25 Haziran 2022 Cumartesi

KONUT İHTİYACI ARTIYOR

Türkiye’nin büyüyen 10 şehri arasında yer alan Kayseri, konut bakımında da her yıl ihtiyacın artığı kentler içinde. 2013’de 20 bin konutun üretildiği Kayseri’de sektörde büyüyen ilk 10 şehir arasına girdi.

29 Kasım 2013 Cuma 09:57
Bu haber 1821 kez okundu
KONUT İHTİYACI ARTIYOR
Haberici -->
Kentleşme bakımında önemli alt yapı yatırımları yapılan şehrin nüfusu 1 milyon 300 bine ulaştı. Yıllık konut üretimi ise 2013 yılı itibarıyla 20 bine ulaştı. Kınaş Yapı Endüstrisi A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Hamdi Kınaş, Kayseri’de üretilen konut bakımında 2013 yılında 20 bin rakamına ulaşıldığı ve büyüyen ilk 10 şehir arasına girdiğini anlattı.

TALAS ÖNCÜLÜK YAPIYOR

Suat Altın İnşaat Genel Müdürü Sedat Kılınç, Kayseri’de özellikle son 5 yıldır önemli bir kentleşme ve konut yapımı oluştuğunu ve üniversitelerin bulunduğu Talas ilçesinin öncülük yaptığını açıkladı. Karayer İnşaat sahibi Ünal Karayer, Kayseri’de yapılaşmada birçok sorunun aşıldığını ve beraberinde konut üretiminde sorun yaşanmamasını sağladığını anlattı.

Kınaş Yapı Endüstrisi A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Hamdi Kınaş, Kayseri’de birçok şehre örnek olacak kentleşme planı yapıldığını ve bugün belediyelerin çabasıyla şehrin geleceğinin planladığını ifade etti.

Kayseri’nin genç ve dinamik nüfus yapısı olduğunu anlatan Kınaş, “Risk almayı seven girişimci kimliği ile sürekli gelişen bir şehiriz. Bu sebeple devamlı göç alan ve büyüyen kentinde bu oranda konut ihtiyacı artmaktadır. Şehrimiz büyüme hızında ülkemizde ilk 10 şehir arasında yer alırken buna paralel olarak 2008’de 10 bin olan yıllık konut satışı, 2013 yılı içerisinde 20 binli rakamıyla ülkemizde ilk 10 şehir arasında yer aldı” dedi.

Hamdi Kınaş, Kayseri’nin göç alan bir kent olduğunu aktararak, bunda sanayi, ticaretin yanı sıra eğitimde ve sağlık alanındaki gelişmelerin etkili olduğunu ifade etti.

Suat Altın İnşaat Genel Müdürü Sedat Kılınç, Kayseri’de özellikle son 5 yıldır önemli bir kentleşme ve konut yapımı oluştuğunu ifade etti.

Talas ilçesinin üniversitelerin bulunması nedeniyle öncülük yaptığını anlatan Sedat Kılınç, yeni oluşturulan konut alanlarında daha çok yeşil alanlara yer verilmesi gerektiğini anlattı.

Kılınç, gelecekte yeşil alanların şehre nefes aldıracağını dile getirerek, şu bilgileri verdi:

“Şehrimizin öncelikle çevre Sivas, Yozgat, Kahramanmaraş ve köylerinden yoğun göç alıyor. Bu göç şehrimizin sanayisi, üniversiteler ve şehrimizde bulunan imkanlar etken oluyor. Tabi ki göç ile birlikte konut ihtiyacı doğuyor. Bu ihtiyaç doğrultusunda konut ihtiyacı artıyor. Diğer bir talep ise Avrupa’dan. Gurbetçi hemşerilerimizden ve civar şehirdeki gurbetçilerimizden geliyor. Son yıllarda Avrupa Birliği ülkelerinde ki ekonomik sıkıntılar orada yaşayan gurbetçilerimizin ülkelerine kesin dönüş yapmayı düşündürür derecede. Böylelikle gurbetçi vatandaşlarımızın ülkelerinde gayrimenkul yatırımına önem veriyorlar.”

Karayer Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Karayer, bir ilin gelişmesinde kamu ile özel sektör kurumlarının birbirini tamamlar şekilde çalışmasının çok önemli olduğuna dikkat çekti. Karayer, kentleşmede alt yapı sorununun olmaması gerektiğini ifade ederek, Kayseri’de bu sorunun olmadığı ve yerel yönetimlerin özveri ile çalıştıklarını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin gerçekleştirdiği projelere dikkat çeken Karayer, “Bu projeler Kayseri’nin her bir bölgesini ayrı bir değer kattı. Kayseri’yi çekim ve cazibe merkezi haline getirdi.” dedi.

ARTPAN Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gürler, Türkiye genelinde inşaat sektörü ile ilgili müteahhit firmalara estetik çözümler sunduklarını ifade ederek, Kayseri’de canlı olan inşaat sektöründe iş yoğunluğunun fazla olduğunu söyledi. 20 ülkeye ihracat yaptıklarını hatırlatan Cem Gürler, “Kayseri, Gaziantep, Konya gibi şehirler sürekli göç alıyor. Nüfus artışı yaşanıyor. Her yıl yaklaşık olarak 350 bin çiftin evlendiği ve yuva kurduğu, her yıl yaklaşık 700 bin konut üretimi ve satışının gerçekleştiği ve sürekli olarak büyümekte olan Türkiye ekonomisi içerisinde her yıl bizde yüzde 15 büyüme yaşıyoruz. Kayseri gibi iller bizim gibi firmaların, büyümeyi en hızlı yaşayan şehirler olmasından dolayı önemli katkı sağlıyor” dedi.

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV