banner153
29 Kasım 2020 Pazar

YÜZE ÜÇ KALA

29 Ekim 2020, 07:17
Bu makale 1678 kez okundu
YÜZE ÜÇ KALA
ŞABAN GÜNER
      Kurtuluş savaşı sonrası kurulan, Türk Devletinin Cumhuriyeti rejim olarak seçmesinin üzerinden doksan yedi yıl geçti. Cumhuriyetimiz doksan yedi yaşında. Yaşımızın yüz olmasına üç yıl kaldı. Nice yüz yıllara diyerek Cumhuriyet Bayramınızı kutluyorum.
      İsminde cumhuriyet olan bütün rejimlerin cumhuriyet olduğu düşünülmesin. En diktatör recimlerin dahi isimlerinde cumhuriyet nitelemesine rastlıyoruz. Örneklerini, Sovyetler ve İran, Çin gibi ülkelerde gördük.
     Cumhuriyet rejimlerinde seçimle gelen meclisler olur. İşte buradaki seçim olgusu çok önemli. Yapılan seçimlerin gizli oy, açık tasnifle olması ilk şart olmalıdır. Halkın hiçbir baskı altında kalmadan özgürce oy kullanması gerekir. Seçime katılıp yarışanların, hiçbir kısıtlamaya maruz kalmadan, eşit şartlarda, propaganda yapabilmesi gerekir.
     Diğer bir husus, cumhuriyetin içinin demokrasi ile doldurulması gerekir. Bireyin hakkı gözetilmeden, kişi hak ve özgürlüklerine değer verilmeden adını cumhuriyet koysanız da o rejim Cumhuriyet olmaz.
      Bizde Cumhuriyet’in banisi Atatürk gibi deha oldu. Elbette kurucu deha olunca bütün şartlar, kurumlar, kurallar çok hızlı bir şekilde hayata geçirildi.
      Alman Damols (o zamanlar) tarih dergisi, 20 Ekim 2020 tarihli son sayısının yarısını Atatürk’e ayırıyor. Atatürk’ü “nefes kesici bir hızla, ülkesini değiştiren lider” olarak tanımlıyor.
     Modern Türkiye Cumhuriyeti bugün varsa o cumhuriyetin kurucusunu yok saymaya çalışmak, biçareliktir veya akıl fukaralığıdır.
      Halk çocukları, devletin en üst kademelerinde, yürütme ve yasama organlarında yer alıyorlarsa bunu cumhuriyete borçluyuz.
     Sadece bir ailenin, bir kabilenin, bir sülalenin veya elitlerin yükselebildiği, hükmettiği, yönettiği sistemler devri çoktan gerilerde kaldı. Bunlara özlem duymak, kişinin kendini inkâr etmesidir.
     Seçilmeyi göze alamayanlar, seçmen olurlar. Adayları değerlendirir, yakın gördüklerini seçerler. Seçtiklerini gözlemler, daha sonraki seçimlerde beğenirlerse oy verirler veya vazgeçerler.
     Kendi iradesini beğenmeyip iradesini başkasına devretmenin neyi beğenilir,anlayan üç adım ileri çıksın.
     97 yaşındaki CUMHURİYETİ,Başta ATATÜRK, kuranlara, yaşatanlara, yaşatacaklara selam olsun.
     2023 te kutlayacağımız 100. Yılın devasa eselerler le süslenerek, birlik, beraberlik içerisinde coşku ile kutlanacağına inancım tamdır. Nice CUMHURİYET BAYRAMLARINA.
 
 
 
      

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157