızgara, fırında, buğulama yöntemleriyle yapılmış yiyecekler tüketin.
Sebzeleri unutmayın.Vücut direncinizi artırmak için mevsim sebzeleri ve meyveleri tüketin. Günde 4-5 porsiyon sebze, 2-3 porsiyon meyve tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirmek için önemli. Özellikle yeşil renkli sebzeler folik asit, potasyum ve C vitamininden zengin olduğu için mutlaka tercih edilmeli.
Hafif öğünler yapın. Az az sık sık yiyerek metabolizmanızı rahat çalışmasını sağlayın.
Beslenmeniz renkli ve çeşitli olsun. Her öğündeki tabağınızda renkli ve çeşitli tüketmeye özen gösterin. Her besin grubundan en az bir besin bulunur:
Gazlı ve şekerli içeceklere dikkat. Yazın serinlemek için sıkça tüketilen gazlı içecekler şeker içerikleri yüksek olduğu için yağlanmaya sebep olurlar. Bu yüzden alternatif içecekler veya bu içeceklerin kalorisiz olanlarını tercih etmek doğru olacaktır.
Sağlıkla Kalın
Diyetisyen Merve CEBECİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV