banner167
27 Temmuz 2021 Salı

HASATTA REKOLTE 866 BİN TON BEKLENİYOR

350 bin hektar alan ekilmiş

21 Temmuz 2017 Cuma 07:34
Bu haber 731 kez okundu
HASATTA REKOLTE 866 BİN TON BEKLENİYOR
Haberici -->

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, hububatta hasat döneminin başladığını duyurarak, beklenen rekoltenin 866 bin ton olduğunu belirtti.

Kent genelinde 2016/2017 ekim sezonunda yaklaşık 350 bin hektar alanın Buğday, arpa, yulaf, çavdar, aspir, dane mısır, ayçiçeği, nohut, mercimek gibi bitki ekiminin yapıldığını belirtene İl Müdürlüğü, bunun yaklaşık yüzde 90'ının biçerdöverle hasadının beklendiğini duyurdu. Toplam rekoltenin ise yaklaşık 866 bin ton olacağı tahmin edildiğini duyurdu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan, yaptığı açıklamada, “15 Temmuz 2017 tarihi itibariyle il genelinde biçerdöverle hasat başladı. Çiftçiler bir yıllık emeklerinin karşılığını almaya hazırlandığı şu günlerde biçim hataları nedeniyle çiftçinin emeklerinin toprağa gömülmesine müsaade etmeyeceğiz. Dane kaybının sadece çiftçilere değil ülke ekonomisine de büyük zarar vermektedir. Yüzde 1'lik dane kaybı bile on binlerce ton üründeğerlendirilememesi anlamına geliyor” dedi.

Dane ve sap kaybının milli kayıp olduğunu ifade eden Kayacan, biçerdöver operatörlerini dane ve sap kaybını önlemek için tekniğine uygun biçim yapmaları konusunda uyararak, "Bu yıl 100 personelimiz ile hasat süresince sahada olacağız. Yaptığımız denetimlerde belgesiz veya yüzde 2'den fazla dane kaybına neden olacak şekilde biçim yapıldığının tespit edilmesi halinde, operatör ve biçerdöver sahiplerine her fiil için ayrı ayrı 227,00'er TL idari para cezası uygulayacağız" diye konuştu.

Kayacan, hasat sezonunun tüm çiftçilerimize bol kazançlı ve bereketli geçmesi temennisinde bulundu.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV