banner167
27 Temmuz 2021 Salı

MİLLİ YEMEK KARTI PİYASADA

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu’nun girişimleriyle hayata geçen BBDK onaylı Türkiye’nin ilk milli yemek kartı “Yemekmatik” piyasada yerini aldı.

08 Kasım 2018 Perşembe 09:46
Bu haber 534 kez okundu
MİLLİ YEMEK KARTI PİYASADA
Haberici -->
Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu’nun girişimleriyle hayata geçen BBDK onaylı Türkiye’nin ilk milli yemek kartı “Yemekmatik”  piyasada yerini aldı.

Yeme içme sektörü bankacılık sistemine entegre ilk yerli yemek kartına kavuştu. Aralık ayı itibarıyla kullanılmaya başlanacak “Yemekmatik” ile restoranlar pos cihazı ve yüksek komisyon bedeli ödemekten kurtulacak.

Türkiye’de 7 milyar TL büyüklüğe sahip olan yemek kartı sektörü, yerli bir oyuncuya kavuştu. Yeme-içme sektörünün anayasal yetki ve sorumluluk sahibi tek kuruluşu Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu’nun uzun çalışmaları sonunda alt yapısını oluşturduğu Yemekmatik yemek kartı platformu, yerli teknoloji firması İnfoteks’in ve iş ortağı olan QNB Finansbank ve Türkpara’nın geliştirdikleri altyapı ve BKM’nin TROY sistem desteği ile hayata geçiyor. Önümüzdeki hafta bir başka büyük özel bankanın da sisteme dahil olacağı belirtildi.

İstanbul’da düzenlenen lansman’da Türkiye Lokantacılar Federasyonu Genel Başkanı E.Aykut Yenice ve Yemekmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz da, ilk etapta 50 bin üyeyi 6 ay içerisinde sisteme entegre etmek istediklerini ifade ederek, “Bu da yaklaşık yarım milyon şirketin kartını kullanmak anlamına geliyor. Üyelerimizi kart komisyon yükünden kurtarmak istiyoruz. Yemek kartı sektöründe üye işletmelerin POS cihazı, sistem kullanım bedeli gibi maliyetlere katlanması gerekiyor. Oysa ülkenin kaynaklarının daha verimli kullanılması gereken bir dönemdeyiz. Geliştirilen model ile Yemekmatik yemek kartlarının üye işyerlerinde kullanımı ile depozito ve sair adlar altında görünmeyen bir ücret talep edilmeyecek. Türkiye’nin genelinde bu hizmeti vereceğiz, böylece pastayı daha fazla büyüteceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Altan Aydemir, yeni kartın esnaf ve vatandaşlar için çok iyi olacağını ifade etti. 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV