banner153
26 Eylül 2020 Cumartesi

ZAM MI GELİYOR?

12 Ağustos 2020, 07:23
Bu makale 358 kez okundu
ZAM MI GELİYOR?
MEHMET NİLKALI
Şehir içi ulaşımda ciddi sorunlar yaşanırken, bunun çözümünden ziyade yapılan bir açıklama halkı endişeye sevk etti. Geçim derdine düşen, 4 aydır büyük bir çoğunluk bırakın asgari ücreti yarısını almak suretiyle evini geçindirmeye çalıştığı bu döneme ulaşıma zam geleceği sinyali verildi.
Maalesef şehrimizde mart ayından bu yana covid gerekçesiyle ulaşımda alınan kararlar, birçok konuda her şey esnetilirken ulaşımda esnetilmedi.
Covid öncesinde maalesef büyük zararlar eden ulaşım şirketi, bunu karşılamakta zorlanırken, bilet fiyatlarına vatandaştan gelecek tepki nedeniyle de zam yapamamıştı.
Ancak covid için uygulanması zorunlu olan bazı kararlar, esnetilmesi gerektiği bu dönemde aynı şekilde katı bir kural olarak uygulanması dikkat çekiyor.
Vatandaşın tabiri ile ulaşım hizmetlerinde covid bahanesiyle tasarrufa gidildiği ama bu durumun vatandaşa çile olarak döndüğü yönündedir.
Büyükşehir Belediyesi ulaşım hizmetlerinde sınıfta kaldığı gibi yakın zamanda zam yaparak da vatandaşı daha çok mağdur edeceği kesindir.
O zaman sizleri görevlendirerek şehrin parasına, şehrin şirketlerine, şehrin her şeyine sahip çıkarken vatandaşa da kaliteli ve ucuz hizmetler sunulmasını bekleyen halkın şuan tamamen belediyenin her şeyini sorguladığını bilmeniz gerekir.
Ulaşıma zam meselesi nereden çıktı derseniz. İYİ Partili Erhan Özhan, belediye meclis toplantısında, otobüslerin koranvirüs salgınına karşı seferlerinin artırılması ile ilgili talebinde Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın açıklamasında yer almıştır. Özhan’ın aldığı cevapta yer alan ifade de, “Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı konunun ilk fiyat düzenlemesinde görüşüleceğini ifade etmiştir” cümlesi vardır. Yani okullar açılırken şehir içi ulaşımda bilet fiyatlarına ciddi miktarda zam gelmesi bekleniyor. Herkes hazır olsun.
 
KORONAVİRÜS VE DENETİM
 
Koronavirüs ile ilgili şu günlerde iddialar var. Sayının arttığı yönde şehrimizde. Aslında genel olarak bakanlığın günlük verilerinde de artış var ama sanki bir seviyede seyrettiği görülüyor.
Ancak bazen birkaç tane vakanın görüldüğü şehirlerde bu sayının birkaç katı arttığını söylenince, günlükte 10-15 vakanın olduğu kentlerde bu sayı aynı oranda artıyorsa sıkıntı vardır.
Şehrimizde de malum artışla ilgili sıkıntı var.
Bu yönde şehrin yöneticileri de ciddi ciddi uyarılarda bulunuyor ve vatandaşı bizzat ziyaret ederek dikkatli olmalarını istiyor.
Ki onların uyarısına kalmadan bizlerin tedbirli ve dikkatli olması gerekiyor.
Çünkü vaka sayısının artışı hepimiz adına bir tehlikedir. Bazı insanlar bu hastalığı hissetmeden atlatırken bazıları ise yoğun bakıma kadar düşüyor ve geri dönüşü olmayacak şekilde sıkıntılar yaşıyor. Vefat bile ediyorlar.
O zaman hep birlikte yapacağımız şey şu. Biz tedbirimizi alalım. Ki gün içinde yeteri kadar kentte tekel olan ulaşım hizmetlerini sunan Büyükşehir Belediyesi, sosyal mesafesiz taşımacılık yapıyor. Burada muhatap olduğumuz insanların hasta olup olmadığını bilmiyoruz.
Sonuç olarak hiç kimseye güvenmemiz gerekiyor. Bir yandan sözde bizi uyaran belediye başkanları diğer yandan da hastalığın bulaşması için en iyi ortam olan otobüs ve tramvayda sosyal mesafe adına bir şey bırakmıyorlar.
O nedenle maskemizi takalım. Mümkün olduğunda sosyal mesafemizi koruyalım ve tedbiri hiç elden bırakmayalım. Belediye hastalıktan korunma adına tükettiğimiz suyun miktarının arttığını bilmesine ve fiyat indirimine gitmesi gerektiği halde bunu yapmazken biz yine de ellerimizi sürekli yıkayalım. 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV