banner167
31 Temmuz 2021 Cumartesi

YILLAR SONRA İLK YAŞANDI

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Kayseri Ticaret Odası ekim ayı meclis toplantısında AK Partiyi eleştirdi

02 Kasım 2018 Cuma 09:56
Bu haber 816 kez okundu
YILLAR SONRA İLK YAŞANDI
Haberici -->

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Kayseri Ticaret Odası’nın (KTO) meclis toplantısında konuştu. Ülke gündemi ve kayseri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Özdemir’in açıklamaları sonrasında yıllar sonra KTO’da AK Parti’nin eleştirildiği şeklinde yorumlar yapıldı.

Konuşmasına memleket delisi, sevdalısı insanlar olduklarını söyleyerek başlayan MHP’li Özdemir, Suriye politikası, Danıştay 8. Dairesinin aldığı andımız kararı, rahip Brunson ile ilgili mahkeme kararı, yerel seçim ittifakı, Kayseri ile ilgili yatırımların yetersizliği, yüksek hızlı tren projesi, Kayseri’de yargının FETÖ davaları ile ilgili aldığı kararlar, Erciyes Kayak Merkezi projesi ile ilgili konular vardı. Özdemir’in Kayseri’nin yatırımlar konusunda ihmal edildiğini dile getirerek, bu durumu, “Yürek sızlatıcı bir durum” yorumladı. Meclis üyeleri milletvekilinin konuşmasını sona erene kadar dinlemeleri dikkat çekti. Meclis üyeleri arasında AK Partili il ve ilçe yöneticileri de vardı.

MHP’li İsmail Özdemir, KTO meclis toplantısında bir saati aşan konuşmasında iç ve dış politika ile ilgili şunları söyledi;

MHP OLARAK DESTEKLEDİK

“Suriye konusunda BM’nin yürütmüş olduğu çabalardın netice alınmadı. Bu krize siyasi yollardan çözüm bulma çabalarında başlanılan toplantıların yapıldığı dönem BM Suriye özel temsilcini Annan zamanında başladı. Cenevre süreci yaşandı. Burada Suriye sorununu çözecek neticeye varılamadı. Cenevre sürecinde çözüm bulunamaması sonrasında milli güvenlik noktasında en çok etkilenen Türkiye girişimleri ile üçlü zirve yapıldı. İlk Moskova’da oldu. Türkiye, İran ve Rusya ile Astana zirveleri başladı.

Astana süreci ise, Suriye ilk etapta çatışmaların azalması, güvenlikli bölgelerin kurulmasına imkan sağlandı. Bu süreçte 15 Temmuz ihanet günü sonrasında hemen başlatılan Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı Türkiye’nin milli güvenliğinin tesis edilmesinde önemli adımlar oldu. Bizlerde şimdiye kadar MHP olarak destekledik.”

AK PARTİLİLERE SUÇLAMA

“PKK/PYD terör örgütü nerede olursa olsun, ister batıda, ister doğu da olsun. Türkiye için tehdittir. İmhası gerekir. Bu terör örgütünü kimin koruyup kolladığına bakmadan kararlığımızı ortaya koymalıyız. MHP aynı sebepten dolayı 24 Haziran’da Cumhur ittifakı ile seçimlere girdi. Yerel seçimlerde ittifak olmayacak. Bazı AK Partililerin sorumsuz çıkışları nedeniyle olmayacak. Ama Cumhur ittifakı önemlidir. Dış politika, terörle mücadele anlamında vermiş olduğumuz desteği aynı gayretle meclis zeminde yeni sistemin denge ve denetleme fonksiyonunun icra etmeyi sürdürmeye devam edeceğiz.”

ABD ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMADI

Ticareti etkileyen olay bir papazın salıverilmesidir. Yargı kararlarına MHP saygılıdır. Ama aynı yargı kararının milletin vicdanını sızlatmış olması hiç şüphe yok ki bizi mutlu etmedi. Türk yargısı, Türk milletinin vicdanını temsil eder. Vicdan ne diyorsa dinlemek lazım. Yargının bağımsız olduğu gerçeğinin uluslararası alana verilmiş olmasını önemsiyoruz. Ancak Amerika bu manada diplomasideki iyi niyet göstergesi olacaksa. Türkiye’den beklenen konular varsa Türkiye’nin de beklediği adımlar vardır. 15 Temmuz’dan sonra hala Amerika’da bulanan Fetö terör örgütünün elebaşısın Türkiye’ye iade edilmiş değil. Çok sayıda üst düzey Fetöcü terörist Türkiye’ye iade edilmiş değil. Bakanlıklarımızın çok kapsamlı çalışmaları olmasına rağmen. ABD bu adımları atmadı.”

YENİ SENARYO UYARISI

“Bir başka konu. Türkiye merkezli konular. Acaba bölgesel bazda şimdiye kadar yaşananların haricinde yeni bazı gelişmeler ve senaryolar mı ortaya konuluyor. Bunu düşünmemize neden olan olaylardan biri Suudi gazetecilerden birisinin İstanbul’da başkonsolosluk da öldürülmesidir. Cemal Kaşıkçı Suudi kraliyet ailesi mensubu olan uzun yıllar kral Faysal’ın danışmanlığını yapmış, Suud rejimi ile ters düşüncede Amerika’ya geçerek burada bazı gazetelerde Suudi Arabistan ile ilgili yazılar yazan isim. şimdiki Suudi Arabistan veliaht prensinin kardeşi Amerika elçisidir. Burada kasıt vardır. Bu olaydan hemen sonra Arabistan Amerika hesabına Suriye’de PKK-PYD bölgesindeki alanların yeniden imarı için 100 milyon doları bu olaydan sonra para yatırmasının bir anlamı olsa gerek. Amerika, Kaşıkçı öldürülmeden önce Arabistan kralına seslenerek biz olmazsak görevde iki hafta kalamazsın dedi. Bununla ilgili yaptığı çağrıyı makul bir yere oturtmalıyız. Bölgede Türkiye’nin ön göremediği senaryoların vuku bulma hali bizi sıkıntılı sürece sokacaktır.”

SAYGILI DAVRANMIYORSUNUZ

İç politikada geride bıraktığımız 10 günde önemli gelişmeler oldu. Danıştay 8. dairesinin almış olduğu andımızla ilgili karardır. Hepimiz hatırlıyoruz. İhanet süreci dediğimiz sözde çözüm süreci zamanında andımız kaldırıldı, okullarda yasaklandı. O dönem Türkiye’ye ne büyük sıkıntılar yaşattığı ve acılar çektirdiğini hepimiz biliyoruz. MHP olarak konuların bu boyutlara ve sıkıntılara geleceğin söyledik. Gelinen noktada bu yanlıştan dönülmesi gerektiği görüldü. Andımızın kaldırılması ve yasaklı konular arasına girdi. Türkiye’yi bu konuda Danıştay kararı ile yeniden bir tartışma içerişe çekmek isteyen çevreler olabilir. Andımız konusunda ve bunun içinde bulunduğu meselelerle ilgili milletin vicdanın nasıl karşılık bulduğuna bakalım. Türküm, doğruyum, çalışkanım sözlerinden bu milletin evlatlarının rahatsız olmasını düşünemiyorum. Bir zümre var ve kimler olduğu bellidir. Bunların okullarda okutulmasıyla ilgili bu manada farklı bir takım yorumlar ve değerlendirmelerde bulunmak milletimizin vicdanını sızlatıyor. Tıpkı Brunson krizinde olduğu gibi. Brunson salıverilmesinde olduğu gibi Danıştay 8. dairesinin verdiği kararı yetkisizlik çerçevesinde değerlendirenlere şunu söyledik. Brunson salıverilmesinde yargı kararına saygılı olunmasını bekliyorsanız ki, biz saygılı olduk. Neticede yargı kararıdır. Danıştay 8. dairesinin yetkisi var mı yok muydu bu tartışmalara bakmadan siz neden Danıştay kararına saygılı davranmıyorsunuz. Ki yargı kararıdır.”

EYT’LİLER İÇİN KANUN HAZIR

“Parti olarak emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili kanun teklifi hazırladıK. Gelin bu konuda samimi olmak istiyorsanız meclis çatısı altında bizim vereceğimiz kanun teklifine olur versin destek versin, bu kanun teklifine kabul vererek, vakit kaybı olmayan yasalaşsın. Hakları hak sahiplerine teslim edelim. Ama konuyu çarpıtma girişimde olanlar var ve MHP zan altında bırakma girişimi var.”

KENDİ ADAYLARINI ÇAKARTACAK

“MHP saygıdeğer liderimizin buyurdukları şekilde her belediyeye, her ilçede kendi adayını çıkartacaktır. İttifak arayışımız yoktur. Partimizin bu başarısını ileriye taşıma adına çalışmalarını sürdürmektedir. Ankara ve İstanbul noktasında da önemli adaylar olacak. Kayseri’de de başarılı bir netice alacağımız sonucu ve inancını taşıyoruz.”

YÜREK SIZLATICI BİR DURUM

“Şehrimizin sorunları ile ilgili seçimlerden bu yana çok şey söyledik. Ne yazık ki; Kayseri, Kayserililer, Kayserili esnafımız ve sanayicimiz şimdiye kadar oldukça fazla ilgisizlikten yakındı. Bu durumu kabul etmek gerekir ki; açık bir gerçektir ki; yürek sızlatıcı bir durum. Kayseri bu durumda olmamalıdır. Bunu söylerken Kayseri’ye hiçbir şey yapılmadı diyemem. Demek istemem. Haksızlık etmek istemem. Kayseri’ye daha fazlası, daha iyisi, daha güzeli, şehrimizin potansiyelini daha fazla artıracak daha fazla öne çıkartacak ve örnek şehiriz. Şehre değer katacak, gelecek noktasında bizi ileri götürecek adımlar atılabilirdi. Bu adımlar ne olabilirdi. Biz bunun çabası içindeyiz.”

ÇOK SÖZLER VERİLDİ

Kayseri’nin lojistik merkezi olmasıdır. Bu önemlidir. Bunun olması içinde ulaşımla ilgili 21. yüzyılda Türkiye’nin kendi geliştirmiş olduğu pers fekti yansıtan büyük vizyonlardan da Kayseri kendi payını almalıydı. Edirne ile Kars arasında inşa edilen demir yolu projesi var. Çin tarafından ortaya atılan ve küresel sistemde de kabul gören bir kuşak yol projesinde orta kuşakta yer alamsı itibarıyla önemlidir. Ticaret şehri olan Kayseri’nin bu hatla bir bağlantısı bulunmuyor. Siz 21. yüzyılda en büyük ticari projeye Türkiye’yi ortak etmek isteyeceksiniz. İsteyelim. Doğrudur. Burada Türkiye’nin başarılı ve güçlü konum alması hedefleyeceksiniz. Doğrudur. Almalı. Ama tarihinden bu yana ticaretle anılmış şehri bu haktan mahrum bırakacaksınız. Burada sorun ve sıkıntılar var. Bu hatta Kayseri’nin bağlanması ile ilgili biran evvel dahil edilmelidir. Çök sözler verildi. Ankara Sivas arasında yüksek hızlı tren hattına Kayseri’nin bağlanması alakalıdır. Bu yolcu taşımacılığı ile ilgilidir ama gelecekte bunun nereye varacağını tahmin etmek zor değil. En son verilen söz 9’uncu ayın sonuna kadar gerekli çalışmalar yapılarak sonuç alınacağı yönünde idi. Ne yazık ki; buda olmadı. Biz MHP olarak, mecliste Kayseri’yi temsil eden iki milletvekili olarak konuyu gündeme getirip takipçisi olacağız.”

ANKARA NİĞDE OTOBAN YOLU

“Bu konu sadece bu hatla ilgili değil. Ankara’dan Niğde’ye yapılan bir otoyol projesi var. Niğde yanı başımız. Otoyolun Kırşehir ile bağlantısı var. Bakanlığın planlarında bu var. Acaba bu otoyol projesi Kayseri’ye gelemez mi? Yada otoyol projesi Kayseri’ye gelmeli miydi? Evet gelmeliydi. Kayseri’de 3 OSB var. 1 milyon 350 binden fazla nüfus var. Birden çok üniversite var. Bölge hastanesi olarak Kayseri seçildi. Çevre illerden insanlar tedavi olmak, ticaret yapmak ve ihtiyaçlarını gidermek ve hatta turizm için geliyor. Ama Kayseri ulaşım noktasında diğer yerlerle kıyaslandığında potansiyeli düşük illere bakıldığında onlara göre bile çok geridedir.”

Bu konuyu dikkate alarak mecliste soru önergesi verdik. Ama bakanlık halen cevap vermedi. Şimdi bakanlık bütçeleri geliyor. Mecliste ve komisyonda konuşuluyor. Bizde bunları orada soracağız.

ERCİYES KAYAK MERKEZİ

“Kayseri’ye nasıl katkı sağlayabiliriz bunun için arayışta. Kış turizmi tamam. Ama kongre turizmi için gerekenler yapıldı mı? Kışın insanların kaydığı, yazın gidip su içtiği, peynir aldığı, bal aldığı, mangal yaktığı bir yer mi? Yoksa Erciyes bugün gelinen noktada Davos ile rekabet edebilir seviyeye mi ulaşmalıydı? Vizyon budur. Adımlar atılırken büyük düşünülmeli. Büyük bir milletin evladı isek büyük işleri yapma ve gerçekleştirmek zorundayız. Ulaşmış olduğumuz seviye ortadadır.”

KAYSERİ’DE YARGI KARARI ELEŞTİRİSİ

Vicdanımı sızlatan bazı yargı kararlarını anlatmak isterim. 15 Temmuz’dan bu yana çok süre geçti. Türkiye Fetö ile mücadelede önemli mesafe kat etti. Etmelidir. Kayseri’ye baktığımızda son zamanlarda verilen yargı kararları iç sızlatıcı bir halde. Kimilerinin ifade ettiğine göre delil yetersizliği deniyor. Oysa müspet delillerin ortada olduğu emniyet teşkilatının yapmış olduğu çalışmalarla beraber meydanda bulunuyor. Bu anlamda da herkesin üzerine düşeni yapması gerekir. MHP en başından beri Fetö ile açık bir mücadele içine girmiş ve Türkiye bu tehdidin ne olduğunu genel başkanımız yıllar öncesinde bunu beyan etmiş, açık yürekli siyasetçidir. Kayseri’de verilmiş kimi yargı kararlarına saygı duyuyorum. Ancak gerçekten yadırgadığımı da ifade etmek isterim.”

Program sonunda KTO Başkanı Ömer Gülsoy ve KTO Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan, milletvekiline halı hediye etti.

 

 

 

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV