banner153
04 Ağustos 2020 Salı

YEŞİLİ SEVMEK

02 Temmuz 2020, 07:00
Bu makale 1386 kez okundu
YEŞİLİ SEVMEK
ŞABAN GÜNER
      Son günlerde ilimiz genelinde çok güzel gelişmelere şahit oluyoruz. Bütün belediyelerimiz yeşil aşkına tutuldular. Her gün bir belediyemizin ağaçlandırma ile ilgili faaliyetine şahit oluyoruz.
      Hava ikmal Merkezi arazisinde 1milyon 260 bin m2 alan üzerinde kurulmaya başlanan Millet Bahçesi ağaçlandırmanın merkezi oldu. Kocasinan, Melikgazi, Talas Belediyeleri başta olmak üzere tüm ilçe belediyeleri ağaç dikme yarışı başlattılar.
      Özellikle fidan demiyorum. Çünkü bayağı boyunu boşunu almış ağaçlar dikiliyor. Caddeler ve parklar yeşermeye başladı. Yeni mahallelerde tarımsal faaliyetler son hızla devam ediyor.
      Kocasinan belediyesi parklarda çok sıra dışı uygulamalara imza atıyor. Mesela bisiklet pompa istasyonu uygulaması, ben çok güzel ve sıra dışı buldum.
      Park, millet bahçesi demektir. O zaman millet bahçesinde gününün büyük bölümünü geçirebilmeli. Belediyelerimiz bu yatırımları yapacak, millette kendi parklarını koruyacak.
       Parkların çalıştırılmasında gördüğüm bazı eksiklikler var. Parklara yapılan çay, kahve içme mekânları tatil günlerinde açık olmuyor. Oysa insanlar bu günlerde, parkları daha yoğun kullanıyorlar. Bu kapalı mekânların çevresine servis yapılabilmeli. En azından tabureler konulabilir. Temizliğe biraz daha dikkat edilmeli.
       Spor aletleri ve tuvaletler çok sık olarak dezenfekte edilmeli. Her parkta güvenliği sağlayan bir bekçi bulunmalı.
         Burada özellikle Kocasinan Belediye Başkanımız Ahmet Çolakbayraktar a Erciyesevler Parkı ile ilgili iletmek istediğim bir konu var. Park ve cami bahçesi içi içe olan çok güzel bir parkımız var. Bu güzelliği gecekondu görümündeki cami lojmanı bozuyor.
        Parkları ve sokakları çok sık geziyorsunuz. Lütfen dikkatlice o lojmana bir bakın. Çok çirkin bir manzara oluşturuyor. Oranın yıkılarak o parka yakışır bir lojman yapılması veya cami bahçesine katılması gerekir. Lojman yakın çevreden dahi alınabilir.
       30 Ağustos caddesindeki ıhlamur ağaçları yeşilliği, mis kokusu ve çiçekleri ile bölgenin havasını değiştirdi. İnsanlar ıhlamur çiçekleri topluyor ve dua ediyorlar. Ekonomiye katkısı da işin artısı oluyor. Ihlamurun kilosunun yüz seksen lira olduğunu göz önüne alırsak meyveli ağacın önemini daha iyi anlarız.
       O halde park ve bahçelerimizde badem, ceviz, fındık türü meyve ağaçlarının sayısını artırmamız gerekir. İlçelerin köyden mahalle statüsüne dönüşen mahallelerinde, ceviz, fındık, elma, kiraz, badem korulukları kurmanın vakti çoktan geldi de geçiyor.  Bununda bu dönemde hayata geçirileceğine inanıyorum. Melikgazi Belediyesi Gessi de sanırım benzer çalışmalara başlamış.
      Ağaç ve orman kendini dikenleri de ölümsüzleştirir. 1992-1997 yılları arasında Melikgazi Kaymakamlığı yapan Mehmet Güler, ağaç yetişmez denilen Erciyes’in eteklerini ormana çevirdi. Bugün dağ çıkarken sağ yanımızdaki ağaçları görünce, o günleri bilen herkes, Mehmet beye dualar gönderiyor. Allah emeklerini cennetle mükâfatlandırsın.
     Yeşili sevmek, yeşertmek, yaşatmak ve korumak bir kültürdür. Bunu yapanlar hem dünya hem ahirette karşılığını alır.
      Şehrimizde ağaçlandırma seferberliği başlatan tüm belediye başkanlarını kutluyorum. Ellerine sağlık.
     
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV