banner167
31 Temmuz 2021 Cumartesi

ÇELİK: KÜLLERİ AÇINCA CEVHERLERİ GÖRDÜK

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, yapılan kültürel etkinliklerin önemine işaret ederek, “Asırlar öncesinde Makarr-ı Ulema unvanı alan bu şehirde biraz üzerindeki külleri açınca aşağıda kültürel değerlerin, cevherlerin olduğunu gördük” dedi.

15 Ekim 2018 Pazartesi 16:31
Bu haber 929 kez okundu
ÇELİK: KÜLLERİ AÇINCA CEVHERLERİ GÖRDÜK
Haberici -->
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, yapılan kültürel etkinliklerin önemine işaret ederek, “Asırlar öncesinde Makarr-ı Ulema unvanı alan bu şehirde biraz üzerindeki külleri açınca aşağıda kültürel değerlerin, cevherlerin olduğunu gördük” dedi.

Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi’nde düzenlenen basın toplantısı ile Aşık Seyrani Şiir Yarışmasında dereceye girenler açıklandı. Başkan Mustafa Çelik ile birlikte yarışmanın jürisinde bulunan Yavuz Bülent Bakiler, Recep Garip, Hayati İnanç, Celal Fedai, Turan Karataş, Ziya Avşar ve Nurullah Genç katıldı.

Toplantıda açıklama yapan Başkan Çelik, 2. Kitap Fuarı ile ilgili bilgiler vererek, “Geçen yıl 580 bin kişi ziyaret etti. Bu yıl rekoru kıracağız. İstanbul’un geçen yılki 742 bin sayısını zorlarız diye düşünüyoruz. O rakamları ulaşırız. 32 yıl İstanbul’da yapılan kitap fuarını 742 bin kişi gezdi. 20 milyonluk İstanbul’da. 1 milyon 350 bin kişilik Kayseri’deki ilk fuarı 580 bin kişi gezdi. Bir fuarın kitapçığını bile estetik bir şekilde yapıyoruz” dedi.

“Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurduğumuz BÜSAM kapsamında da çeşitli etkinlikler yapıyoruz” diyen Başkan Çelik,

“Büyükşehir akademi kurduk. Film akademiyi kurduk. En iyi senaristi ve yönetmeni getirerek akademik faaliyet olarak yapıyoruz. Kaç kişi geliyor. Sonuçta ta aynı sayı ile bitiriyoruz. Yine yazarlık okulu. Deneysel yazarlık okulu gibi etkinlikler BÜSAM’da yapılıyor” diye konuştu.

Kitap fuarında bir etkinlik daha yaptıklarını anımsatan Başkan Çelik, “Kayseri kültür hayatının önemli isimlerinden olan Mustafa Miyasoğlu adına düzenlenen yarışmanın sonuçlarında dereceye girenlere ödülleri verdik. Gerçekten seneler öncesinde, asırlar öncesinde Makarr-ı Ulema unvanı alan bu şehirde biraz üzerindeki külleri açınca aşağıda kültürel değerlerin, cevherlerin olduğunu gördük. 65 yaşındaki beyfendi ve genç kızımızda o ödülü alan insanlarımız oldu. Biraz daha omuz verirsek, Kayseri’de kültür anlamında çok değerli sanatçıların çıkmasına katkı sağlayacağız.Develili şairimiz Aşık Seyrani adına düzenlediğimiz şiir yarışmasının sonuçlarını jürideki değerli isimlerle sonuçlarını açıkladı. Aşık Seyrani sadece şehrin değil ülkemizin de önemli değeridir” şeklinde konuştu.

Aşık Seyrani Şiir Yarışması Jüri Başkanı Turan Karatay ise, "Aşık Seyrani Şiir Yarışması adına uygun bir zenginlikte olmuştur. Yarışmaya gönderilen 2 bin 225 şiir, ön jüri tarafından titizlikle değerlendirilerek 93 şiir bir üst jürinin değerlendirmesine layık görülmüştür. Asıl seçici kurul üyeleri tarafından bu 93, şiir derecelendirilmiştir. Jürimiz Prof. Dr. Nurullah Genç, Prof. Dr. Turan Karataş, Prof. Dr. Ziya Avşar, Dr. Celal Fedai, Yavuz Bülent Bakiler, Recep Garip, Arif Ay ve Hayati İnanç olmak üzere alanlarında söz sahibi seçkin akademisyen ve kalemlerden oluşmaktadır." diye konuştu.

SİVAS KAYSERİ’NİN 100 YIL GERİSİNDE

Sivaslı olan şair ve yazar Yavuz Bülent Bakiler, Kayseri’de kültürel anlamda düzenlenen etkinlikten dolayı memnun olduklarını ve bu etkinliği düzenleyen Büyükşehir Belediyesi ile Başkanı Mustafa Çelik’e teşekkür etti.

Sivas’tan Ankara’ya giderken Kayseri’den geçtiklerini anımsatan Bakiler, 1950’yi yıllarda Kayseri iyi bildiğini ve Sivas’ın 50 yıl gerisinde olan bir kent olduğunu ifade etti. Bakiler, “Ankara’ya giderken, Kayseri’de durmayı bile çok istemezdik. Otobüs mecburen terminale giriş yapardı ama durmak istemezdik. Çünkü Sivas’a göre gerideydi. Ama bugün bakıyoruz, Kayseri çok gelişti. Her alanda. Şimdi Sivas Kayseri’den 100 yıl geridedir” dedi.

DERECEYE GİRENLER AÇIKLANDI

Yarışmada dereceye girenler ise şu şekilde: 1-'Asra Yemin Olsun' adlı şiiri ile Kayseri'den Canan Köksal. 2-'Bir Ruh Hali' adlı şiiri ile Tokat'tan Ahmet Turgut Atlık. 3-'Sen Ne Zaman Saçlarını Tarasan' adlı şiiri ile İstanbul'dan Berdar doğan

Mansiyon Ödülleri: 'Şehrazat' isimli şiiri ile Kahramanmaraş'tan Mehmet Dalkanat. 'Hu' adlı şiiri ile Erzurum'dan Yaşar Bayar. 'Hükm-i Aşk' adlı şiiri ile Samsun'dan Kenan Yavuzarslan.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV