banner167
27 Temmuz 2021 Salı

İYİ BİR USTA AYLIK 6 BİN LİRA KAZANABİLİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, lise ve üniversite mezunu olan gençlere meslek sahibi olmaları için meslek akademisi kurduklarını belirtti. Çelik, “Burada eğitim alıp iyi bir alçıpan ustası olan kişi aylığını 6-7 bin liraya getirebiliyor” dedi.

10 Ekim 2018 Çarşamba 10:00
Bu haber 1154 kez okundu
İYİ BİR USTA AYLIK 6 BİN LİRA KAZANABİLİYOR
Haberici -->
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, lise ve üniversite mezunu olan gençlere meslek sahibi olmaları için meslek akademisi kurduklarını belirtti. Çelik, “Burada eğitim alıp iyi bir alçıpan ustası olan kişi aylığını 6-7 bin liraya getirebiliyor” dedi.

Başkan Mustafa Çelik, Büyükşehir Belediyesi Ekim Ayı Meclis Toplantısında meslek akademisi ile ilgili meclis üyelerine bilgi verdi. Çelik, Talas’ta bir yer alan sosyal tesisin eğitim merkezi olması için KAYMEK’e devredilmesiyle ilgili meclis gündem maddesi hakkında açıklama yaptı.

Büyükşehir Belediyesi Meslek Akademisinin önemine işaret eden Başkan Çelik, şunları söyledi;

“Şehrimizde lise mezunu hatta üniversite mezunu olup mesleği olmayan gruptan var. Bu grubun sayısı oldukça çok. Bu tarafta böyle bir grup var. İşe gireceği, iş yapacağı mesleği yok. Bir taraftada nitelikli eleman arayan iş dünyası var. İnşaat. tarım sektörü var. Sanayi sektörü var. Nitelikli alçıpancı,dekoratifçi arıyor bulamıyor. Kaynakçı arıyor bulamıyor. Tarımda arıyor bulamıyor. Yada hizmet sektöründe mutfakta çalışacak aşçı bulamıyor. Garson bulamıyor. Bu taraftada nitelikli eleman arayıp bulamayan var. Biz tam ortasına meslek akademisini kurduk. Öğrencilerimizi alacağız. Meslek liselerinde olduğu gibi. Pratiğe yönelik. Sanat okulundan olduğu gibi eğitimi daha sıkıştırılmış, mesleğine göre 3-6 ay süreyle gençlerimize meslek öğreteceğiz. İş alemine de diyeceğiz ki; işte bulamadığınız nitelikli elemanlar. Türkiye’de bu ilk. Büyükşehir Belediyesini yaptığı ilk çalışma.”

“Bu tesise başladıktan sonra bir başka konu daha çıktı” diyen Çelik, “Mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluğudur. Avrupa Birliği uyum süreci herhangi bir konuda çalışan berberçırağından,kaynakçıya kadar herkesin mesleki yeterlilik belgesialması gerekiyor. Bunu ilgili bakanlıktan otoriterde onaylanmış akredite olmuş kuruluşlar yapıyor. Bu işi üstlenen kimse yok. Bizimde böyle meslek akademimiz vardı, alalım dedik. 12 konu da idi. Şimdi 21 konuda akredite olduk. Burayı mesleki sınav merkezi haline getirdik. Bu belgeleri verir hale getirdik. Özel sektör tarafından heveslenilmedi ve yapılmadı. Bunu özel sektör yaparsa dışarda yapacak ve yüksek bedel isteyecektir.Toplu açılış töreninden sonra her hafta birisini tanıtım kokteyli yaparak daha detaylı bilgi verilecektir” diye konuştu.

Eğitim konusunda yaş sınırı olmadığını belirten Çelik, “Lise ve üniversite mezunu olacak. Uygun yaşta insanlar gelecek. Sanırım 40-50 yaştakilerde gelip öğrenci olmayacaktır.Gençlerimiz arasında, lise veya üniversitesi bitirmiş. 25-28 yaşına gelmiş mesleği yok. Orada meslek öğrensin. İyi bir sanayicisiniz. Kaynakçı, ev tekstilcisi, iyi bir yalıtımcı, alçıpan ustası bulamıyor musunuz? İyi bir alçıpan ustası çalışırsa aylığını 6-7 bin liraya getiriyor. Üniversitemezunlarının asgari ücrete razı olduğu bir dönemde iyi bir meslek sahibi 6-7 bin liraya bana mısın demiyor” ifadelerini kullandı.

 

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV