25 Haziran 2022 Cumartesi

İHRACAT 2011'DE 1.5 MİLYAR DOLAR BARAJINI GEÇTİ

Sanayi Odası üyeleri tarafından 2011 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 16,2 oranında bir artışla 1 milyar 529 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Bu rakamla 2011 yılı için konulan 1,5 milyar dolarlık ihracat hedefi aşılmış oldu.

26 Ocak 2012 Perşembe 16:02
Bu haber 818 kez okundu
İHRACAT 2011'DE 1.5 MİLYAR DOLAR BARAJINI GEÇTİ
Haberici -->
İhracat rakamları hakkında bilgi veren KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, “Öncelikle ihracatçılarımızı 2011 yılında gösterdikleri performanstan dolayı kutluyorum. Koyduğumuz 1 milyar 500 milyon dolarlık ihracat hedefini bir önceki yıla oranla yüzde 16 oranında bir artışla 1 milyar 529 milyon 323 bin 546 dolarla aşmış olduk” dedi.

2011 yılı ihracatında ilk üç sırayı Irak, Almanya ve İtalya’nın aldığını belirten Başkan Boydak, ihraç edilen ürünlerin sırası ile tekstil, demir-çelik-sac-iletken-maden ve mobilya olduğunu, HES Hacılar Elektrik San. Ve Tic. A.Ş., Boydak Dış Ticaret A.Ş, ve Boyteks Tekstil San. Ve Tic. A.Ş.’nin ise ihracatçı firmalar arasında ilk üç sırayı aldığını söyledi.
Oda üyesi ihracatçı firma sayısının 300’e yaklaştığını ve bunu çok önemsediklerini ifade eden Başkan Boydak, ihracatın tabana yayılması gerektiğini, bununda küçük ve orta boy işletmelerin ihracat yapmaları anlamına geldiğini belirterek, pazarları çeşitlendirmenin öneminin de bu sene yaşanan Arap baharı sorunu ile çok daha iyi anlaşıldığını kaydetti.

Orta Doğu Bölgesindeki gelişmelerin o pazarlardaki etkinlikleri azalttığına dikkat çeken Başkan Boydak, “İhracatın iyi gitmesi içeride ve dışarıda havanın iyi olmasına bağlı. Aslında Odamız mensupları bu sene 100 -150 milyon dolar daha artı ihracat yapabilirdi. Ama malum Orta Doğu Bölgesindeki gelişmeler o pazarlardaki etkinliğimizi azalttı. Dolayısı ile komşularımızla sıfır sorun politikasının devam ettirilmesini, varsa sorunların giderilmesini çok önemsiyoruz. Ekonomik ilişkilerimizin ön planda olduğu bir dönemi yaşamak istiyoruz. 2012 yılı içinde 2 milyara yakın bir ihracatı hedefliyoruz. Bunu yapacak kabiliyete de sahibiz” şeklinde sözlerini tamamladı.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV