banner167
banner182
20 Haziran 2021 Pazar

KAYSERİ’NİN ADI YOK!..

22 Haziran 2017, 03:58
Bu makale 1508 kez okundu
KAYSERİ’NİN ADI YOK!..
KADİR DAYIOĞLU
Her zaman söyledim, “Kayseri’nin adı yok!” Olmayan Kayseri’yi pazarlaya durdular. Bunun doğru olmadığını yıllardır söyleye geldim. Adım, “müzmin muhalife” çıktı. … Ve nihayet, “Kayseri’nin adının olmadığını” Pınarbaşı Belediye Başkanı Dursun Ataş da söyledi.
 
Ataş, iktidarın çevre il ve ilçelerin hibe destekleri ile kırsalda kalkınmayı sağlayacak projeler ortaya koyduğunu ancak Kayseri’nin bu konuda yine göz ardı edildiğini anlattı. 38 Kent TV Genel Yayın Yönetmeni Osman Çiftci,’nin sunduğu “Kent Sohbetleri” programında ilçelerin sıkıntıları ile ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı.
 
İlçelerin yıllardır ötelendiğini ve bu durumu her fırsatta dile getirdiklerini ifade eden Ataş, “Siyasilerde katıldıkları programlarda ilçelerin sorunları dile getiriyor, ilçeler öteleniyor diyor. Biz bu sözlere katılıyoruz.  Ama yıllardır Kayseri’de ilçeler, çevre illerle de kıyaslandığında destek ve hibe programlarından faydalanamıyor” dedi.
 
42 ilde uygulanan ve kısa adı IPARD olan Kırsal Kalkınma Programı’ndan da Kayseri’nin yararlanamadığını ifade eden Ataş, “42 ilde aralarında Manisa var, Uşak var, yanı başımızdaki  Yozgat ve Konya gibi illerde var. Burada AB  destekli kırsal kalkınma projeleri yapılıyor. Ama Kayseri yok, Kayseri ilçeleri yine öteleniyor. Kayseri neden yok? Bu hayvancılığı ya da tarımı destekleyecek  projeler ancak bizim siyasiler hiç bu konuların üzerinde durmuyor” diye konuştu.  (Kayseri Olay)
 
Tabii, yine her sandık öncesi dedik; bu sefer de başka tercih yapın bakalım, iktidarın “yatırım politikası” değişecek mi, Kayseri’ye karşı? Ama dinlemediler. Oylar sandığa düştükten sonra, Kayseri’nin de işi bitti. Ta ki, yeni sandığa kadar…
 
Bakınız; Konya’nın ilave tramvay projelerini Bakanlık yapıyor. Merkez’deki hatları yine Bakanlık yeraltına alıyor. Helal olsun Konyalılara… Sesiz ve derinden gittiler; “Milli Görüş” kartını güzel oynadılar; gak dedikçe et, guk dedikçe su aldılar, iktidardan…
 
Bir Cumhurbaşkanımız, bir Başbakanımız, üç bakanımız, bir Meclis Başkan Vekilimiz, bir Grup Başkan vekilimiz ve sürekli yüzde 60’ın üstünde desteğimiz oldu ama avcumuzu yaladık.
 
Mesela hızlı trenden bir haber yok. Neden? Yoksa, yine bir seçim öncesine mi kaldı? Hani, tramvayın devamını Bakanlık yapacaktı. Hani, havaalanımız genişleyecekti, hani otoyol bağlantısı etüt ediliyordu. Peki, Yamula sulaması… Unutmayın, Elektrik Üretim Şirketi’nin “imtiyazı” bitmeden su akmayacak, ovalara…
 
Biz ise; kendi taşımızla kendi kuşumuzu vurmayı, marifet sandık ve “Kayseri Modeli” diye de kamuoyuna ilan ettik. Mesela; stadımızı, “kendi taşımızla kendi kuşumuzu vurma” modeline göre yaptık. Mimarisi ile, estetiği ile, fonksiyonelliği ile, klasmana girer mi? Bu işten pek anlamam ama görüntü öyle… Devletin yaptırttıklarına bakınca hayran kalıyorsun. Her biri biblo gibi.
***
Büyükşehir, Erciyes Projesi’ne, “termal turizm” ilave etmek istiyormuş. Bu nedenle çeşitli ön çalışmalar yapmış. Yine yerel basından öğrendiğimize göre 2 bin, 2500 metre derinlikte termal kaynakların olabileceği sanılıyormuş. O nedenle, ihale yapılmış, yakında sondaj çalışması başlayacakmış.
 
İhaleyi KASKİ yapmış. Maliyet olarak ne tahmin ediliyor? Bunun finansmanı nasıl karşılanacak? Ayrıca; zeminin hele hele birkaç bin metre aşağısının ne olduğu hakkında net bir bilgiye sahip olmak oldukça zor. O nedenle, maliyete tahminlerin çok altında kalabilir.
 
Evdeki hesap çarşıya uymayabilir. Bir de bakmışsınız çalışma, Büyükşehrin boyunu aşmış, Ankara’ya elini açmış. Güzel ama girdisi ve çıktısı belli olmayan bir süreç.  Bilmem anlatabildim mi?
 
Ayrıca: devletin katlısı olacak mı? Sanmıyorum. Nasıl olsa Belediyemiz çok zengin… Kitap, dergi, sanatçı, artist, panelist, konuşmacı vs. için on binlerce lira harcarken, sondajın nesi olur ki? Hem sondaj dediğin ne ki?
 
Çok sorduk hiç yanıt alamadık. Mesela; ayda bir çıkartılan dergiler için editöryal hizmetten, basıma; tasarıma, jenerikte adı geçenlere; teliften en ufak hizmete kadar ne ödeniyor, çok merak ettim?
 
Sayın Başkan, bunu açıklamak zorundasınız. Mesela, zaman zaman dağıttığınız, Mustafa Kemal’i hedef alan, tescilli Atatürk düşmanı Mustafa Armağan’ın genel yayın yönetmenliğini yaptığı “Derin Tarih” (10 Ocak 2013, Sayı 10) dergisinden kadar aldınız ve ne kadar bedel ödediniz?
 
Bakınız; dün değil evvelsi gün, Kütüphaneniz de bulunan bu dergiden “üç tane” getirdi bir dostumuz, hem de orijinal poşet içerisinde. Ne kadar aldınız ki, dört yıldır bitmemiş. Hâlâ kurumunuzun elinde stok var. Ayrıca; Dergiyi okudunuz mu?
***
Böyle bir nüshayı dağıtmak, yakışmamış Büyükşehre. Mustafa Kemal ile alıp veremediğiniz ne? Anlamakta zorluk çekiyorum? İslam dünyasının ve düşünce hayatının içinde bulunduğu acıklı ve sefil duruma bakın ve Anadolu Coğrafyasında kurulan “laik ve demokratik Cumhuriyet”, yatıp, kalkıp dua edin. Tabii, Atatürk ve arkadaşlarına da…
 
Atatürk düşmanlığı, laiklik karşıtlığı ile müseccel, “Türklük” ile “kimlik” sorunu olanların cirit atmasına izin vermeyin. Unutmayın Belediye, bir “kamusal” alandır.
 
Bakınız; bizim “ecmainin” rol model almaya çalıştığı Suudi Arabistan, Katar bağlamında, ülkemizi, “PKK/PYD”ye destek vermekle tehdit etti. Hadi desenize; “Ey! Suud, Ey! Suudi Arabistan!” Sulh sükun ve selamet içerisinde yaşamak isteniyorsa, karışmayalım Arapların/Müslümanların kadim kavgalarına.
 
Bırakınız, ne halleri varsa, görsünler. Eğer dağıtacaksanız, Zeytindağı’nı dağıtın. Dağıtın da görsün muhterem ahalimiz, Anadolu’nun yağız delikanlılarının ve tabii Mustafa Kemal’in, Arap çöllerinde neler çektiklerini!
 
Sayın Başkan, yok, bunlara bile bile göz yumuyor, birilerine, bir gruba, bir kliğe rant aktarmayı görev addediyorsanız, bir şey diyemem… Ama unutmayın, harcadıklarınız kendi kesenizden çıkmıyor.
 
Benim ödediğim vergilerle finanse ediyorsunuz bunları? Evet. Bu dergileri kim aldı, Kütüphanenizde, dağıtılmak üzere işi ne? Kültür, sanat, Ramazan adına yapılan etkinliklere ayni ve nakti olarak ne ödüyorsunuz?
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV