banner167
17 Mayıs 2021 Pazartesi

BİRİ NÜKLEER Mİ DEDİ?

21 Nisan 2015, 09:37
Bu makale 805 kez okundu
BİRİ NÜKLEER Mİ DEDİ?
NİHAL BAYRAKTAR
 Türkiye'nin nükleer santrali yoktu. Bunu herkes biliyordu. Şimdi ise Nükleer Santral'in temelleri atılmaya başladı. Bundan kaç kişinin haberi var. Hadi haberimiz var da bu nükleer santralin yapıldığı yer ile alakalı kim ne biliyor?  Bilmeyenler için bilinmeyenleri yazalım. Çünkü bizim görevimiz...

Ecemiş Fay Hattı Mersin'in 30 km kuzeyindeki Belen Köy civarında sona eriyor. Fay hattının üzerine nükleer santralin kurulması ne derecede doğru. Türkiye deprem bölgesi ve depreme davetiye çıkartan fay hattı üzerinde bir nükleer santral. Bu size mantıklı geliyor mu?

Çernobil faciasını hatırlayanınız vardır mutlaka. 26 Nisan 1986 senesinde yaşanan Nükleer facia nedeni ile facianın gerçekleştiği yere 29 sene geçmesine rağmen polis kontrolü dışında kimse giremiyor. En yüksek radyasyon dozlarına, sayıları bini bulan acil durum çalışanları ve Çernobil personeli maruz kaldı. Çalışanların bazıları için maruz kaldıkları dozlar öldürücü oldu. Zaman içinde Çernobil’de çalışan kurtarma personelinin sayısı 600 bini buldu. Bunların bazıları, çalışmaları boyunca yüksek düzeyli radyasyona maruz kaldılar. Çöken radyoaktif iyodinden kaynaklanan çocukluk tiroit kanseri, kazanın en önemli sağlık sorunlarından birisiydi. Türkiye, santrali olmadığı halde 3. seviyeden nükleer kaza yaşayan tek ülke. Çernobil faciasında sorumlu şirket Rosatom'du. Sizce böyle bir olaya sebebiyet veren şirketle çalışmak ne derece doğru? Doğru gelmeye bilir ama Akkuyu'ya yapılan nükleer santralin sorumlu şirketi Rosatom.

Yapılan nükleer santral bizim nasıl olsa diyenlere de küçük bir not: Santralin yüzde 51'i Rusların. Ayrıca Rusların olmasının yanında daha önemli notlarımda var. Mesela dünyada daha önce denenmemiş bir reaktör modeli kullanılıyor. Türkiye’nin Rusları denetleyebilecek ya da kalite kriteri koşabilecek kapasitede elemanı yok. Ancak "en güvenlisi olacak" gibi açıklamalar duyuluyor. Yakıtta Rusya’ya bağımlı olacak, bizim az olan uranyumumuz kullanılamayacak. Doğalgaz bağımlılığı yerine uranyum bağımlılığı artacak. Ruslara 12.5 Cent’ten 15 yıl (yani 70-80 milyar dolar) alım garantisi verildi. Dolar her geçen gün artıyor.

Nükleer santralin atıklarına gelelim. Siz hiç nükleer santralin atıklarının herhangi bir ülkenin imha ettiğini duydunuz mu? Eminim benim gibi sizde duymadınız. Akkuyu'ya kurulan nükleer santralin atıkları Akkuyu'nun su depolarında saklanacakmış. Bu da ne demek oluyor Mersin ve çevresindeki illerde yediğimiz, içtiğimiz her şey radyasyonlu olacak.  Bunun yanında sakın sanmayın ki atıklar 1-2 sene içerisinde saklanacak. Atıkların imha edilmesi yüzlerce yılın sonucunda oluşuyor. Bu arada yüzde 51 ortağımız olan Rusya atıkları hiçbir şekilde ülkesine almayacağını da dile getirdi. Herkesin düşündüğü kendi cebi sonuçta. Kim nükleer atığını ülkesine alır ki!

Olası bir kaza durumunda 500.000.000.000 (500 milyar)$’lık hasarın sadece binde birinden Rusya'nın sorumlu olduğunu da söylesek. Yani tüm masraflar Türkiye’den çıkacak. Bu da ne demek oluyor yine tüm yük vatandaşın omzuna biniyor.

Soma faciasını da iyi hatırlıyorsunuz eminim. Soma facia madenlerine sahip olan şirket bu projenin altyapısında yer alıyor. 301 kişinin hayatına mal olan bir şirket nükleer santralin alt yapısında yer alıyor. Olası bir kazada 301 kişi değil, Türkiye ve yakınındaki tüm ülkeler bu durumdan etkilenecek.

Olası bir kazada bu olaya müdahale ekibi Ruslar tarafından yapılmayacağı gibi bizden hiç kimseye nükleer santralin teknolojisi öğretilmeyecek.  Bu arada nükleer santralin amacı belli. Elektrikte dışa bağımlılığı azaltmak. Pekiii yapılan nükleer santralin Türkiye'ye yüzde 2 oranında bir fayda sağlayacağını biliyor muydunuz? Türkiye'de kayıp kaçak elektrik oranı yüzde 15. Elektrik kaçağının önlenerek yüzde 15'lik bir kar sağlamak varken, neden yüzde 2'lik bir oran için tüm soyumuzun neslini tehlikeye atalım ki.

Bu ihaleye devlet izin vermezse bu proje yapılamaz. Siyasi görüşü de bırakarak düşünelim. Nükleer santral faciadan başka nedir ki?

 

 

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV