banner167
banner182
13 Haziran 2021 Pazar

YOLSUZLUĞA HSYK KILIFI

MHP Grup Başkan Vekili ve milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Hakim ve Yüksek Savcılar Kurulu’nda (HSYK) yapılan değişikliklerin yolsuzluğun üstünü örtmek için kılıf olarak kullanıldığını söyledi.

18 Ocak 2014 Cumartesi 10:19
Bu haber 935 kez okundu
YOLSUZLUĞA HSYK KILIFI
Haberici -->
Halaçoğlu, il Başkanı Mete Eke ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özsoy ile birlikte basın toplantısı düzenledi.17Aralık’tan sonra yüzlerce güvenlik görevlisinin yerinin değiştirildiğini ifade eden Halaçoğlu, “Yolsuzluğun üzerine güzel bir kılıf uyduruldu. HSYK ile birlikte bu yeni bir biçime girdi. İleri demokrasilerde hukuk yürütmenin, yargı yürütmenin eline veriliyor demek ki. Herşey bir şeylerin önünü kapatmak için yapılan çalışmadır. HSYK ile birlikte 59 madde değiştirdiler. HSYK tamamen Adalet Bakanlığı’nın kontrolüne giren bir yargı haline geliyor” dedi.

ÖCALAN SERBEST KALACAK İDDİASI

Güneydoğu Anadolu’da parelel yapı oluştuğuna dikkat çeken Yusuf Halaçoğlu, “Yeniden yargılama meselesine karşı çıkıyoruz. Engin Alan’ın çıkması ile Abdullah Öcalan’ın çıkmasının yolunu açacak olan düzenlemeyi asla kabul etmiyoruz. Yeniden yargılama yolu ile bugüne kadar yapılan yargılamaların tümü sorgulamaya alınabilir. Öcalan’a kadar uzanan bir yol açılabilir. Herhangi bir kişiyi öldürmekle suçlanmadığı sadece lider olduğu için serbest kalabilir. Türkiye bununla kesinlikle büyük bir kargaşa içine girecektir” şeklinde konuştu.

MHP Grup Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, yeniden yargılanma ile Abdullah Öcalan'ın serbest kalacağını ileri sürdü. HSYK’da yapılan değişikliklere değinerek yolsuzluğun üstünü örtmek için kılıf olarak kullanıldığını dile getiren Halaçoğlu; “Hükümet kendini kurtarmak için çırpınıyor çırpındıkça batıyor ve batmaya da devam edecek” dedi.  Türkiye’de yaşanan kuraklığı da son yaşanan siyasi gelişmelere başlayan Halaçoğlu; “Kar, yağmur yağmıyor bunun siyasi kuraklık ile ilgisi var mı acaba” diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, MHP il Başkanı Mete Eke ve MHP Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özsoy ile birlikte partisinin il binasında düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye’de çok büyük bir operasyon gerçekleştirildi. 16 Aralık’ta hiç kimse kimseyi paralel devlet olmakla suçlamıyordu. Başbakan o tarihe kadar cemaat ile birlikte hareket ediyordu. 17 Aralık’tan sonra başbakan fikir değiştirdi” diyerek konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu olaylar ortaya çıkar çıkmaz, bakanların görevden derhal alınması gerekirken, aksine tutuklanan bakan çocuklarına rağmen bakanları görevinde tuttu ve onlara bir önemli operasyon gerçekleştirtti. Sonraki aşamalarda yüzlerce güvenlik görevlisinin yeri değiştirildi. Çoğunluk AKP’nin ’nin eline geçmiş oldu. Yolsuzluğun üzerine güzel bir kılıf uyduruldu. HSYK ile birlikte bu yeni bir biçime girdi. İleri demokrasilerde hukuk yürütmenin, yargı yürütmenin eline veriliyor demek ki. Herşey bir şeylerin önünü kapatmak için yapılan çalışmadır. HSYK ile birlikte 59 madde değiştirdiler. HSYK tamamen Adalet Bakanlığı’nın kontrolüne giren bir yargı haline geliyor. HSYK bu kararların tam olarak kanun haline gelmesinden sonra HSYK istediği bir savcıyı istediği bir göreve getiremeyecek. Yeni üyeler seçilmek durumunda kalacak"
         
Başbakan paralel yapılanmadan bahsediyor. Hâlbuki Güneydoğu’da gerçek bir paralel yapı oluşturuldu. İlginçtir ki Öcalan bile Başbakan’ı destekliyor. Başbakan’ın bu yeni yapılanmaya göz atması gerekir. Bu da göz ardı ediliyor. Demokratikleşme paketi adı altında hazırlanan paket içinde bu yapılanmayı destekleyecek olan kanun teklifleri var. Bunların başında adam öldürmemiş olan teröristlerin affedileceği ve bunlara siyaset yolunun açılacağı söz konusu. Yarın Karayılan adam öldürme ile itham edilmediği için Türkiye’ye gelir ve TBMM’ye milletvekili olarak girer. Diğer taraftan Balyoz ve Ergenekon ile ilgili olarak milletvekilleri serbest bırakıldı. Sadece Engin Alan içeride. Bununla ilgili olarak sözde girişimde bulunuyorlar. Yargılanmaların yeniden yapılmasını söylüyorlar. Yeniden yargılama meselesine karşı çıkıyoruz. Engin Alan’ın çıkması ile Abdullah Öcalan’ın çıkmasının yolunu açacak olan düzenlemeyi asla kabul etmiyoruz. Yeniden yargılama yolu ile bugüne kadar yapılan yargılamaların tümü sorgulamaya alınabilir. Öcalan’a kadar uzanan bir yol açılabilir. Herhangi bir kişiyi öldürmekle suçlanmadığı sadece lider olduğu için serbest kalabilir. Türkiye bununla kesinlikle büyük bir kargaşa içine girecektir. Bir fedakârlık yapılacaksa Engin Alan bu fedakârlığı yapacağını söylemiştir" dedi.
           
Yağmur ve kar yağmadığı için Kayseri’de müthiş bir hava kirliliği yaşandığını belirten Halaçoğlu, "Kayseri Türkiye’nin en kirli şehirlerinden ikincisi. Kayseri üzerine çökmüş sapsarı bir duman görebilirsiniz. Meclise bir araştırma önergesi vereceğim. Kayseri’de doğalgaz var ama hava kirliliğinin olmaması lazım. Doğalgazın pahalı olması ve kömür yardımları, kalitesiz kömürlerin yakılmasına neden oluyor” diye konuştu. 

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV