banner167
31 Temmuz 2021 Cumartesi

CAMİLERİMİZ ÇOCUKLARLA DAHA GÜZEL

İl Müftüsü Şahin Güven açıklamalarda bulundu

21 Temmuz 2017 Cuma 07:36
Bu haber 678 kez okundu
CAMİLERİMİZ ÇOCUKLARLA DAHA GÜZEL
Haberici -->

İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, “Cami-Çocuk Buluşması” programı kapsamında Melikgazi Müftülüğüne bağlı Safa Camii’nde bir konuşma yaptı. Güven, “Camilerimiz çocuklarla daha güzel” dedi.

Çevre cami ve Kur’an Kurslarındaki yaz Kur’an Kursu öğrencilerinin aileleriyle birlikte katıldığı program, Kur’an kursu öğrencisi Selahaddin Benli’nin Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Kur’an tilavetinin akabinde, Melikgazi İlçe Müftüsü Musa Dolar selamlama konuşması yaptı.

Daha sonra Güven, selam vererek konuşmasına başladı ve ‘Yaz Kur’an Kursları’na katılan çocuklara, onların camileri mesken edinmelerini sağlayan ailelere ve eğitim öğretimlerini sağlayan Kur’an kursu eğitici ve öğreticilerine teşekkür etti.

Güven, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizler, camilerimizde, Kur’an kurslarımızda 4 yaşından itibaren eğitim alarak gelecek nesillerimizin imanlı, ahlaklı, anne babasına saygılı, vatanına milletine hizmet edecek evlatlar olarak yetişeceksiniz. Cami-Çocuk buluşmalarındaki maksatlarımızdan birisi, bu cami ve civar camilerdeki çocuklarımızın bir araya gelmesini sağlamaktır. Ayrıca en büyük maksatlarımızdan biri de camilerimizin sadece yaşlılara ve erkeklere mahsus bir yer olmadığını bilmenizdir. Buralar, çocuklarımız, gençlerimiz ve kadınlarımız için ibadet etme ve ilim öğrenme merkezleridir. Onun için her mahalledeki cami, o mahallede bulunan kadınlara – erkeklere, gençlere – yaşlılara hizmet eden önemli bir eğitim kurumudur, ibadet merkezidir. Bu sebeple, beş vakit namazlarımızı camilerimizde kılabilmeyi öğretebilmek için yine camilerimizde programlar yapıyoruz. Sizlere, Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in bir hadisinin sadece bir bölümünü hatırlatmak istiyorum. Efendimiz, mahşer gününde herkesin, bugünkü sıcaklardan daha şiddetli sıcakların olduğu bir ortamda, insanların gölge arayacakları bir günde, arşın gölgesinde gölgelenecek yedi kısım insandan bahsetmiştir. Onlardan bir tanesi, camilere gelip giden, cami cemaati olarak camide büyüyen gençler olduğunu haber veriyor bizlere. Camilerde ve Kur’an kurslarında almış olduğunuz bilgileri evlerinize gittiğinizde hem anne babalarınıza hem de dede ve ninelerinize anlatın. Yüce Mevla, sizleri ve bizleri, dinine, diyanetine, vatanına ve milletine sahip çıkan kullarından eylesin.”

Güven’in konuşmasının ardından, programda Safa Camii yaz Kur’an kursu öğrencilerinden Enes Yeniçay vaaz verdi. Erciyesevler Camii yaz Kur’an kursu öğrencilerinden Mehmet Can Erol hutbe irad etti. İmam-ı Azam Camii yaz Kur’an kursu öğrencilerinden Nuh Mehmet Gönültaş ve Muhammed Efe Bayıryazı, Besime Özderici yaz Kur’an kursu öğrencilerinden Sena Köroğlu ve Sudenaz Kaplan şiir okudu. Safa Camii yaz Kur’an kursu öğrencilerinden Halit Türkmen de dua yaptı. Duadan sonra program sona erdi. Çıkışta bütün öğrencilere çeşitli ikramlarda bulunuldu. 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV