banner167
31 Temmuz 2021 Cumartesi

DOĞAYA 7 MİLYON BÖCEK SALINDI

Elma kurduna karşı mücadele ediliyor

13 Temmuz 2017 Perşembe 08:10
Bu haber 580 kez okundu
 DOĞAYA 7 MİLYON BÖCEK SALINDI
Haberici -->

İl genelinde iyi tarım uygulamaları kapsamında, elma iç kurduna karşı 7 milyon böcek doğaya salındı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan, yaptığı açıklamada, iyi tarım uygulamaları kapsamında çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti.

İl Müdürü Kayacan, “İnsanlığın yeryüzünde yaşamını sürdürebilmesi için tarımsal üretim vazgeçilmez bir zorunluluktur. Tarımsal faaliyetler içinde en önemli unsur ise bitkisel üretimdir.  Bu üretime zarar veren canlıları kontrol altında tutmak için birçok yöntem geliştirilmiştir. Ancak bu yöntemlerin birçoğunun doğal denge içinde yer alan, faydalı canlıları yok etiği gözlenmiştir” dedi.

“İlimizde doğal dengenin yeniden oluşabilmesi için İyi Tarım Uygulamaları yapılan alanlarda, Biyolojik Mücadele çalışmalarına önem verilmektedir” diyen Kayacan, şu bilgileri verdi:

“Bu çalışmalar kapsamında belirli aralıklarla surveyler yapılmış,  izleme ve kitlesel yakalama amacıyla asılan tuzaklar haftalık sayılmış,  gün/derece hesaplamaları yapılmıştır.
İl Müdürlüğümüz tarafından başlatılan, “Faydalı Böcekler  İş Başında” projesi ile Elma iç kurduna karşı yumurta parazitoiti (Trichogrammaevanescens) salımları yapılmaktadır.  Yapılan sayım ve hesaplamalar sonucunda Temmuz başında üçüncü aşama böcek salımı yapılmıştır. 7 milyon adet böcek doğaya salınmıştır. Böcek salımına bölge üreticileri, İl-ilçe Müdürlüğümüz mühendisleri, Ankara üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cem Özkan ve ekibi katılmıştır.”

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV