banner87
19 Aralık 2018 Çarşamba

ZÜĞÜRT TESELLİSİ

08 Mart 2018, 07:20
Bu makale 1005 kez okundu
ZÜĞÜRT TESELLİSİ
ŞABAN GÜNER
08 Mart 1957 yer Amerika tekstil işçileri günde on saatten fazla çalışmak istemedikleri için grev yaparlar. Bir tekstil fabrikasında çalışan, kadın işçilerden yüz yirmi dokuzu, çıkan şaibeli bir yangında yanarak can verirler. Bu acı dolu gün dünyada Emekçi Kadınlar Günü olarak anılır. Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanan bir etkinliktir.
Onların hatıraları önünde saygı ile eğiliyorum. Bu günün, kadınlarımız ve tüm dünya kadınları için ışık olmasını diliyorum.
Allahın, erkekli dişili aynı cevherden, yarattığı insanların bir bölümü, diğer bölümünü, yaratılıştan itibaren, tahakküm altına almaya çalıştı.
Daha güçlü bedensel yapıdaki erkek, bu gücünü daha zayıf ve naif olan kadına karşı kullanmayı marifet sandı. Bu yetmiyormuş gibi, kendi egemenliğini sağlamlaştırmak için inançları kullandı ve kullanmaya devam ediyor. Kadını cehennemle korkutarak ezilmeye mahkûm ediyorlar.
Yahudilerin bazı efsanelerinde ilk kadının adı LİLİT tir. Lilit Âdem’in baskılarından bıkıp cennetten kaçar. Dünyada şeytan ile evlenir. Bu nedenle, Âdem’in soyunu, rüyasında aldatarak gördüğü şiddetin intikamını almaya çalışır. Anlayacağınız,  bu şiddet daha Âdem ile başlar.
Cenneti anaların ayakları altında diye tarif eden bir peygamberin ümmetinin kadınlara yönelik davranış biçimlerini duyup, görüp te üzülmemek mümkün değil. Kadını kendi yanında yürümeye layık görmeyen, aynı sofrada kadınlara tahammülü olmayan erkekler nasıl cennete gidecekler?
Hıristiyanlar ve Yahudilerin, kadınlara, at ve köpeklerden daha az kıymet verdiği, müşriklerin kadınları diri diri toprağa gömdüğü çağlarda, kadınlara değer veren, hak veren, yaşama hakkı tanıyan, eşitlik getiren İslamiyet, şu softaların gözü ile kadına bakmaz.
Tarih boyunca, hiçbir milletin kadını, Türk Kadınından şanslı olmadı. Eski Türklerde han’ın yanında han’ın Han’ı yani Hanım olan kadınlarımız, Osmanlıda çoğu kez Valide Sultan olarak devlet yönettiler. Cumhuriyet döneminde, seçme seçilme hakkını alıp eşit yurttaş oldular. Hayatın her kademesinde rol üstlendiler. Cumhurbaşkanı hariç her kademede görev yaptılar.  Çokta başarılı oldular. İnşallah bir gün Cumhurbaşkanı da olurlar.
Ama emek vermeden kazanılan hiçbir şeyin kıymeti olmuyor. Türk kadını tüm bu hakları hiç emek sarf etmeden kazandı. Bu nedenle sahip olduklarını çok kolay saçıp, dağıtıyor.
Özgürce sokağa çıkmanın, araba kullanmanın, seçip, seçilmenin hayali ile dayak yiyen, taşlanan, hapis yatan, hatta canını veren kadınların hayatına özenmek, sahip olduklarının kıymetini bilmemek değil midir?
Ayrımcılığın her türlüsünü, ister negatif, ister pozitif reddetmek gerekir. Tek bir doğru vardır, mutlak manada eşitlik. Gerisi züğürt tesellisidir.
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV