banner167
banner182
15 Haziran 2021 Salı

BÜYÜKŞEHİR BORÇLARI!..

01 Temmuz 2017, 09:51
Bu makale 1593 kez okundu
BÜYÜKŞEHİR BORÇLARI!..
KADİR DAYIOĞLU
“Borç yiğidin kamçısı!” ya da “Taş üstüne taş koyandan Allah razı olsun!”, diye iki iktisadi “batıl inancımız!” Oysa, doğru olan; “taş üstüne doğru taş koyandan Allah razı olsun!” Taşı doğru doymadığınız taktirde batarsınız.
 
Tabi, bir de kamunun ya da belediyelerin bazı yatırımlardan “kâr” etmesi beklenemez. Zira, onun sosyal, çevre vs. gibi yararları, çarpan etkileri var. Ama makul bir zarar kabul edilebilir. Üzerindeki her zarar, “projenin” sorgulanmasına neden olur.
 
Mesela; Raylı sistem birinci, ikini, üçüncü etap işletmesinden, bugüne kadar yılda ortalama 15-20 milyon eski para ile trilyon zarar söz konusu. Oysa, birinci etap (OSB-Doğu Garajı) için 15 trilyon civarında bir kâr bekleniyordu.
 
Tabii, bu hesabı kim yaptı? Bilmiyorum. Başkan Özhaseki’nin beyanatını, o zaman Akın Günlük’te yazan Hamdi Altuntaş köşesine taşımış ve oradan haberim olmuştu. Hamdi dostumuzu aramış, “tapenin” “sağlığını” sormuştum. Olur ki, çözümlerken bir yanlış yapılmış olabilir. Zira, inanılır gibi değildi. On, on beş dakika sonra Altuntaş bana döndü, doğru olduğunu söyledi.
 
O zaman bunu eleştirdiğimi ve şu uyarıda bulunduğumu anımsıyorum: Bırakınız on beş milyon kârı, 3-4 milyon işletme zararına razı olun… İşin garibi, bu rakamla birlikte Bursa Tramvayının “yılda”25 milyon kâr ettiği de Başkanın sözleri arasındaydı.
 
O günlerde Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden, “kâr/zarar” hesabını, “Bilgi Edinme Yasası” gereği talep etmiştim. Ama dönen olmamıştı. İl Koordinasyon toplantılarından bilgisi olur zannı ile Bursa Vilayeti Planlama Müdürü Haluk Şeftalici’ye (Bilgesay) birkaç kez başvurdum, o da dönmedi? Nedendir, bilmiyorum.
***
Evet. Hesabı, kitabı iyi yapmak gerekir. İyi planlamalar ihtiyacımız var. Bunları da ancak ve ancak deneyimli, liyakatli, nitelik dokusu yüksek elemanlarla ulaşabilmek mümkün. Ha. Belediyemizde bunlar yok demek istemiyorum. Ben, genel kuralları söylüyorum…
 
Mesela, dilimde tüy bitti: Sulama suyu ile musluk suyu arasında birebir ilişki var. Bunu göremeyenler ne KASKİ’yi yönetebilir ve ne de “Sulama suyunu!”Çok sordum, bir kez daha soruyorum: Gerek Kıranardı mesiresini ve gerekse Tekir Projesi’ni yapanlar buraların içme kullanma suyunun nasıl temin edileceğini hiç hesapladılar mı? Bunların, yörenin sulama suyuna etkisini de…
 
Anlaşılan hiç hesaplamamışlar ki, Tekir Göleti’nin üçte birine, Kıranardı suyunundörtte birine el koydular. Bu yetmedi, şimdi de KASKİ, sulama suyunu besleyen Koçdağı pınarlarına göz dikti. Yani sizin anlayacağınız; “ahali piknik”, “varsıllar ski yapacak, kayak kayacak!” diye, habitatın yok olmasına neden oluyorlar, haberleri yok.
 
Başkan Mustafa Çelik’e buradan sesleniyorum: Değerli Başkan, bu gidişle Hisarcık ile Kıranardı’nın ve bunların mücavirinin yeşil dokusun, faunasını yok ediyorsunuz, haberiniz olsun. Temmuz sıcakları bastırdı, Tekir Göleti’nden kısıtlı su veriliyor. Neden? Yapay karlanma için rezerv mi tutuluyor?
 
Nereden biliyorum: Az çok bu yöreyi bilirim. Bu mevsimde, dört-beş gever su akardı da ondan. Sanki, Ağustos’tayız… Haziran sonunda Ağustos ayını yaşıyoruz, haberiniz olsun.
 
Yani, bu yatırımları yaparken, bizim sulama suyuna mı göz diktiniz. Ha… Hemen belirteyim, benim Hisarcık sulaması ile hiç mi hiç ilgim yok. Bu yöreyi iyi bilen ve defalarca uyaran, birisi olarak bir kez daha uyarıyorum. İçme, kullanma suyu ile sulama suyunu tek bir elde toplayın.
 
Bizim Gazeteden öğreniyorum. Büyükşehir Belediyesi, yılsonuna kadar 1 milyar lira eski parayla 1 katrilyon liralık yatırımlar için ihale yaparak borçlanacak. 825 milyon liralık bütçeye sahip belediyenin, büyük miktarda borcunun olmasının yanında, bu yılda 1 milyar liralık borçlanmasıyla birlikte borçların nasıl ödeneceği ve toplam borcun ne kadar olduğu merak ediliyor.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, 2017 yılı bütçesi 825 milyon lira olan belediyenin yılsonuna kadar büyük projeler haricinde 1 milyar liralık ihale yapacağı ile ilgili açıklaması, kafaları karıştırdı. Başkan, Talas-Erkilet raylı sistem hattının belediye bütçesiyle yapılamayacağını, belediyenin borçlanmasıyla projenin hayata geçirileceğini ifade etmesi Kayseri’de belediyenin büyük bir borç yükünün altına gireceği endişeleri oluşturdu.
 
Peki, bu projeleri Belediye bütçesinden yapmak doğru mu? Merkezi Hükümetin katkısı neden alınmaz? Alemin akıllısı biz miyiz ki, ha bire kendi taşımızla kendi kuşumuzu vurma peşindeyiz? Mesela, Konya siyaseti çok mu iyi biliyor ki, sessiz ve derinden gidip, bu tür projelerini Ankara’ya yaptırtıyor? (Basıdan)
***
Şahsen ben Büyükşehrin kısa ve uzun vadeli borç stokunu öğrenmek isterim. Bunun nasıl finanse edileceğini de… Bu şehrin geleceğini şimdiden harcamaya, gelecek kuşaklara borç yüklemeye kimsenin hakkı yok.
 
İçme suyunu anlarım… İmarı bitmemiş, imar yolları açılmamış yörelere ya da mahalleler “kanalizasyon” götürmek akıl işi mi? Bakınız, imar nedeniyle, su şebekesini, elektrik şebekesini değiştirmek kolay ama kanalizasyon, doğal gaz öyle değil. O nedenle, bunlar için mutlaka imar yollarının oluşması beklenir.
***
Belediye yatırımcı birimlerini politik baskılardan, politik taleplerden, popülist uygulamalardan uzak tutmak, işin rasyonelliği için ön şart. “Susuz yazların!” kapımız çalmak üzere olduğunu şimdiden haber vereyim.
***
Bizimkisi neye benziyor biliyor musunuz? Kafası küpün içine giren ineğinin durumuna… Köyün âkilleri, toplanmış, önce bıçakla ineğin başını kesmişler. Bakmışlar yine kafa küpün içerisinde. Bu sefer de küpü kırmışlar. Kafa bir yana, küp kırıkları bir yana…  Küpten de, inekten de olmuşlar…
 
Sağlıklı yaşasam on yıl daha yaşarım. Ektiklerim, biçtiklerim ve diktiklerimin bana beş kuruş faydası yok. Üstelik, masraf kapısı. Tüm kurusa da Belediyede, biz de kurtulsak. Yetmiş küsur yaşındayım,  benim derdim, çevre, doğa, habitat… İnsanlar, içme suyunu iyi kötü bulabilir ama fauna ve flora yani çevre, asla bulamaz… Son tahlil de yok ola “çevre” içme suyunun da yok olmasına neden olur.
 
Çevre, yok oldu mu? Bir daha gelmez. Ağaçlar kurdu mu bir daha yeşerir, hayvanlar göçüp gitti mi geri  gelir sanmayın. Bakınız, Hacı Leylekleri küstürdük, terk edip gittiler bu diyarı. Bir daha gelmezler artık!.. Umarım, Başkan Çelik, ölüm kararı verilen çevrenin sehpasını deviren olmaz. Evet. Abartmıyorum, durum bu kadar ciddi… Doğanın, can suyunu kesmeyin.
 

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV