banner167
27 Temmuz 2021 Salı

BULUNDUĞUN YERİN FARKINDA DEĞİLSİN

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Erciyes FM’de yayınlanan Analiz programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin detayını anlattı.

24 Ekim 2018 Çarşamba 10:00
Bu haber 1063 kez okundu
BULUNDUĞUN YERİN FARKINDA DEĞİLSİN
Haberici -->
Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Erciyes FM’de yayınlanan Analiz programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin detayını anlattı.

Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, 93.6 Erciyes FM Radyo’da Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Ferhat Yağmur ile İlter Sağırsoy’un sorularını yanıtladı. Başkan Büyükkılıç, büyükşehir ve Melikgazi belediye başkanlığı adaylığı için önemli açıklamalarda bulunurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin detaylarını anlattı.
Başkan Memduh Büyükkılıç, 13 Ekim’de şehre gelerek toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı 10 dakikalık ayaküstü sohbette, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın neler söylediğini anlattı.
Başkan, Cumhurbaşkanı’nın danışmanı olan Kayseri Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Şükrü Karatepe’nin, “Memduh bey benim büyükşehir belediye başkanlığı için ikna etmişti” sözleri üzerine, “Orada, ‘Ben neymişim Cumhurbaşkanım’ dedim. Cumhurbaşkanımız da, ‘Sen zaten bulunduğun yerin farkında değilsin” dedi. Burada yoruma açık ortam yok. Mütevaziliğimi söylemiş olabilir. Bön böyle anladım” diye konuştu.
Erciyes FM’de yayınlanan Analiz Programının bu haftaki konuyu AK Parti’den Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ismi geçen Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç oldu. Büyükkılıç, programda gazeteci Ferhat Yağmur ve İlter Sağırsoy’un büyükşehir belediye başkan adaylığı başta olmak üzere birçok sorusuna cevap vererek, önemli açıklamalarda bulundu.

MELİKGAZİ HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR
Melikgazi Belediyesi’nin yaptığı hizmetlerle ilgili sorular üzerine açıklamalarda bulunan Başkan Büyükkılıç, Melikgazi’nin Kayseri’nin en büyük metropol ilçesi olduğunu, 2017 yılı adrese dayalı kayıtlı nüfus sayımına göre de 562 bin 500 civarında nüfusa sahip olduğunu belirtti. İlçede hizmeti önemsediklerini aktaran Başkan Büyükkılıç, göreve geldiği tarihte ilçe nüfusunun 230 binlerde olduğunu anlatarak, her geçen gün büyüyen ilçenin nüfus olarak da çok ciddi büyüme kayıt ettiğini anlattı. Başkan, kentsel dönüşümü önemsediklerinin altını çizerek, yaptıkları hizmetlerle ilgili şunları anlattı;
“Kentsel dönüşüm için son iki yılda 3 bin konut üretiyoruz. Bugüne kadar da biz büyük bir çoğunluğunu yaptık ve bitirdik. Neredeyse hepsi teslim olmak üzeredir. Son yapılan konutlarla ilgili olarak 10 blok teslim oldu. Kalanı da 6 ay sonra teslim edilecek. Hızla devam ediyor. Bir dostumuz Küçükali mahallesinde bırakın bir kentsel dönüşümü hava kirliği ile ilgili sıkıntıların çözümlenemeyeceği endişesi yaşadığını anlattı. Kartal bulvarında bir duman çöküyor ve boğazımız yanıyor diyordu. Kentsel dönüşüm çok şükür verimli sürüyor. Bu anlamda hava kirliliği gibi büyük bir sorunda ortadan kalktı. Yine tarihi doku ile ilgili bizde yoğun çalışma var. Bölgemizde 750 civarında tarihi eser vardır. Bunlarla ilgili dokunmadığımız, kimine restore, kimine proje, kimine restorasyon ve araştırma boyutunda takas çalışması olmayan yok. Kiliseler var. Dini eserler var. Sivil mimari örnekler var. Yeraltı şehri var. Bize son olarak dahil olan 8 beldeden biri olan Ağırnas ve o bölgedeki Koramaz vadisi bizim için çok önemlidir. Burasını UNESCO’ya müracaat ederek tarihi dokuyu koruyacağız. Belediye olarak geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’da en büyük ödülü Melikgazi Belediyesi aldı. 15 Kasım’da Antalya’da ödülümüz verilecek. Büyükşehirler ve ilçeler dahil onlarla yaptığımız yarışta tarihi kentler birliği aracılıyla 100’ün üzerinde müracaatta bize Melikgazi’ye ödül verildi. Reklam boyutundan çok hizmet boyutunu ön plana çıkartıyoruz. 11 eserimize ödül verildi. Gerçekten geçmişe dönük ve geleceğe taşıyacak şehir bütünlüğü ile birdir. Ayrıca diğer belediyelerle yaptığımız işbirliği dikkate alınmış.”

AYRIŞTIRMADAN HİZMET YAPIYORUZ
Vatandaş tarafından sevilen birisi olmasıyla ilgili soru üzerine de açıklama yapan Başkan Büyükkılıç, “Ayrıştırmadan her soruna sıcak bakan ve sıcak yaklaşan biri olarak çalışıyoruz. Her alanda çalışıyoruz vatandaşımız biliyor ve Melikgazi Belediyesi bölgesi olarak bizden bekliyor. Bizimle ilgili olmadığını söylesek de bizden hizmet istiyor. Bizi tanımanın önemi ve avantajıdır. Onların bu yöndeki taleplerine bizde sıcak yaklaşıyor ve sorunları çözmeye çalışıyoruz” dedi.

HABERİN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HİÇBİR İNSANIMIZIN EVİNİ BAŞINA YIKMADIK
Kentsel dönüşüm ve yol çalışmaları ile ilgili yapılan hizmetler hakkındaki soruya da yanıt veren Başkan Büyükkılıç, bütün bu çalışmalarda hiç kimseyi mağdur etmediklerini ve gönül rızasıyla her işi hallettiklerini belirtti. Başkan Büyükkılıç, bu konuda şunları söyledi;
“Son iki yıl içinde 3 bin konut ihalesi yaptık. 8 bin civarında daha önce temizlediğimiz evler var. Bunların kimisine para verdik, kimisine konut verdik. Yeşil alana dek gelenler oldu. 198 uygulama ile de imar anlamında düzenlediğimiz alanlar oldu. O çalışmalar bitti. 8 bin talep oldu. İki gün önce 21 tane eski ev temizledik. Bölge açısından sorunlu idi. Bu kadar insanlarla birlikte hareket ediyoruz. Hiçbir kardeşimizin evini başına yıkmadık. Karşı karşıya gelmedik. Hani bazı büyükşehirlerde insanlar evin çatısı üzerine çıkar ve güvenlik gülerine bir şeyler atar ve karşı karşıya gelir. Biz bunların olmaması için çalıştık. Şehrimizin huzurunu hep öncelikli tutuk ve insanlarımızla birlikte karşı karşıya gelmedik. Kendimi hep o ev sahibi insanların yerine koyduk. Ki merhamet duygusu ile çözümlenmiş oluyor.”
HAZİNE ARAZİSİNE YAPILANLARI YIKTIK
Başkan Memduh Büyükkılıç, imar barışı ile ilgili gelinen süreç hakkında da bilgiler vererek, “İmar barışı ile mantığı ile bazı arkadaşlar gerekçelerle bir şey yapıyor. Biz müsaade etmiyoruz. Yapanlar vardır. Gözden kaçan vardır. Uydudan görünüyor. 2017 yılından önce yapılanlarla ilgilidir. Yazık boşuna masraf etmesinler. Belge alır ama cins tahsisi yaparken tıkanır. O zamanda kamu alana yeşil alana yaptıysa o zaman mecburen yıkılacak. Temizlenecek. Bunlara girmeyin diyoruz. Mimarsinan bölgesinde hazine arazine yapılan konutlar vardı ve hepsini yıktık. Hiçbir zaman gündeme taşımıyoruz. Fırsat vermiyoruz. Güzel mesafeler taşıyoruz.”

CAZİBE MERKEZİ OLDU
Güzel işlerin, iyi ve büyük yatırımların Melikgazi’ye yapılmasının sorulması üzerine bu konuda da açıklamalarda bulunan Başkan Büyükkılıç, “Melikgazi’de emek var. Cazibe merkezi kendiliğinde oluşmuyor. Alt yapı, üstteki düzenlemeler ve insanların eğilim gösterdiği boyutu önemlidir. Ticari mantıkta Melikgazi hep ön plana çıktı. Elbette ki Melikgazi Kayseri’mizin her tarafı güzel ama diğer ilçelere göre bir cazibe merkezidir. Aradığınız her şey var. Eğitim, sağlık, ticaret her konuda. Bölge olarak kiralar bizde yüksek. Konut fiyatları yüksek. Zaman zaman müteahhitlerin bu tür yaklaşımları var. Keşke tekerim olsa da şu tarafa geçirsem de orada satsaydım diyor. AVM’lerin  yoğunluğu bizim bölgelerdedir. İki tarafta da alternatifler vardı. Bu taraftakini cazibe merkezi olarak bu tarafı tercih ediyorlardı. Daha sıcak geliyor.”

MELİKGAZİ HAZIRLADIK
Başkan Memduh Büyükkılıç, ilçenin cazibe merkezi olmasının sadece kendisi ve kendi dönemiyle alakalı olmadığını hatırlatarak, “Bu benimle ilgili değil. Belediye olarak geçmişten beri Şevket bey, Haseki bakanım bizlerin olsun. Bu geçmişten gelen istikrarın getirdiği ekip ruhu deneyimin getirdiği yaklaşım var. Sorunlara aşina olması ve sorunların zamanında çözümlenmesidir. Cumhurbaşkanımız mazeret üretmediğin diyor. Bizde sorun üretmedik. Çözüm ürettik. Vatandaş talepte bulunuyor o sorunu çözünce insanlarımız mutlu oluyor. Çözmezseniz kutlu olmuyor. Mutlu olunmayan yerde de yaşanmıyor. Bu nedenle cazip oluyor. Her yönüyle insanlar daha konforu arzular oldu. Bunu da buluyor. Bizim zorla çekmemiz kolay olmaz” dedi.

CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞMESİNİ ANLATTI
Gazeteci Yağmur ve Sağırsoy’un Cumhurbaşkanı ile yaklaşık 10 dakika süren ayaküstü sohbetinin sorulması üzerine Başkan Memduh Büyükkılıç, konuşmanın içeriği ile ilgili detaylı bilgiler verdi. Başkan Memduh Büyükkılıç, o görüşme ile ilgili olarak şunları anlattı;
“İnsanlar görmek istediği gibi görebilir. Hiçbir zaman çarpıtma mekanizması ile sığınma mantığında değilim. 7-8 dakika konuşmadım. Karşıladığımızda o bize takıldı. Elimizi tuttu bırakmadı. Şükrü başkanımda benim arkamda idi. Biz geçmişte il başkanlığı yaptık. Cumhurbaşkanımız o zamanlar değişik konferanslara davet ederdik ve gelirdi. Konuşma yapardı. Belediye başkanı iken il başkanlığı döneminde buraya davet ettik. Ağabeyimle hukuku eskidir. Ticari ilişkilerle hukuku vardır. Her geldiğinde sorar. O arada konuşma sürerken Şükrü bey takıldı. Sayın Cumhurbaşkanımıza ‘Memduh bey benim il başkanımdı. Benim belediye başkanı olmamda ikna eden insandır’ dedi. Hakkı teslim etti. Başka ne var ne yok ayağından muhabbet ortamı oldu. Gülümseme ortamında diğer tarafa doğru yürüdük. Ahmet bey kendisini tanıttı. Niğde belediye başkanımız orada idi. Tabi ben mesafe nedir bilmiyorum. Onun dışında sihirli bir görüşme olmadı. Kimse sormadı arkadaşlarımızdan. Orada herkesin huzurunda idi ve saklı gizli bir görüşme değil. O nedenle kimse sormadı gerekte yok. Buradan başka çıkarımlar yapılmak isteniyorsa olmaz.”

ADAYLIK GÜNDEME GELMEDİ
Görüşmede adaylığının gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine de açıklamasını sürdüren Başkan Büyükkılıç, “Biz bilinmeyen tanımayan, birbirini tanımayan birileri değiliz. Şöyle böyle diyecek konumda değiliz. Memduh Büyükkılıç bir beklenti içinde olmamış ve şuraya aday olayım dememiştir. Beklentisi olmamıştır. Orada öyle bir cümle sarf etti. Cumhurbaşkanımız. Şükrü beyin, adaylığı konusunda kendisini ikna ettiğimi söylemesi üzerine ‘Ben neymişim Sayın Cumhurbaşkanım’ dedim. Cumhurbaşkanım da ‘Sen zaten bulunduğun yerin farkında değilsin’ dedi. Yoruma açık bir ortam yok. Mütevaziliğimi söylemiş olabilir. Bende böyle anladım. Başka türlüde anlamadım. Dinlemedim” diye konuştu.

MÜRACAATLAR 5 KASIM’DA BAŞLIYOR
AK Parti’de belediye başkan aday adaylığı için müracaatların 5 Kasım’da başladığını ifade eden Başkan Büyükkılıç, siyasetin yerel seçim için ısınıp ısınmadığının sorulması üzerine şu açıklamalarda bulundu;
“Siyasette bir süreç başladı. AK Partide her ne kadar 5 Kasım’dan sonra müracaatlar var denilse de diğer siyasi partilerde hareketlilik var. Aday adayları var. Adaylar var. AK Partide aday adayı kardeşimizin biri çıkmış. Pınarbaşı galiba. İl başkanımızın söylediği gibi CV’lerini bırakanlar varmış. Ama süreç başladığı için şuan gündeme alınmıyor. Tabi ki ortada seçim varsa aday, aday adayları olacak. Her şey olacak. Bu süreç işleyecek. Seçim takvimi başlayınca müracaatlar olacak. Mart itibarıyla seçim olacak. Orada arkadaşlar, aday oldukları yerlerde 51 ilde de il genel meclisi seçimi olacak. Mahalli seçimler olacak.”

ADAY BAŞVURUSU VE ÜÇ DÖNEM AÇIKLAMASI
Belediye başkanlığı için aday başvurusu ve grup başkanvekilinin üç dönem açıklamasıyla ilgili de bilgiler veren Başkan Büyükkılıç, kendisi ile ilgili kararın tek başına verebileceği bir karar olmadığını söyledi. Büyükkılıç, şunları anlattı;
“Benimle ilgili bir karar verecekse tek başıma vereceğim bir konu değildir. Kimileri parti kimileri ailem karar verecek der. Bende bunların hepsi faktördür. Grup başkanvekilimiz açıklama yaptı. Üç dönemle ilgili.  Siyasi partiler bugün kurulmuş değil. Siyasi partilerde ister istemez hizmet edenler vardır. Bu hizmet edenleri elinin tersiyle bir kenara atmak mümkün değil. Her birinden faydalanırsınız. Bu insanlar küstürülmesi olursa siyasi partiler için iyi olmaz. Tabi ki görev verilir verilmez durumlar olur. Tabi ki katkısı olacak insanlarımızın değerlendirilmesi siyasi partiler mutlaka yapacak. Benim şahsımla ilgili değerlendirmeyin. Tecrübeli insanları değerlendirdi denildi. Tabi ki 6 aylık dönemde bakıldığı tecrübeli insanların değerlendirilmesi gerektiği görüldü. Bu konuda il, ilçe, genel merkez ve Cumhurbaşkanımız karar verecek. Tek başıma sorarsanız. Benim şuraya adayım deme lüksüm yok. 3 döneme takılıyor muyum? Onun istisnaları vardır deniyor. Eğer şahsımla ilgili merak ediyorsanız. Ben kişisel aday değilim diyebilirim. Bu kolay olur. Eğer AK Partide bana ihtiyaç varsa. Ki beni bulunmadık birisi değilim. Benim tecrübem ve hizmetlerimle yerel yönetimlerde ihtiyaç varsa genel başkan yardımcımız, Kayseri’yi iyi bilen birisidir. Sayın Özhaseki bakanımız. Kendisi karışmayacağım diyor. Ama tabi ki Kayseri’yi bilen tecrübeli yerel bir yönetici olarak fikrini söyleyecektir. Ki kafasında şekillenmiş bir şablon vardır. Benim çıkıp da adayım demem şık olmaz. Yakışık almaz.”

BOŞLUK OLUŞTURMAMAMIZ GEREKİR
Seçim süreci yaklaşırken aday olup olmamadan öte görevlerinin devam ettiğine dikkat çeken Başkan, “Görevde bulunduğumu süre içerisinde bulunduğum yerin hakkını verme ve boşluk oluşturmamaktır. Boşluk oluşturursam, 5.5 ay gibi süre var. belediye de boşluk olursa. Hizmetlerde aksaklık oluşur. Buna fırsat vermek yönetici açısından şık olmaz. Benim felsefem de bir yere talip aday olma gibi girişimim olmadı. Kendimle ilgilidir. Olanlar olabilir. Onların yoğurt yiyişidir. AK Partide bu yaklaşımı doğru bulmuyor. Kamuoyu yoklamaları yapılıyor. Çalışmalar var. İsimlerle ilgili burada rapor tutuyor. Daha öncede tutuldu. Verdiğimiz vaatler araştırıldı. Hayata geçirildi mi geçirmedi mi? Daha öncede bu vardı. Haseki bakanımdan öncede vardı. Raporlar tutuldu. Biz sadece bugün için değil bu dönem için değil. 4.5 yıl içinde bu insan ne yaptı görevini yaptı mı yapmadı mı vaatlerini yerine getirdi mi getirmedi mi? Belediye borç batağında mı, yönetim anlayışı reel mi? Personel politikası ile ilgili yüzde 30 konumu var. Uygulanmış mı? Bunların hepsi kriter olarak var” dedi.

ANKETLERİN SONUÇLARINI BİLMİYORUM
Anketlerde Büyükkılıç isminin öne çıktığının hatırlatılması üzerine açıklamalarını sürdüren Başkan Büyükkılıç, anketlerin sonuçları ile ilgili hiçbir bilgisi olmadığını ve duyum şeklinde bilgiler olduğunu ifade etti. Büyükkılıç, “Samimi olarak söylüyorum. Ben hiçbir anketi bilmiyorum görmedim irdelemedim. Bende duyuyorum. İsmimin öne çıktığı söyleniyor. Bunun belki birikimin sonucu olsa gerek diye düşünüyorum. Takdir ederseniz kiminin başkanı, doktoru, milletvekili, sivil toplumda arkadaşlarıyım. Herhalde insanlar bunu önemsiyor. Sosyal medya var. Yerel medya var. Tanınma olayları yükseldi. Birde insanlarımız bizi kendinden biri olarak görüyor. Hizmette yarış var. İnsanlara daha güzel hizmet nasıl verilir kaygısı var. Bu güzellikte yarışır. Oraya böyle görmek gerekir. Değerlendirme olup ve karar verilecektir. Çıkacak karar hepimizin tacıdır. Önemli olan bu ülkenin huzurudur. Milletimizin huzurudur. Bireysel hale getirmenin bir anlamı yoktur.”

ÇELİK’İN AÇIKLAMASINI DEĞERLENDİRDİ
Büyükşehir Belediye Başkanın yeniden aday olduğu ile ilgili açıklamasının sorulması üzerine de değerlendirmede bulunan Büyükkılıç, şunları söyledi;
“Ben şuraya buraya adayım demiyorum. Daha sonraki süreçte söyleyebilir. Birisi. Ama şuanda söylemesi doğru değil. Boşluk yok. AK Partide birisinin çıkıp da boşluk yokken şuraya adayım demesi şık olmaz. Doğru olmaz. Orada hali hazırda bir başkan varken birisinin adayım demesi şık olmaz. Mevcut bir başkan var. Benimle ilgili görüşler soruluyor. Memnun veya değilim. Bu arada da alternatif isminizi var mı diye soruluyormuş. Ondan sonra değerlendirme olacak. Her yer için soruyorlar. Önerdiğiniz isim var mı diye soruyor. Genel merkez bunu yapabilir. Çıkıp da bir başkasının benim veya onun için şık almayacağını doğru olmadığını, ben adayım gibi söylemle de bulunmasını doğru bulmuyor. Süreç yaklaştığında söylenebilir. Genel merkez onu güncelleyecek ve gerekeni yapacaktır. Kimileri reklam için aday olur. Siyasi ikbal için aday olur. Gelecekle ilgili hesabı vardır. Elbette ki aday adaylığını kafasından geçiren insanını kendine göre hesabı vardır. Mevcut başkan ve potansiyel durumu ile ilgili değerlendirmesi oluyordu. İnsanlar hakikaten aday adayıdır. Dişe diş mücadele eder. Bizim partimizde bunların hepsi sırıtır. Şık olmaz. Biz siyasi bir kültürün geleneğinden eliyoruz. Göreve talip olmadığı o insanın başka bir şekilde değerlendirilmemesi söz konusu olmaz.”

‘BÜYÜKŞEHİR’E ADAYSIN’ DEDİ
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin ‘Sizi seviyor mu?’ sorusuna da yanıt veren Başkan, “Neden sevmesin. Yol arkadaşım. Kardeşim. Dava arkadaşım” dedi. Büyükkılıç, Abdullah Gül, Şükrü Karatepe, Mehmet Özhaseki ile ilgili de yaşadığı bir anıyı paylaşarak, şunları anlattı;
“Ben partimde il başkanı oldum. Seçimin gölgesi üzerimize düştü. 1993 de. 94 seçimlerinde bir basın toplantısı yaptım. Melikgazi, Kocasinan, Büyükşehir gündemde. Diğer belediyelerden ziyade iki ilçe bir büyükşehiri alarak Kayseri’nin bizi seven güvenen insanların desteği ile hizmetler yapacağız dedik. Refah Partisi’nin çiçeği burnunda il başkanı bol keseden attı denildi. Her üçünde de belediye başkanımız ve meclis üyemiz olmamış. İl genel meclisi öyle. Böyle dönemde maceraperest iddiada bulunuyor. Salih Kapusuz, Abdullah Gül ile Yemliha’dan sünnet organizasyonundan sonra Yeşilhisar’a gidiyoruz. Gül, ‘Doktor bey. Mahalli seçimleri ne yapıyoruz’ dedi. İnşallah partili kimliği ön plana çıkmayanları adaylığa koyarsak Melikgazi, Kocasinan’da başarılı oluruz dedim. İlginç strateji diye yanıt verdi. Sonra bana ‘Kafanda isim var mı?’ dedi. İsimleri söyledim. Haseki, Bekir Yıldız, Şükrü Karatepe isimlerini söyledim. Allah, Allah dedi. Belki de o isimler onun kafasında da vardı. Ama bu noktaya gelmek kolay olmadı. Aday veya aday adayı değildi. Partiye müracaat edipte aday adayı olunmadı. Özhaseki’nin babası Kemal amcaya gittik. Haseki orada oluyor olmuyor. Babası bize, ‘Git şuradan. Oğlanın kafasını karıştırıyorsun, düzeni bozacaksın’ dedi. Şaban bey gitti geldi. Süreç içinde ikna edemedik. Sonrasında ikna ettik. Bekir başkan, ‘Reis başka işin mi yok? dedi. Özhaseki, Camikebir esnafı, hukukçu kimliği ile sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkileri var. Sevilen güvenilen isim. Haseki ile olan durum bu. İl yönetimine girmek istememişti bende zorla yazmıştım. Listem güçlü olsun istiyordum. Biz o dönemde Refah Partisi ön plana çıkmıyordu. Çıkarmak için çalışıyorduk. Şükrü beyi ikna konusunda değişik kaynaklar denendi. Abdullah abi ile görüşürken bende görüşeyim dedim. Aradım ve ‘Şükrü ağabey tam işimizin düştüğü zamanda dava dava diyordun hadi dedik ortada yoksun’ dedim. O da bana ‘Doktor işine bak ya boş ver’ dedi. Bende ‘Dava dava dedin sana ihtiyacımız var’ dedim. Başka birini bulmamı istedi. Bende ‘Seni istiyoruz. Seni Allah’a havale ediyorum’ dedim. Sonra kendi anlattı. Eşi Gönül hanıma açmış. Öğrencisiyim bende. Şükrü benzin attı demiş. Ya bizim doktor sapıttı beni Allah’a havale ediyor demiş. Başkanlık için ikna etmeye çalışıyor demiş. Eşi de ne var ki aday ol kazanırsan gideriz kazanamazsan döneriz demiş. O şekilde kabul etti. Abdullah bey Şükrü beyi ikna edemeyince beni aradı. ‘Doktor bey ikna edemiyoruz herhalde büyükşehir için aday seni göstereceğiz’ dedi. Bende olmaz dedim. Partinin il başkanıyım olmaz dedim. Benimle kazanamazsınız dedim. Partili kimliği ön plana çıkmamış olmalıydı. Birde ben görüşeyim deyince aradım ve görüştük. Olmasaydı bana kalacaktı. Şerefle aday olurdum. Kazanır yada kazanamazdım. Çalışırdım olursa olurdu. Şükrü bey kabul etti. Ben seviniyorum. Hesap yok. İyi niyet var. Abdullah bey beni nasıl kabul ettirdiğimi sordu. Bende Allah’a havale ettiğini söyledim. Öyle olunca kabul ettiğini söyledim. Burası tamamdı ama devamında ilçe teşkilatlarını genel merkezi kamuoyunu ikna gerekiyordu. Bende sevinç vardı. Bunun çalışması vardı. Burada samimilik vardı. Şükrü beyde beni ikna eden ve öneren diye Cumhurbaşkanımıza orada ayak üstünde paylaştı.”

CUMHURBAŞKANIMIZ ÖNEMLİDİR
Adaylığı ile ilgili sorularda hep adres olarak genel merkezi ve cumhurbaşkanını gösteren Başkan Büyükkılıç, “Kimin olduğu önemli değil önemli olan samimi olmak. Hesap adamı olmamak gerekir. Gönüllerde yer etmek gerekir. Zorla aday yapamazsınız. Bunu değerlendirecek olan ilçe, il teşkilatlarıdır. Tabi ki önemlisi olan genel merkez ve Cumhurbaşkanımızdır. Bizim gibi deneyimli insanları burada adayım demesi doğru olmaz. Olmazsa da her şeyin sonu değildir. Olan arkadaşımı da sırtlarız ve çalışırız. Ben kilometre taşlarından biri oldum” dedi.  

BENİM GİBİ İNSANA YAKIŞİK ALMAZ
Başkan Memduh Büyükkılıç, geçmişte Özhaseki ve Karatepe’yi iknadan dolayı bugün kendisi ile ilgili adaylığı konusunda katkıları olup olmayacağı ile ilgili soruya da yanıt vererek, bunun doğru olmadığını söyledi.
Büyükkılıç, şunları söyledi;
“Burada geçmişteki yapılanla ilgili olarak bir bedel gibi görmek doğru olmaz. Benim gibi insana yakışık almaz. Partinin süreci belli. Yapacağı çalışmalar belli. Onun bunun hatırına kimseyi aday gösterme lüksü olmaz. Cumhurbaşkanımız ne diyor. Kimle bir fazla oy alırsak diyoruz. Buradan bir çıkarmaya gitmenin bir anlamı yok. Kendimle ilgili konuşulduğunda rahatsızım. Bu boyuta getirmek doğru değildir. Haseki, Şükrü bey beni sever. Biz davanın kaygılı insanlarıyız. Bu kadar hizmet ettim karşılığı bu yada şu oldu deme lüksümüz yok. Düşünmüyoruz. Ekipsen düşünmüyorsun. Bunlar doğru şeyler değil. Makam mevki verilirse iyi verilmezse kötü. 94’de bunun hesabını biz yapmadık. Şimdi yapmayız. Başarıya endeksli bir partiyiz. Ak Partinin başarısı Kayseri, Türkiye değil tüm dünyanın ihtiyacı var. Mazlumların ihtiyacı var. Başka şahsiyetle ülkede yok. Bu anlamda önemlidir. Kaygılı olanlar iş başında olmalıdır. Cumhurbaşkanımızın başını dik tutacak elini güçlendirecek insanların olması ve çalışacak insanlara ihtiyaç var. Biz bunları uyguladık. Değerlendirecek olan bizler değiliz. Bu tür yaklaşımlar varsa onlara öğüt verilecek. Bana ihtiyaç var mı? Var. İhtiyaç yok mu? Şuan yoktur. Benden farklı bir yaklaşım olmasın. Bu bir eksiklik değildir. Davanın sevdalısıyım. Sıradan biri değilim.”

VİCDANEN RAHATIM
Başkanlık görevi ile ilgili olarak yaptıkları hizmetler ve çalışmalar konusunda vicdanen rahat olup olmadığının sorulması üzerine ‘Vicdanen rahatım’ diyen Başkan Büyükkılıç, “Yaptığım görevimin gerçekten hakkını verdiğim kanaatindeyim. Başkasının penceresinden, kendimle ilgili eksiklerim yok diyebilirim. Ama olanı da görmezlikten gelemem. Onların söylemlerini dikkate alarak çözen birisiyim. Meclislerimizde oy birliği ile faaliyet raporları geçiyor. Ama birde milletin vicdanında aklanmak ve o birliği ile geçmek hepimiz için önemlidir. Yüksek oy oranları onu gösteriyor. Anlıyorum ki; o oy oranları böyle çıkıyor. Kolay kolay bir insanı seçmezler. Oylarımda dramatik bir düşüş olmadı ve hep yükselen bir oy oranı oldu. 2004’de yüzde 71 oy aldım. Demek ki; insanlarımızın vicdanında kabul görüyor ki bu seviyede oy oranı çıkıyor” dedi.

PROJELERİM VAR
Yapmak istediği projlerin olup olmadığınım sorulması üzerine Başkan Büyükkılıç, hayata geçirmeyi düşündüğü birkaç projesi olduğunu belirterek, şunları söyledi;
“Melikgazi Belediyesi olarak yaptıklarımız yapamadıklarımız var. Yetki bağlamında yada projenin uygulanırlılığı noktasında. İddiam şu. İnsanlarımızda ayağı yere basan ve sorunları çözen projeler daha kabul görüyor. Yerel yönetimlerden çok ciddi beklentiler vardır ve doğrudur. Her alanda. Bunun içinde projeler olmalı ve yapılmalıdır. Yerel yönetimlerle ilgili sorunları çözmeniz gerekir. Melikgazi bölgesinde aşağı yukarı kafamda şekillenen, ilçe belediye anlayışı içerisinde ciddi manada çözemediğim yada çözmek istediğimiz birkaç sorun var. Aşamayacağım anlamına gelmez. Zamanla aşılır. Melikgazi prestijli bir ilçe ve cazibe merkezcidir. Yaşanabilir ilçedir. Referans ilçedir. Ben demiyorum; kriterler bunu gösteriyor. Emlak, tapu, işlemleri ortadır. Türkiye’de ilk 10 içinde nitelendirilecek ilçedir. Yaptığımız çoğu projeleri ilçe belediyesinin üstündedir. O boyutta değiliz. Bizim yaklaşımımız kendi aramızda ayrım gözetmedik. Haseki döneminde biz bunları farzı muhal senin imkanları daha iyi denilir sen yap denirdi. Öyle olur ve sen ben yaptım denmezdi. Son dönemle de büyükşehirin yaptığı güzel projeler var. Hukuk açısından vatandaş bilinçli değil. Tavlusun bulvarı. Haseki başkanımız zamanın da biz yaptık, kamulaştırma oldu. Evler yıkıldı. 5-6 tane eve geldik. Dava açıldı. 50 metrelik yol denildi. Büyükşehire döndü ve onlar yaptı. Proje bizden çıktı. Taha Carim bulvarını açtık. Abdülhamit Han bulvarını ve birçok yol açtık. Kemalettin Tekinsoy bey, Abdülhamit Han bulvarı ile ilgili tanıtım gezisinde ilçe belediyesinin gücünü aşan proje demişti. Ayrımımız olmadı. Hepsi bizim yaptığımız çalışmadır. Kamuoyunda da öyledir. Aksine davranışı da şık bulmayız. İnsanımız hep ilk önce yapılamayan işten dolayı belediye der. Bunun adı şu denir ama Kayseri’deki belediyeleri tek belediye gibi algılar. O açıdan benim eksikliğim büyükşehire yansır. İyi hizmetler de orada yansır.”

ÖZHASEKİ YİĞİTÇE SÖYLEDİ
Başkan Büyükkılıç, ilçe belediye başkanlarının aynı partiden olmasının hizmetleri daha hızlı ve iyi olmasına imkan sağladığı yönündeki görüşün sorulması üzerine, şunları söyledi;
“Hizmetin suratlı olması birlikte ve uyum için olmak bereket getiriyor. Haseki, 99 yılında partimizin kapatılma davası vardı. Dava açılmıştı. Demokles’in kılıcı üzerimizde olduğu dönemde seçime gittik. Ankara bağlamında 4 milletvekili varken 2’ye düştü. Merkez de durum bu iken Kayseri bize sahip çıktı. Neden. Hizmet anlayışı ve uyum içinde çalışmamız takdir etti. Haseki’nin güzel sözü vardır. Büyükşehire, Kocasinan, Melikgazi’ye ya hepiniz bize oy verin burada yada hiçbirimize vermeyin diyordu. Şehrin huzuru için önemsiyordu. Şehirde Kocasinan ile büyükşehirde bize verirsiniz ama Melikgazi’yi vermezseniz aleyhinize olur demişti. Babayiğitçe ya hepimize verin yada hiç vermeyin diyordu. Ki partimizin kapatılması için her numara çekiliyordu. 28 Şubat’ın artçı sarsıntıları vardı. Yiğidi anlatmamış gerekir. Kişilere endeksli hesap yok. Yapılmadı. Şehrin çıkarı adına davanın çıkarı adına insanlığa hizmet adına çıkarım yapılmalıdır. Buraları birilerine makam dağıtma yeri değil. Sığ düşünmeyelim. Hepimizde hasekide uygulamak zorundayız.”

TORUNMU BÜYÜTECEKSİNİZ, DEVAMMI EDECEKSİNİZ
Başkan Memduh Büyükkılıç, programın sonunda, “Torun mu büyüteceksiniz parti görev verirse devam edecek misin?” sorusuna da şu yanıtı verdi;
“Sizi zorla belediye başkanı, milletvekili yapmazlar. Bunu ben tek başıma değerlendirme durumunda olursam doğru olmaz. Bulunduğum konum itibarıyla. Vatandaş seni zorla mı getiriyorlar. Aday değilim çekil köşeye der mi? Diyebilir mi? Düşünebilir. Tek başıma benim değerlendirmem doğru olmaz. Görev verirse görevden kimse kaçmaz. Görev verilmezse de niye vermedin ben devam edecektim demek doğru olmaz. İlla görev vermek zorunda da değil. Kaygının ve davanın adamıyız. Bulunduğumuz yerde bir kenara çekilme lüksünde değiliz. AK Partinin mensubu olarak hangi konum ve durumda olursa, sadece partili yada başka görevde olabilir. Görev verildi, verilmedi hesabı yapmadan partimin mensubu olduğumuzu gururla huzurla söylerim. Bize düşen Cumhurbaşkanımızın başını dik tutmaktır. Mazlum insanların sesi olan liderimizi mahcup etmemektir. Gerisi bizim için hiç önemli değildir.  Ben aday değilim endeksli değilim. Biz hizmetlerimizi anlata anlata bitiremeyiz. 31 Mart’ta da görev verilmiş, verilmemiş biz bulunduğumuz yerin hakkını verir ve anlatırız.”
 
 
 
HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV