banner167
27 Temmuz 2021 Salı

ÇKS’DE SON GÜN

Kayıt yaptırmayanlar destekten yararlanamayacak

30 Haziran 2017 Cuma 08:17
Bu haber 626 kez okundu
 ÇKS’DE SON GÜN
Haberici -->

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, uyarıda bulunarak, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) başvuruların 30 Haziran'da sona erdiğini ve ÇKS kayıtlarının yapılmasının faydalı olacağını duyurdu.

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvurusunu yaptırmayan çiftçiler, yıl içinde mazot, kimyevi gübre, yem bitkileri ve prim uygulamaları gibi desteklerden yararlanmalarının söz konusu olmayacak.

Uygulanan desteklemelerin yanı sıra yıl içinde yaşanması muhtemel herhangi bir doğal afet sonucu meydana gelecek zarar doğrultusunda kredi borçlarının ertelenmesi veya afet sonrası yapılacak her türlü tarımsal desteklemede çiftçilerin mağdur olmamaları için ÇKS başvurularını mutlaka yaptırmaları gerekiyor.

İl Müdürlüğü, yaptığı uyarıda şu bilgileri verdi; "2016 yılında 2 milyon 267 bin 176 çiftçimiz, 14 milyon 785 bin 863 hektar alanın ÇKS kaydını yaptırdı. ÇKS'ye kaydolmayan yaklaşık 8,9 milyon hektar alanın da kayıt altına alınması önem arz ediyor. Çiftçilerimiz 30 Haziran 2017 Cuma günü mesai bitimine kadar 2017 yılı ÇKS başvurularını yaptırmalıdır. Üreticilerimiz, bayram tatilini göz önünde bulundurarak öncesinde başvurularını yapmaya çalıştılar. Bugün başvurularda son gün. Odalardan alacakları çiftçi belgesi ve diğer belgelerle tarım il ve ilçe müdürlüklerine bugün mutlaka başvurmaları gerekiyor."

ÇKS kaydını yaptıramayanların 2017 desteklerinden faydalanamayacağına dikkati çekilerek, çiftçilerin 30 Haziran'dan sonra sahip olacakları veya kiralayacakları tarım arazileri dışında yeni bir çiftçi ve arazi kaydı yapamayacağını bildirildi.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV