25 Haziran 2022 Cumartesi

AMARAT’A KONKASÖR TESİSİ

9 yıl boyunca üretim yapacak

08 Eylül 2017 Cuma 07:22
Bu haber 2269 kez okundu
 AMARAT’A KONKASÖR TESİSİ
Haberici -->

Kocasinan ilçesine bağlı Amarat mahallesine özel bir şirket tarafından konkasör tesisleri kuruluyor. Tesisle ilgili olarak valilik, şirketin ÇED raporu ile ilgili olarak “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” onayı verdi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ilgili firmanın başvurusu ile ilgili değerlendirme sonucu açıklandı. Yılda 390 bin ton kapasiteye sahip kırma eleme(konkasör) tesisinin ÇED raporu ile ilgili olarak valiliğin verdiği karar şu şekilde duyuruldu:

“Kocasinan ilçesi Amarat Mahallesi, j35d3 pafta mevkiindeki Bayer Müh. ve İnş. A.Ş. tarafından yapılması planlanan Kırma Eleme (Konkasör) Tesisi projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan dosyayı incelenmiş ve değerlendirilmiştir. ÇED Yönetmeliği’nin 17. maddesi gereğince Kırma Eleme (Konkasör) Tesisi projesine valiliğimizce “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verilmiştir.”

İlgili firma tesisle ilgili olarak yaptığı başvuruda şu bilgileri verdi:

“Tesiste pasa malzemesi oluşmayacak. Toplam 24.95 ha’lık ÇED Alanından çıkan pasa (atık malzeme) malzemesi kırılacaktır.Sadece mevcut ocaktan çıkarılan pasa malzemesinin kırılacağına dair taahhütname sunulmuştur. Dışarıdan temin edilecek malzeme 18 bin 505 m2’lik hammadde stokalanında depolanacaktır. Kırma-Eleme Tesisine Beslenecek Malzemenin tamamı veya birkısmı dışarıdan temin edilebileceği gibi Kırma-Eleme Tesisine Beslenecek. Malzemenin tamamı veya bir kısmı Firma Bünyesinde bulunan ruhsat ÇED alanlarındanda temin edilebilecektir. Planlanan Kırma-Eleme Tesisine Beslenecek Malzemenin100.000 ton/yıl kadarı dışarıdan temin edilmesi, 290.000 ton/yıl malzemenin ise T.C Enerjive Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğünde İşletme Ruhsat ile kayıtlı İşletme Ruhsat alanından teminedilmesi planlanmakta olup, toplamda 390.000 ton/yıl kapasiteye sahip bir kırma eleme(konkasör) tesisidir.”

Projenin ömrünün 9 yıl olarak öngörüldüğü, bölgede bitkisel toprak bulunmadığı, böylece sıyırma işlemi yapılmayacağından herhangi bir toz oluşumu da söz konusu olmadığı dile getirildi.

KONKKESÖR TESİSİ NEDİR?

Taş veya Madenleri kırma eleme yıkama yapantesisin genel adıdır. Özellikle taş ocaklarında elde edilen kaba malzemeyi ufaltıp, yol ve yapı sektöründe kullanılacak biçime getirmektedir.

HABER MERKEZİ

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV