banner167
27 Temmuz 2021 Salı

HEDEFİM RESMİ BİTİRMEK

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, 93.6 Erciyes FM Radyo’da yayınlanan Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Yağmur ve Gazeteci İlter Sağırsoy’un hazırlayıp sunduğu Analiz programına katıldı ve önemli açıklamalarda bulundu.

31 Ekim 2018 Çarşamba 09:47
Bu haber 679 kez okundu
HEDEFİM RESMİ BİTİRMEK
Haberici -->
Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, 93.6 Erciyes FM Radyo’da yayınlanan Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Yağmur ve Gazeteci İlter Sağırsoy’un hazırlayıp sunduğu Analiz programına katıldı ve önemli açıklamalarda bulundu. Başkan, ‘Yerel seçimlerde yeniden aday olacak mısınız?’ sorusuna, “Benim hedefim bu resmi bitirmek” dedi.
Kocasinan Belediyesi’ndeki 3.5 yıllık süreçte yapılan hizmetleri anlatan Başkan Ahmet Çolakbayrakdar, göreve geldiklerinde ilk işlerinin sahadaki, vatandaşın, bütün beklenti ve taleplerini belirleyerek, istekleri tek tek sıralamak olduğunu söyledi. Vatandaşların taleplerinin yanı sıra kendi proje ve hedeflerini de ortaya koyarak Kocasinan olarak vizyonlarının resmini yaptıklarını anlattı.
Bu resmi bir puzlle’ın parçaları gibi doldurmaya başladıklarını aktaran Başkan Ahmet Çolakbayrakdar, yerel seçimde aday olmasıyla ilgili soru üzerine de, “Bu resmin parçaları çok şükür doluyor. Benim hedefim bu resmi bitirmek. 3.5 yılda bitirilecek resim değil. Kader kısmet. Benim hedefim bir dönem daha yaparak resmi tamamlamak. Gelecek Kocasinan’da. Vizyon olarak yeni Kayseri Kocasinan’da kurulacak. Tabi ki en önemlisi Allah nasip ederse, Cumhurbaşkanımız takdir ederse devam ederiz” açıklamasında bulundu.
TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ PAYİDAR KALACAK
Gazeteci Ferhat Yağmur ve İlter Sağırsoy’un sorularını yanıtlayarak belediye hizmetleri hakkında Analiz programında açıklamalarda bulunan Başkan Çolakbayrakdar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili açıklamada bulunarak, “Cumhuriyet Bayramını kutluyorum. 95. Yıl. Nice 95’inci yıllara. Huzur içerisinde Anadolu coğrafyasında Türkiye cumhuriyeti devletinin topraklarında al bayrağımızın altında nice yıllara inşallah. Bin yıldır biz bu topraklarda varız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti payidar olsun. Huzur içinde yaşıyorsak bunu şehitlerimize borçluyuz. Gazilerimize borçluyuz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimizi anıyorum. Hayatta olan gazilerimize uzun ömürler diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti payidar kalsın” dedi.
BİR ANLAMI YOK
Sosyal belediyecilik ve belediye hizmetleri hakkında soru üzerine bilgiler veren Başkan Ahmet Çolakbayrakdar, halkın taleplerini ve isteklerini karşılayacak hizmet sunulmaması durumunda NASA’yı getirmenin bir anlamı ve karşılığı olmadığını ifade etti.
“Şubat 2015 tarihi itibarıyla Kocasinan Belediyesi başkanı oldum” diyen Başkan Çolakbayrakdar, şunları söyledi;
“O günden bugüne kadar hizmet ediyorum. 3.5 yıldır hizmet ediyorum. Neler yaptık. Sıralayacak olursak çok başlık çıkar. Öncelikli olarak yaptığımız işler şu idi. 400 bin nüfuslu, 156 bin hektar alana sahip. 116 mahallesi ile en büyük yüz ölçüme sahip 48 tane kırsalda mahallesi olan bir ilçeyiz. Neler istediğini, bu nüfusa nasıl hizmet ederseniz onların hayatlarını kolaylaştırmak ve mutluluğunu artırmak için ne yapabiliriz diye kaygısına düştük. İnsanların isteklerine, hizmet taleplerine karşılık vermezseniz isterseniz NASA’yı getirin. Getirmenizin bir anlamı olmuyor. İnsanların istediği hizmeti getiremezsiniz. İnsanların isteklerini yerine getirmek zorundaydık. Mahalle mahalle gezdik orada insanlarımızı dinledik. Bunları yerine getirdik. Başkan sizi dinliyor diye program yaptık. Başkan vatandaşımızı dinledi. Öncelik vatandaşlardan gelen talepleri dinlemek ve onları yerine getirmek oldu. Sonrasında ilçemizi, şehrimizi, nereye götürmek istediğimizin hedefi vardı. Bizde bu anlamda büyük bir resim ortaya koyduk. Bunu parça parça yapmak için çalışmaya başladık. Ki hepsini bir anda yapamayız. Yapsak ciddi anlamda iş ve işgücü hammadde ve diğer eksikleri tamamlamak isterseniz biranda yapmanız mümkün değildi. Bizde bunu projelendirdik ve zamana yayma adına çalıştık. Öncelikleri ortaya koyarak, başa koyarak bir program yaptık. Büyük resim için çalıştık.”
ANKETLER YAPTIK
İlçede sorunların tespiti ile ilgili nasıl bir çalışma ortaya koyduklarının sorulması üzerine daha çok anketler yaptıklarını anlatan Başkan, “Vatandaşın sorun olarak gördüklerini ve ne istedikleri ile ilgili anket yaptık. Buna göre hemen öncelikleri ortaya koyduk ve yerine getirmeye çalıştık. Ama maalesef hemen ihtiyaçlar bitmiyor. Yarın farklı ortaya çıkan ihtiyaç oldu. Bunu sürekli hale getirme adına, bir sistem adına, çözüm merkezi kurduk. Çözüm merkezi başkan ile halk, başkanla belediye arasında bir iletişim kurduk. Çözüm üretme, talepleri anında yerine getirme adına çalıştık. Biz talepleri yerine getirmekle yetinmedik. Hizmeti tekrar sorduk. Bu yönde vatandaşın hizmet sonrası talebini sorduk ve eksikliği bitirdik” dedi.
EN ÖNEMLİ İŞTİ
“Çözüm merkezi ilk önemli gördüğüm işti” diyen Başkan Çolakbayrakdar, “Hayata geçirdik. Çözüm merkezi büyük ilgi gördü. Çözüm merkezi geleceğin belediyecilik yöntemi olacak. Belediye çalışanları bir yara çözüm merkezi bir yana. Orası belediye gibi hizmet veren konumda. Şuana kadarda ciddi manada geri dönüşler aldık. Yatırımlar yaptık. Artarak devam ediyor. Çözüm merkezimizle iddialıyız. Türkiye’ye model olacaktır.  Kocasinan Belediyesi çok ciddi anlamda teknoloji kullanabilir, hayata geçirebilir anlamında yüzde 100 yılsonu faaliyete geçmiş olacak. Çözüm merkezinde, biri senin belediye ile aran iyi diyor. Şunu hallet diyor. Bu bitti. Bizi, hemen çözüm merkezinden arıyor ve talebini söylüyor. Hemen işlem başlıyor. Takibi başlıyor. Çözüm üretiliyor. Yakın gelecekte bu sistem ciddi manada model belediyecilik uygulaması olarak şehirden başlayarak Kocasinan öncülüğünde bütün şehirlerde uygulanacak. Yapılan işlerin vatandaş adına hızlı şekilde yapılmasına imkan sağlayacaktır” diye konuştu.
MEMNUNİYET ÇOK İYİ
Hizmetle ilgili anketlerin sonucu hakkında da soru üzerine açıklama yapan Başkan Çolakbayrakdar, şunları anlattı;
“Önemli olan vatandaşın memnuniyeti ve yüzünün gülmesi, hayatının kolaylaşmasıdır. Biz tekrar adına çağrı merkezimize soruyoruz. Yapılan işi ve kalitesi ile doğruluğunu soruyoruz. Yapılacak işle ilgili yeter ki bize doğru adres verilsin. Tatildeyiz ve buna rağmen gelen talepler var. Hafriyat dökülmesi ile ilgili bir şikayet. 7-24 çalışan bir belediye ve hizmet var. Sahada belediye birimlerimiz hızlıca çalışma adına sürekli görevliler. Zabıta, temizlik görevlilerimiz sahada sürekli bulunuyor. Talep ilgili birime de düşüyor ve o hemen harekete geçiyor. Orada adres düşüyor. Araçla gidiyor ve bakıyor. Teknik imkanları ile yapılacak işse hemen orada hallediyor. Yapılamayacak iş ise, projelendirmesi gerekiyorsa ilgili birime aktarıyor. Takip iş bitmeden sisteme düşmüyor. İş tamamlanınca hemen sonuçlandırılıyor. Belediye denince aklınıza hemen alt yapı ile ilgili taleplerde geliyor. Talep ve şikayet farklı kurumla ise de hemen harekete geçiliyor. Kaski elektrik şirketi, arıza hangi şirketle ilgiliyse hemen aktarılıyor. 30 bine yakın iş emirleri var. haftalık günlük mahalle bazlı. En güzel tarafı istatistik tutmak gerekiyor. Serçeönü mahallesi ile ilgili 10 tane talep geliyor ve 8’i aynısı ise hemen çözülmesi gereken bir sebep var diyoruz. Sorun büyümeden hemen çözülmesi adına çalışıyoruz. Daha büyük ise daha farklı çalışma yapılıyor. Haftalık ve aylık olarak iş bazlı mahalle bazlı istatistikler çıkartılıyor.”
VATANDAŞ İSTEDİ
“Sokak hayvanları ile ilgili ihbarlar çoğunlukta geliyordu” diyen Başkan Çolakbayrakdar, “Sokak hayvanların toplanması ile ilgili arıcımız ve ekibimiz vardı. Ama Allah’ın verdiği canı taşıyan sokak hayvanları ile ilgili de talepler üzerine farklı hemen bir çalışma yaptık. Bir ambulans devreye aldık. 200 civarında bize gelen talep vardı. Ambulans aldık. Küçük dostlar ambulansımız var. Vatandaşın yaralanan sokak hayvanlarına sahip çıkma adına talepleri sonu bu oluştu. Kayseri’de tek olan bir çalışma. Yaralı hayvan kliniğe götürülüyor. Başka belediyede yok. Kayseri’de tekiz” dedi.
HAYALLERİMİZ VAR
Başkan Ahmet Çolakbayrakdar, Kocasinan Akademi faaliyetleri ile ilgili soru üzerine, burada verilen hizmetleri uzun uzun anlattı. Başkan, şu bilgileri verdi;
“Vatandaşın taleplerinin yanı sıra bizimde bir yanda Kocasinan için şehir için hayallerimiz var. İnsanlarımızla ilgili hayallerimiz var. Yol, kaldırım yapmak düzenli hale getirmek temizlik yapmak tanınmış işleri yapmak olmazsa olmazımız. Sosyal belediyecilik konusunda sayın Cumhurbaşkanımızın İstanbul’da belediye başkanlığı döneminde yaptığı çalışmalar ve sonrasındaki kanunlarla bizim önümüzü açtı. Bizim yapmamız gereken bir şey vardı. Çocuklarımızı, annelerini geleceğe taşımak. Şehirde yaşayan herkesi daha donanımlı hale getirmek için sistem kurgulamak gerekiyordu. Bunun adını Kocasinan Akademi verdik ve kurduk. Akademisyenleri gezdirdik. Gezdikten sonra hocalarımızdan birisi şunu söyledi. Akademi diye gördüm. Başlıkta gördüm. Ama içinin de bu şekilde dolu olması akademi başlığını dolduracak programların olduğunu gördüm. Teşekkür ederim dedi. Kocasinan Akademi iki yıllık çalışmadır. Orada şunu yapıyoruz. Kadınlarımız gençlerimizi yaş grupları için eğitim faaliyetleri becere kursları yapıyoruz. En önemlisi sportif faaliyetler. Ama daha da önemlisi çocuklarımızı geleceği hazırlamak, dünyaya hazırlamak gerekiyor. Milli eğitim müfredatında olmayan bazı işler var. Teknoloji eğitim burada var. Teknoloji tabanlı eğitim var. Robotik kodlama, web tasarım gibi çalışmalar. Gençlik ve çocuk kulübümüz var. Çocuklarımıza, gençlerimize uzay ve astronomi ile ilgili bilgiler veriyoruz. Havacılık takımının İHA’lar yapan gençlik olmasını istiyoruz. Yerli ve milli üretim yapabilecek kendine güvenen, bizde varız diyen nesil var. Yeter ki siz önünü açın.  Müteşebbis gücümüz yüksek. Dünya da bile bunu konuşuyoruz. Girişimcisi olan şehiriz. Bizim gençlerimizde öyle. Üretebilmeleri için onlara fırsat verelim. Bunları geleceğe hazırlamak zorundayız. 2 milyar dolar civarında ihracat kalemlerini artırabilmek için sanayi tesisi kuralım. Ama şimdiden bunları yapabilecek gençler yetiştirmeliyiz. Milli sanayi gerçekleştirecek gençlerimiz olmalıdır. Bu bizim için çok önemliydi. Kadınlarımızla ilgili çalışmalar var. geleceğimiz istikbalimiz olan evlatlarımızı yetiştiren annelerimiz. Onlarında yetişmeleri için kurslar veriyoruz. Hanım kardeşlerimiz burada rehabilite oluyoruz diyor. Mahalleler de olan bir araya gelme adına katkı var. Kaybetmediğimiz ama üzerinin toz tuttuğu hasletlerimiz gün yüzüne çıkıyor. Uçuş takımımız teknofeste katıldı. Oradaki çalışma gruplarımız faaliyetlerini sürdürüyor. Nerede bir çalışma varsa bizim çocuklarımız oradadır.”
HERKESİ YÜZÜ GÜLÜYOR
Sokak oyunları etkinlikleri hakkında da bilgi veren Başkan, “Sokak oyunlarının oynanabilmesi için mekanlar ve geniş park alanları. Bunlar yapılacak işlerin arasında. Yeni parklarda da bu var. Çocuklarla birlikte anneler babalarda oradaydı. Sokak oyunları için. Çocukların yüzü gülünce anne ve babalarında yüzü gülüyor” dedi.
MÜZE AÇACAĞIZ
“Müslüman alimler bizim için önemlidir” diyen Başkan, “Onları söylediğiniz zaman her şeyi ile bizim olan geçmişimizle ilgili sadece hayatın batıyla ibaret olmadığını görüyoruz. Doğuda bir şey yokmuş gibi bu yönde yönelme oldu. Baktığımız zaman bizden olan insanların neler yaptığı ile ilgili yüzlerce insanlar var. Önemli buluş ve çalışmaları var. Bunlar çok önemlidir. Yapılacak çok iş var. Müslüman Türk alimlerinin müzesini tek olarak bir binada onları tanıtmak, onların hepsini eserleriyle, yaşantıları ve yaşadıkları dönemlerle ilgili tanıtımlarını sağlamak istiyoruz. Teknolojik imkanlar ve çocukların diliyle anlatmak istiyoruz. Aziz Sancar. Orada anlattıklarımızdan biri. Aziz Sancar bu topraklarda yetişti. Okuma yazma bilmeyen ailenin çocuğu ve Nobel ödülü aldı. Herhalde geldiği zaman çocuklar kendi dünyalarında onu anlarken dinlerken iletişime geçip de kendi dünyaları ile bir harekete geçerse ve kendi yeteneğini ortaya çıkartırsa arkasından inşallah çalışıp bir yere gelse çok iyi olur. Hayal kurmadan bir şey olmuyor. Hayal kurmak gerekir. İnşallah olacak. Özge Yılmaz. Kızımızın ailesi masa tenisi oynayan birisi değil. Normal herkes gibi bizim Kocasinan’da yaşayan ailemiz. Annesi ev hanımı. Babası işçi bir ailenin çocuğu. Özge Yılmaz’ın elinde tuttuğunuz zaman böyle imkan verince ilk oluyorsunuz. Olimpiyat sporcusu oluyor. Avrupa balkan şampiyonu oluyor. Ayrıca Halil hocamıza teşekkür ediyorum. Çocuklarımıza sahip çıktı” şeklinde konuştu.
RENK KATMAK İSTİYORUZ
“Rutinin dışında çalışmalarla şehrimize renk katmak istiyoruz” diyen Başkan Çolakbayrakdar, “Rutin dışı derken şunu söyleyelim. Temizlik hizmetleri derken en modern teknolojileri kullanmalıyız. Ama gerçeklerimizle birlikte sahaya yansıtmalıyız. Okulların temizliği önemlidir. 112 tane ilkokul ve anaokulunun temizliğini yapıyoruz. Burada eğitim alan bizim çocuklarımız. Sokak, onların yaşam alanları değil ama temizlemek zorundayız. Çocuklarımızın yaşam alanlarının temizliğini biz yapıyoruz. Okul müdürlerimiz şunu dedi. Bu yıl okulumuzda grip nezle gibi hastalıklarda yarı yarışa düşüş oldu dedi. Bu gözlemsel bir tespit. Olmaz mı olur. Birçok okuldan bunlar söyleniyor. Temizlik yapıyorsunuz. Mekanik ve hijyen temizliği var. Okula başlayan çocuklarımızın bulunduğu mekanlar var. Onları temizliyoruz. Bütün okulların hijyenik mekanlarını tespit edin dedim ve yenilenmeye oradan başladık. Farklı farklı mekanlar yaptı. Kültürel değerler varsa o zaman millet ve şehir olarak daha anlamlıyız. Sahip çıkmazsak o zaman o denli reytingimiz düşer. Kedi bacağı deyince, Yamula patlıcanı, Gömeç fasulyesi dediğimiz zaman oradaki hadise sadece yiyecekler değil. O bölgedeki insanların yaşamı ve değerleri ön plana çıkıyor. 48 tane kırsal mahallesi var ve hepsi ayrı bir değerdir. Bunları gün yüzüne çıkartmamız gerekiyor.
HERKES NEREYE GİTTİĞİNİ BİLİYOR
Sosyal anlamda başlatılan bazı projelerin içeriği hakkında da soru üzerine bilgiler aktaran Başkan, sosyal market çalışmalarının büyük ilgi gördüğünü anlattı. Başkan, şunları söyledi;
“İnsanlarımız verdikleri ürünleri topluyoruz. Bakımlarını yapıyoruz. Ütülüyoruz. Ayakkabılar boyanıyor. Ev eşyalarının tamiratını yapıyoruz. İlgili aileye teslim ediyoruz. İhtiyacı olduğu için buraya gelip alıyor. Bu aileler tespitlidir. Veren insanının gönül rahatlığı olsun. Gelen ürünleri barkotluyoruz. Ürünü tarifliyoruz. Bilgisayara kayıtlı ve gittiği yer belli. Bizden gelenler bunu hangi sıklıkla alıyor. Bu ürünü satıyor mu? Ne yapıyor. Buna bakmalıyız. Ürün geldi. El değiştirmedi. İkinci el marketten çıkmadı. Bu ürün talep görmedi gibi kriterler var. Ürünler barkotlu. Kişinin verdiği ürünle ilgili nereye gittiğini sorarsa bununla ilgili bilgi veriyoruz. Hiçbir şekilde kişinin verdiği ürünle ilgili detaylar kaybolmuyor ve ortadadır. Verilen ürünün talep olmadığı için geri dönüşüme gittiğini söylüyoruz. İkinci elde gelinlik sünnet kıyafetleri oluyor. Gelinlik kıyafetleri ile talep var dediler. Evli aile hayalinde gelinlik giymek isteyen var dediler. Bizde resmi nikah yapalım dediler. 12 tane ailemiz vardı. Toplu nikap yaptık ve gelinlik giydiler. İkinci el eşya kapısının neyi açtığını gördük. Gelinlik değil o ailelere gelinlik giyme imkanı verdi. Kıyafetler diziliyor oradan ihtiyaç sahiplerine gidiyor. Bütün eşyalar oradan sahiplere iletiliyor. Hayır sahiplerimize teşekkür ediyoruz. Çözüm merkezimizden de insanlarımız bize ulaşabilir ve eşyaları evden alabiliriz. Sosyal market var. Anadolu da birkaç tane daha var. Benzer. Sosyal markette sıfır yeni kıyafetlerimiz var. Mağaza gibi çalışıyor. Bütün bilgiler ve kayıtlar var. Firmalar gönderdikleri eşyaların nereye gittiğini görüyor. Yaşlı teyzelerimiz için, evde tek başına yaşayanlar için gidip yerinde tespitler yapılarak dualarını alıyoruz. İhtiyaçlarını gideriyoruz. Bizim kamu ve hayırseverlerin yapması noktasında kapıları açmamız gerekiyor. Onlara dokunmak gerekir. İnsanlar veren el alan el hassasiyetini hissediyor. Marketlerimizden çocuklarımız bir mağaza ortamında gibi alışveriş yapıyor ve mutlu oluyorlar. Bizi de sevindiriyor. Gıda marketi olarak çalışıyoruz. rafları teşhir edecek boyutta değil ama gelen ürünler anında dağıtımı yapılıyor.”
ASKER AİLELER YARDIM
Başkan Ahmet Çolakbayrakdar, “Asker ailelerine verilmesi gereken bir rakam var. Destek var. Asker aileleri bize bildirdiği zaman ve belli kriterleri sağlarsa Kocasinan Belediyesi olarak destek veriyoruz. Askerin buradaki ailesine destek veriyoruz. Güncel olarak o rakam yılsonu itibarıyla binleri geçti” dedi.
ADAYLIK AÇIKLAMASI
Programın sonuna doğru Başkan Ahmet Çolakbayrakdar, yerel seçimlerde aday olup olmayacağı yönündeki soruyada cevap verdi ve şunları söyledi;
“İlk geldiğimzden günden beri yapılan işleri matematiksel olarak ölçülebilirliğini yapmazsanız boşa kürek çekmişsinizdir demek. Yapılan hizmetin karşılığı yoksa o işi yapmanın bir anlamı yok. Buraya bir opera solunu yapacağım diyorsun. Vatandaşın yürümeye kaldırımı yoksa opera salonuna ne ihtiyaç var. Önce ihtiyaçları yapacaksın. O istemeden sen onu yapacaksın. Ama o ortam olmalıdır. Toplumu eğitimle de birleştirerek hareket etmeliyiz. Vatandaşa istek ve memnuniyetlerini soruyoruz. Bizim ve bizim dışımızda yapılan partimizin yaptığı anketlerde geldiğimiz seviyeden daha yukardayız. Geldiğimizde, insanlar bizi bilmiyordu, tanımıyordu. Geldi ne yapacak neler yapacak. Bakalım. Bir adam geldi. Çalışacak mı bakalım bir görelim diyordu. İnsanlarımız. Ki yaptıklarımızı gördükçe karşılık buldukça memnun oldu. Vatandaş bizden ne istiyorsa bunu yapmak zorundayız. Meşru talepleri yapmak zorundayız. Bunları yaparsanız karşı tarafta değer bulursunuz. Park yapıyoruz. Tematik parklar yapıyoruz. Halkın içinde bulacağı parklar. 50’nin üzerinde sentetik çim halı saha yapıyoruz. Gençler bizden halı saha istiyor. Bizde ilkönce bunu yapıyoruz. Basketbolla ilgili farklı çalışma yapmamız gerekiyor. Ama talep futbol sahasıdır. Ben 3.5 yılda her şeyi yaptım bitirdim demek doğru değil. Öyle kolay değil. 116 mahallede beklenti ve isteklerle yapılması, gerekenler neler biliyorum. Bunların yapılmasıyla ilgili çalışma ve çabamız var. Bu talepler bitince ihtiyaçlar bitmez. Devam eder. Bu bir döngüdür. Bunları sahaya yansıtacağız. Anket sonuçları da gayet iyi. Tatmin edici düzeydedir. Rakamdır. Ankara’yı tatmin eder mi? İnşallah eder. Onlardaki anketlerle örtüşür vaziyette anketlerimiz var. Son anketi bilmiyorum. Önceki anketi biliyorum. Diğer şirketlerin yaptığı anketleri biliyoruz. Bir iki puanla aynı sonuç çıkıyor. Bizimle aynı durumdadır.”
HEDEFİM RESMİ BİTİRMEK
“Göreve geldiğimiz zaman sahadaki bütün beklenti ve talepleri, vatandaşın isteklerini bizim Kocasinan olarak vizyonumuzun resmini yaptık” diyen Başkan Çolakbayrakdar, “Puzzle’ın parçaları gibi resmi doldurmaya başladık. Dolduruyoruz. Benim hedefim bu resmi bitirmek. 3.5 yılda bitirilecek resim değil. Kader kısmet. Benim hedefim bir dönem daha yaparak resmi tamamlamak. Gelecek Kocasinan’da. Vizyon olarak yeni Kayseri Kocasinan’da kurulacak. Kocasinan Kayseri’nin gelişen yüzü olacak dedik. Yapılacak çalışmalarla bu olacak. Dünyaya gözünü açtın hoş geldin diyoruz bebeklerimize. Farklı yerde doğdun. İyi günlerde büyüyesin. Büyüdüğü zaman büyüdüğün şehir farklı olsun ve sana bir şeyler katabilsin çabası var. Allah nasip ederse Kocasinan’da yaşamak ayrıcalıklı bir yaşam olacak. Kısmet kaderdir. Partimizin, Cumhurbaşkanımız, genel başkanımız layık görmesiyle takdir etmesiyle olur. O takdir ederse eyvallah. Ben o resmi tamamlamak istiyorum. Birçok başladığımız çalışma var. Yeni başlayanlar var. Tohum fideye çıktı. Bunlar büyüyecek, onları görmek isteriz. Bu gayet insanı bakıştır” dedi.
BENİ İLGİLENDİRMEZ
MHP’den birçok aday adayının Kocasinan için çıktığının sorulması üzerine Başkan Ahmet Çolakbayrakdar, yaptığı çalışmaların önemine vurgu yaparak, şu sözleri sarf etti;

“Konuşmalar, dedikodular, şu şunu dedi gibi söylemler beni  ilgilendirmez. Ortaya kocaman bir şey çıkarmış olduk. Gelecek Kocasinan diyorsak burada kocaman bir şey var. Gelecek var. Çalışır bir sistem var. Birçok çalışma önem kazandı. 9 mahallede kentsel dönüşüm var. Kocasinan sınırları içerisinde. Bir ilçe belediyesi adına böyle bir örnek yok. Uğurevler değişecek. Yıldızevler değişecek. Yunus Emre, Gaziler değişecek demek. Bunlarla ilgili bizim idealimiz var. Oradaki insanlarımız çok daha iyi şeylere layık. Bilgi birikimimiz oldu. Argıncık için farklı Yıldızevler için farklı bir modelle dönüşüm var. Uğurevler’de kentsel dönüşeme iki ay önce başladık. Onlarca gecekondu yıktık. Bir bina var. Sembolik. Basına açık yıkımını yapacağız. Sembolik olduğu için yapacağız. Yunus Emre’de yıkımlar yaptık. Basın mensupları ile yaptık. Vatandaş davul zurna ile yıkım yaptı. Orada birisi geldi. Bizim ev ne zaman yıkılacak diye sordu. Bu onların güvenlerini kazandığımızı gösterir. Biz daireleri biran önce teslim ederek güvenlerini boşa çıkartmayacağız. Sosyal dönüşümdür kentsel dönüşümün asıl meselesi. Çocuklarımızın daha iyi şartlarda yaşamasıdır amacımız. Her yönüyle sosyal anlamda iyi bir ortamda yetişmesine imkan sağlamaktır. Temelimiz, mantık budur. Yunus Emre’de bir arkadaş geldi. Başkanım bizim arsa 170 metrekare. Babam burada bir evi var. Ben buradayım bir evim var. Asgari ücretle geçiniyorum. Bizim şu kadar para vermemiz gerekiyor denildi. Haklısın. Ben bunu veremiyorum. İmza atmamamın sebebi karşı olduğum için değil. Veremediğim için durum bu dediler. İnsanlarımızla böyle konuşarak ve rızasını alarak yaptık. Kentsel dönüşüm konutlarımız 160 metrekareliktir. Modern bir dönüşüm söz konusudur.”
Yunus Emre mahallesindeki konutlarla ilgili ayrı ayrı ruhsatlandırma ve bedel alınması konusundaki soru üzerine Başkan Çolakbayrakdar, “Yapılan 6 blok var. Toplam 17 bloktur. Tek başına bir projedir. Bütün olarak. Ayrı ayrı değil. 17 blok aynıdır. Proje mühendislik bedeli alınmıyor. Tek tek. Hesaplamış tek olaraktır. İki kere ihale ettik. Kat karşılığında katılan olmadı. Sonrasında katılanlar oldu. Dükkan müteahhittin. Önden daireler alınmayacak denilmişti. Sonrasında sorunlar çözüldü ve ihalesi yaptık, bloklar yükseliyor” dedi.
BÜTÇE AÇIKLAMASI
Belediye bütçesi ile ilgili de soruyu yanıtlayan Başkan, “Yapılan her şeyi bir bütün içinde yürütmeniz için koordine gerekir. Yoksa yürütürseniz. İşler yapılabilir. Tesisler yaptık. Kocasinan Belediyesinin bir asfalt plenti oluştu. Kayseri’nin en modern ve en yüksek kapasiteli tesisidir. İyi yönetirseniz olur. 9 mahallede kentsel dönüşüm projesi var. Önümüzdeki günlerde 1 milyon tonuncu asfalt dökülecek. Artarak devam eden kilometre var. 250 bin metrekare park yaptık geçen yıl. Birçok çalışmalarımız ve çevre düzenlemesi oldu. Bunlar iyi yönetilirken yapılıyor. Kocasinan Belediyesini bütçesi, kaynakları, imkanları var. Çok iyi. Bunu söyleyince iştah artacaktır. Söylemeyelim” diye konuştu.
KESİNLİKLE YOK
Hak edişlerin ödenmesiyle ilgili soruya da yanıt veren Başkan Ahmet Çolakbayrakdar, “Kesinlikle hak edişle ilgili beklenti söz konusu değil. Eğer alacak var diyen varsa beni bulsun. Tıkır tıkır ödüyoruz. Aylardır alacağı olan yok. Bütçemizi geldiğimiz günden bu yana iki misli artıktık. Gerçekleşme oranını. Bu işlerin yapılabilmesi için her şey tamam. Alt yapı var. Parseller hazır. Sayı vermeyelim. Bütçe iki kat arttı. Gelir arttı. Gerçekleşme oranını söylüyorum. İki katına çıktı ve gerçekleşti. Bu yılda aynı şekilde gidiyor. Kaynaklarımızı gün yüzüne çıkarttık” dedi.
 
 
 
 
 
 
 
HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV