banner167
banner165
25 Şubat 2021 Perşembe

ZENGİNİN MALI ve MEZARLIK

22 Ocak 2021, 07:07
Bu makale 591 kez okundu
ZENGİNİN MALI ve MEZARLIK
KADİR DAYIOĞLU
“Zenginin malı züğürdün çenesini yorar”mış. Doğrusu bizimki de o kabilden… Refikimiz Recep Bulut, “bir dedi, bin laf işitti!”. Mehmet Altun’dan; gözyaşlı, ılımlı bir tepki geldi… Söyleşi yapma durumunda kaldı.
***
“İstanbul-Sultanbeyli’de ihtiyaç duyulan 9 İl’de 20 okul ve bir cami yaptırmak üzere 300 milyon lira değerinde ki 100 bin metrekarelik arsasını Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne bağışlayan Erkilet-Kemerli Av. Mehmet Altun, ‘Kayseri’den İstanbul’da ki dostlarımın yoğun isteği üzerine ayrıldım. Hiç kimseye beş kuruş borç takmadım. Ben de halıcılar arasında bir tek İsmail Hasoğlu’nun vekaleti vardı’ demiş, uzun söyleşisinde.
***
Kim ne aldı, ne sattı? Kaça aldı, kaça sattı? “Kamu malı” olduğu sürece beni hiç mi hiç ilgilendirmez… Ortada bir sıkıntı varsa Maliye ve MASAK’ı ilgilendirir… Hem, aradan uzun zaman geçti… O gün doğanlar bugün neredeyse, kırkında…
***
Bulut’un konu ile ilgili yazılarını okudum… Verdiği kaynakları, buldum, “Google Amcadan”. Çok düşündürücü… Haliyle, söyleşiyi de okudum… Burada bir şey dikkatimi çekti; tanıdığım, rahmetli halıcı İsmail Hasoğlu’nun adı…
***
Hasoğlu, öldüğünde tüm servetini kaybetmişti. Sanırım, Özmen’e verdiği halılar büyük sıkıntı yaratmıştı. Yine sanırım, Altun’un, Hasoğlu’nun avukatı olması da bu vesile ile… Umarım, değerli avukatımız, Hasoğlu’nun akıbetini de anımsamıştır, ismi yanında.
***
Mazi, “hayır ve hasenat” üzerine, tekrar önümüze geldi. O yılları yaşayan birisi olarak çok olayı anımsadım… “Alan satan hayrını görsün!”, “Hayırların indi ilahide kabulünü!”, dilerim… Malın sahibi O’dur… Biz ise, uğraşır dururuz onunla. Önemli olan “huzur” içinde tasarruf edebilmek!..
***
Anladığımız kadarıyla, Altun’un bağışı ile, Hava İkmal arazisine yani Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’ne bir cami de yapılacakmış. Çok söyledim; aslında ismi “Hava İkmal ya da Tayyare Fabrikası Millet Bahçesi” olmalıydı. Kent hafızası için de gerekliydi, bu, Olmadı, neyse…
***
Hayırlı ve cemaati bol olsun, camimizin. Bu vesile ile, yaptığım uyarıyı bir kez daha yapmak ihtiyacı hissettim… Sakın ola ki, “gözler görmedik”, devasa bir cami yaptırtmayın. Bir de cenazeleri buradan kaldırtmayın. Her cenaze, artık kendi bölgesinden kaldırılsın. Hem, pandemi nedeniyle de ne güzel alıştı ahali.
***
Sakıncası ne mi? Bir kere, devasa cami ve külliyesi, o muhteşem Erciyes görüntüsünü bozar… Diğeri de, cenaze nedeniyle, bu sefer de Kartal kavşağını kilitlersiniz. O nedenle de, kavşağa katlı yol yapmak zorunda kalırsınız, yazık edersiniz bu kente… Demem o ki; şehir merkezinde yaşanan sorunu, bu sefer buraya “ötelersiniz”. Sanırım, bu sonucu görecek, “dur!” diyecek yetenek ve yetkinlikte, kişi var, Büyükşehir Belediyesi’nde…
***
Bu sefer Başkanımız, “pahalı mezarlık” ile gündeme geldi. Unutmayın; “Ballı mezarlık” ihdası ve satışı Memduh Başkan’dan öncesine gider… Zira, Çelik Başkan yaptı mı bilmem ama Özhaseki Başkan zamanında, Şehir mezarlığının girişinde, yeşil alanlar üzerinde epey bir “ballı mezar parseli” ihdas edildi ve satıldı.
 
Kaça satıldı? Bilmiyorum ama kimlere satıldığını merak eden, gitsin görsün? Gördüğüm şu; alanlar evvelemirde, ağırlıklı olarak, Kayseri’nin “yillileri”; “oturma arkadaşları”, dışarıdan gelip zenginleşenler ve “hatırlılar”. Hatırlılardan birisi de ünlü Müftümüz… Hemen girişin sağ tarafı ona ayrılmış.
***
Gelip geçerken, yeşil alan üzerine konulan bu mezarların, mezar taşlarını okuyanlar, içlerinden ne geçiriyorlar acaba? Diyeceksiniz ki, mutlaka bir “Fatiha” okuyorlardır…
***
Aslında, bu tablo, “mücahitken, müteahhit olanların!”, geldikleri nokta… On dokuz yıl sonra, AK Parti’nin geldiği nokta… Neyin mücadelesini yaptıkları ayan beyan ortada. Şimdiye kadar, hiçbir başkanın aklına gelmedi, mezarlıktaki, “yüzük kaşı” gibi yeşillikler üzerine yeni mezar ihdas etmek… Tabii, arsadan iyi anladıkları için AK Partililerin aklına geldi.
 ***
Haliyle, buralardan ya da bu tür yerlerden, mezar isteyenler ya “hatırlı” olacak ya da bastıracak parayı… “AK Parti’ye oy verdik, nasıl olsa buradan bir mezar nasip olur!”, diye bir düşünce içindeyseniz, geçin efendim!..
***
Mesela benim gibi, “yiili” olup da AK Partili ve haliyle parası olmayanlar, kırsaldan ya da dağ tepesinden mezar yeri talep edecek. Başka yolu yok!.. Varsıl AK Partili ya da “oturma arkadaşı” ya da “ihvan” ol da bak, kapılar arkana kadar nasıl açılıyor!..
***
Haddimi ve seviyemi bildiğim için ben de, kırsaldan, Hisarcık’tan mezar istedim. Sağ olsun Memduh Başkan, Melikgazi Başkanı iken, isteğimi ikilemedi. İki mezar yeri verdi, eşim ve benim için. Tabii, parası ile… Ha. Şunu söyleyeyim; Merkez’de aile mezarımız var, hem de girişin, hemen sol çaprazında… Bakalım kısmet Hisarcık’a mı yoksa merkeze mi, Allah bilir!

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV