banner167
27 Temmuz 2021 Salı

BAKAN TURHAL ŞEKER’DE

Kayseri Şeker’in almış olduğu Turhal Şeker Fabrikası’nın 85’nci kampanya açılış töreni, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de katılımıyla coşkulu şekilde yapıldı.

01 Ekim 2018 Pazartesi 07:03
Bu haber 678 kez okundu
BAKAN TURHAL ŞEKER’DE
Haberici -->

Kayseri Şeker’in almış olduğu Turhal Şeker Fabrikası’nın 85’nci kampanya açılış töreni, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de katılımıyla coşkulu şekilde yapıldı.

Tokat Valisi Ömer Toraman, AK Parti Tokat milletvekilleri Yusuf Beyazıt, Mustafa Arslan, Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Turhal Kaymakamı A. Süheyl Üçer, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, AK Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat, Özelleştirme Dairesi Başkanı Ahmet Aksu, Tokat İl ve İlçe Protokolü, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu üyeleri, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim ve denetim Kurulu üyeleri, STK temsilcileri, çalışanlar ve çiftçiler katıldı. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Turhal Şeker Fabrikası'nın 85. pancar alım kampanyasında yaptığı konuşmada, “Hiç şüphesiz ki geleceğin en parlak sektörü tarım olacak. Artık dünyayı doyuran, lider ülke olacak. Bunun yolu da tarımla teknolojiyi buluşturmaktan geçiyor. Daha düne kadar tarlasını sabanla süren çiftçimiz, bugün en son teknolojiyi kullanıyor ve kazancına kazanç katıyor. Artık tarlasında otonom traktör, drone ve sensör kullanan çiftçimiz var. Bu durum bizler için gurur vericidir” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“1934 yılında, yani 85 yıl önce temelleri atılan Turhal Şeker Fabrikası, sadece sıradan bir bina ya da yapı değildir. Bizde, şeker fabrikalarının bir hikâyesi vardır. Gazi Mustafa Kemal’in, “Her Fabrika Bir Kaledir” sözüyle başlayan ve ardından, şeker fabrikalarının kurulması ile devam eden, Rahmetli Adnan Menderes’ten sonra; Uşak, Afyon, Burdur, Kütahya ile devam eden bir hikâyedir, şeker üretiminin hikâyesi. Turhal Şeker Fabrikası, Cumhuriyet Döneminde kurulan, ilk 4 şeker fabrikasından biridir. Şeker pancarının bereketi; birçok insanımızın, çiftçimizin, köylümüzün hayatını, hayat hikâyesini değiştirdi. Turhal Şeker Fabrikası’nın kurulmasıyla beraber, Turhal’a hastane, okul, yol ve içme suyu hizmetleri de gelmiştir. Civardaki bataklıklar kurutularak, buradaki topraklar ıslah edilmiştir. Turhal’daki bu Şeker Fabrikası, aslına bakarsanız, Turhal için hayat olmuş, Turhal için can suyu olmuş.  Evet, bugün; çiftçimizin sahibi olduğu bu fabrikada, çiftçimizin ürettiği pancar işlenerek, halkımıza sunuluyor. Bu fabrika, başta Turhal’a, Tokat’a, Bölgesine ve ülke ekonomimize, büyük katkılar sunuyor. Bu fabrika ile sadece işçilerimiz ve pancar üreticilerimiz kazanmıyor. Aynı zamanda,  başta hayvancılık, nakliye, enerji ve maya gibi birçok sektöre de girdi ve gelir sağlanıyor."

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay da, konuşmasında, şunları söyledi;

“Turhal şeker fabrikasının 85. Kampanya açılış törenimize hoş geldiniz diliyorum. Bu kampanya açılışı bölge çiftçimizin bir düğün günü, bir bayram günü. Gönüllerin coştuğu, umutların yeşerdiği kutlu bir gündür. Bildiğiniz gibi Turhal Şeker Fabrikası 1934 yılında faaliyete başlamış ve bu güne kadar bu bölgeye hayat vermiş güzide bir kuruluştur. Cumhuriyet döneminin ilk sanayi kuruluşlarında bir tanesidir. Kayseri Şeker olarak böyle bir kuruluşu bünyemize kattığımız için gururluyuz. Şeker Fabrikalarının ihale sürecinde, sektörün tek temsilcisi olarak önemli bir rol üstlendiğimizi düşünüyoruz. 8 fabrikanın ihalesine girdik, kısmet burasıymış. 8 Haziran tarihinde Turhal Şekeri teslim aldık. O günlerde koparılan fırtınalar hala hafızalarımızda canlılığını koruyor. Protestolara karşı en küçük bir yılgınlık duygusunu yaşamadan işimize sahip çıktık. Konuyu saptırmak isteyenlere “Bu fabrika devletindi, artık Milletin (Çiftçinin) oldu” dedik. Ancak teslim aldığımız fabrikayı görünce şunu söylemekten de kendimizi alamadık. Uzaktan baktım yeşil türbe Yakına geldim tövbe estağfurullah, tövbe. Teslim aldığımız fabrika yıllarca ihmal edilmiş, tamir bakımı bir tarafa, boyası bile yapılmamış pek çok eksiği olan, adeta zar-zor çalışabilecek bir durumda idi. Ayrıntısına girmiyorum. Aradan geçe 110 günlük sürede ok önemli işler yaptık. İşletmedeki Makinalar baştan sona her türlü bakım ve onarımdan geçirildi. Sadece bu bakım-onarım giderleri işçilik hariç 9.5 milyon TL tutarına ulaştı.”

100 BİN TON ŞEKER ÜRETİMİ BEKLENİYOR

“Turhal Şeker Fabrikası bu kampanya döneminde Tokat, Sivas, Amasya olmak üzere 3 il, 13 ilçe, 191 köyde 5718 çiftçi ile sözleşme yapmıştır. Sözleşme 800 bin ton pancar üretimi olarak yapılmıştır. Ancak tespitlerimize göre 650 bin ton civarında bir üretim olabilecektir. Fabrikada normal şartlarda 100 bin ton şeker, 30 bin ton melas, 180 bin tonda yaş küspe üretimi beklenmektedir. Çiftçi, ihale sürecinde pancar ekmekte bir tereddüt yaşamıştır. Nereden bilsin başına talih kuşunun konacağını ve Turhal Fabrikasının Kayseri Şeker tarafından alınacağını. Sayın Bakanım, biz çiftçilerimiz yeniden kazanacağız. Kayseri ve Boğazlıyan fabrikalarımızda 7 senede geldiğimiz başarılı uygulamaları burada daha kısa sürede gerçekleştireceğiz. 2010 yılında iflas etmiş durumdaki Kayser Şeker bugün çiftçinin ve sektörün umudu ve gururu olmuştur. Turhal Şekeri alarak başarısını taçlandırmıştır. Yakın bir gelecekte Turhal Şeker Fabrikası da bu duruma gelecektir. Bunun ilk uygulaması olarak; Bu bölgedeki çiftçilerimizin 16 polar pancarını 240 TL/ton dan alacağız. Bildiğiniz gibi Türk Şekerin fiatını 235 TL/Ton dur. 240’ye TL ilaveten randevulu sistemine uyarak pancarını fabrikaya teslim eden çiftçilerimize 7.5 TL/ Ton prim uygulanacaktır. Çiftçilerimizin hakkı olan küspe bedelinden çiftçilerimize azami şekilde faydalandırmak için küspe satışları fire ve masraf payları düştükten sonra bedeli çiftçilerimize ödenecektir. İlk ödeme 10 Ekim tarihinde 60 TL/ton üzerinden yapılacaktır. Fazlası kesin hesaplamalar yapıldıktan sonra gerçekleştirilecektir.”

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV