banner167
27 Temmuz 2021 Salı

ZAYIF ÇOCUK AKSİNE SAĞLIKLIDIR

Prof. Dr. Selim Kurtoğlu uyarılarda bulundu

15 Haziran 2017 Perşembe 03:33
Bu haber 735 kez okundu
ZAYIF ÇOCUK AKSİNE SAĞLIKLIDIR
Haberici -->

Çocuklarının zayıf olmasından dolayı endişe duyan ailelere uyarıda bulunan Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, kilolu çocuklara göre çocuğun zayıf olmasının aksine sağlıklı olduğu anlamına geldiğini belirtti.

Pek çok anne baba çocuklarının iştahsızlığından ve kilosunun yaşıtlarına göre daha az olmasından yola çıkarak endişeye kapılabiliyor. Ancak çocuğun kilolu olmaması sağlıksız değil aksine sağlıklı olduğu anlamına geliyor. Bununla birlikte boy uzamasında problem ve gelişme geriliği gibi sorunlar varsa vakit kaybedilmeden uzman yardımı alınması gerekiyor.

Çocuk Endokrinoloji ve Neonatoloji Uzmanlarından Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, anne ve babalara çocukların büyüme süreci konusunda önemli uyarılarda bulundu.

“Çocukların yeterli miktarda beslenmediği düşüncesi, annelerin en önemli endişeleri arasında yer almaktadır” diyen Prof. Dr. Kurtoğlu, “Çocuğun aç kalacağı kaygısıyla hareket eden anneler, çoğu zaman beslenme konusunda yanlış adımlar atabilmektedir. Eğer çocuğun kilo ve boy persentilleri normal sınırlar içinde ise, ‘çocuk az yemiyor, çok hareket ediyor’ sonucu çıkmaktadır. Bu dengede çocuk normal gelişim eğrileri içinde ise yani gelişim geriliği yoksa az miktarda yemeyi sorun haline getirmemek gerekmektedir” dedi.

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV